EkonomiManşetSon Dakika

Euro Dolar Paritesi Yorumları 28 Haziran 2018

Euro dolar paritesi, Almanya’da koalisyon ortakları CDU ve CSU arasında mülteci siyaseti yüzünden yaşanan kriz dün yapılan toplantıda da aşılamadı.

Merkel, meseleye AB zirvesinde çözüm arayacak. CSU ise zirvenin sonucunu bekliyor. Almanya Başbakanı Merkel uzun bir süredir mülteci krizine yönelik yaptığı çözüm görüşmelerinde aranılan ortak noktayı bulamıyor. Bu sürecin aşılamıyor olması paritenin Euro kısmını olumsuz etkilemiş olabilir. Diğer yandan, hafta başından bu yana yeni yaptırım haberleriyle izlediğimiz Çin – ABD ilişkisinde Trump geri adım attı. ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’i hedef alan yabancı yatırım sınırlamaları için başkanlık yetkisini kullanmak yerine Kongre’nin çıkaracağı düzenlemeye itimat edeceği bildirildi. Parite çiftinin iki tarafını ilgilendiren gelişmeler sonrasında Euro Dolar karşısında destek seviyelerine doğru gevşedi. Bugün ABD’den açıklanacak büyüme ve kişisel tüketim harcamaları veri ajandasında ön plana çıkabilir. Günün ikinci yarısında veri bazlı hareketlerin oluşabileceği düşüncesindeyiz.

Teknik olarak Euro Dolar paritesi direnç seviyeleri üzerinde tutunmakta zorlanıyor ve bu bölgelerden konsolidasyon süreci başlıyor. Parite şu sıralar yatay bir bant içerisinde. Bu bandın alt kısmını oluşturan 1.1540 / 1.1500 destek bölgesi kırılmadığı sürece bu kısımdan yukarı yönde tepkiler gelebilir. Ancak tepkilerin yukarı yönlü hareket için yeterli kalamayacağını ve sınırlı kalacağını düşünmekteyiz (İntegral Yatırım).

Almanya koalisyonun en büyük ortaklarından olan Hristiyan Birlik Bloku (CDU ve CSU partileri) arasında yaşanan mülteci krizinin hala daha çözüme kavuşturulamaması Euro varlıkları üzerinde tedirginlik oluşturmaya devam ediyor. Özellikle geçtiğimiz günlerde Başbakan Angela Merkel ve CDU Meclis Grup Başkanı Volker Kauder’in gerçekleştirdiği toplantı sonrası yapılan açıklamaların göç politikası üzerinde herhangi bir anlaşma sağlanamadığı yönünde olması da belirsizliğin devam edebileceğini gösteriyor. Konuya ilişkin bugün veya ilerleyen günlerde gelebilecek açıklamalar parite üzerinde direkt etkili olabileceğinden dikkatle takip edilmesinde fayda görmekteyiz.

ABD tarafında ise gerek Çin gerekse AB ile yaşanan ticaret savaşları takip edilirken, dün FOMC üyesi Eric Rosengren’in açıklamaları takip edildi. Rosengren, enflasyonda beklentileri sağlama aldıkları takdirde daha fazla risk alınabileceğini söyleyerek dikkatleri üzerine çekti. Öte yandan son günlerde ülkeden gelen veriler karmaşıklık gösterirken, gözler bugün gelecek büyüme rakamlarında olacak. Avrupa ekonomik takviminde ise Almanya öncü TÜFE ve GFK Tüketici Güveni verilerinin yanı sıra; Liderler zirvesi ve ECB aylık raporu da önemli gündem maddeleri olarak takip edilecek.

Teknik olarak pariteye baktığımızda ise; kritik 1.1730 direncinin geçilememesi ile yeniden başlayan geri çekilmeler ile dün 1.1530 destek seviyesine doğru hareketlilik görmüştük. Bugün kısmen alımlarla başlayan paritede, yukarı yönlü tepkilerin devamı halinde 1.1580, 1.1610 ve 1.1630 direnç seviyeleri takip edilebilir. Yeniden aşağı yönlü hareketlerle 1.1530 seviyesinin kırılması halinde ise 1,5 sene öncesinden başlayan yükselen trendi kesen 1.1510 desteği kritik olacak. Zira, buranın kırılması parite üzerindeki satış baskısının devamına neden olabilir (IşıkFX).

Bir süredir 95 seviyesi altında sakin bir seyir izleyen dolar endeksi, dün yeniden yönünü yukarı çevirerek 95,30 seviyesine kadar yükseldi. Endeksin bu sabah saatleri itibariyle 95 seviyesi üzerindeki seyrini sürdürmekte odluğunu görüyoruz. Dolar endeksinde görülen yükseliş nedeniyle baskılanan EURUSD paritesi, yeniden 1,15’li seviyelere geriledi. Bu noktada, paritedeki düşüş eğiliminin doyuma ulaştığı ve mevcut seviyelerden paritenin yeniden 1,18 – 1,20 bandını hedefleyebileceğine yönelik görüşümüzü koruduğumuzu belirtmekte fayda var. Piyasanın Avrupa Merkez Bankasının (ECB) faiz artırımlarına kısa süre içerisinde başlamayacağı fikrini özümsediğini ve bu durumu büyük ölçüde fiyatladığını görüyoruz. Dolayısı ile, gerek İtalya kaynaklı risklerin büyük ölçüde fiyatlanmış olması, gerekse de ECB tarafında gündemin parasal genişleme’den parasal sıkılaşma’ya dönüyor olması ile birlikte EURUSD paritesindeki aşağı yönlü eğilimin doyum noktasına yaklaştığını ve paritenin 1,15 seviyesi altına kalıcı bir hareket sergilemeyeceğini düşünüyoruz.

Teknik görünümün de bu görüşümüzü desteklediği görülüyor. Bu noktada paritenin kısa vadede yeniden 1,18 – 1,20 bandını hedef almasını beklemekle birlikte, 1,15 seviyesi civarındaki seyrin alım fırsatı vereceği görüşündeyiz. Bugün ABD’den gelecek olan Çekirdek PCE, Kişisel Tüketim ce GSYİH Büyüme Oranı verileri takip edilecek. Yurt içinde açıklanacak önemli bir verimiz bulunmuyor. Paritedeki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1,1552 seviyesinden işlem görmekte olan EURUSD paritesinde, 1,1545 seviyesi destek, 1,1600 seviyesi ise direnç konumunda. Paritede 1,1600 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1,1640, 1,1545 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1,1510 (Tacirler Yatırım).

Küresel piyasalar, ABD Başkanı Donald Trump’ın söylemlerinin ticaret savaşına ilişkin endişeleri artırması ile karışık bir seyir izliyor. ABD Hazine Bakanlığı’ndan kıdemli bir yetkilinin dün yaptığı açıklamada, müttefik ülkelerin ve şirketlerinin İran’dan yaptıkları petrol ithalatını 4 Kasım’a kadar sonlandırmalarını talep ettiği belirtilirken, Trump’ın Amerikalı motosiklet üreticisi Harley-Davidson’ı tehdit etmesi ticaret savaşının piyasaların gündeminde kalmaya devam edeceğini işaret etti. Dolar, ticaret anlaşmazlığına ilişkin endişelerin azalmasıyla birlikte iki haftanın düşüğünden sıçraması sonrasında, Çarşamba günkü işlemlerde önemli paralar karşısında yatay seyretti. ABD Doları’nın altı önemli para birimi karşısındaki seyrini gösteren Dolar Endeksi (DXY), ardı ardına dört günlük düşüşünü durdurarak yüzde 0.4 yükselmesi sonrasında Çarşamba günü yatay seyretti.

Teknik olarak kısa vadede 1,1720 seviyesinden başlayan yükseliş trendi Şubat ayı içerisinde 1,2200 seviyesini görmesinin ardından 1,2600 seviyesine doğru zirve yapıp düzeltme eğilimine girmiş görünüyor. EUR/USD paritesinde 1,2350 desteği geçtiğimiz hafta tekrar kırılarak paritede aşağı yönlü baskı artmış durumda. 21 günlük hareketli ortalama 1,1808 seviyesinde bulunuyor. İndikatörler şimdilik satış baskısının artacağını işaret ederken. 60 dakikalık hareketli ortalama 1,2014 seviyesinde bulunuyor (İnfo Yatırım).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı