EkonomiManşetSon Dakika

Euro Dolar Paritesi Yorumları 25 Haziran 2018

Euro Dolar paritesi, EUR USD paritesi, 1.1660 direnç noktasının altında seyrediyor. Ancak, Euro Dolar karşısında hala çok güçlü olmadığı için parite 1.17 ve üzerine doğru tepkisinde zayıf kalıyor. Bugün için Almanya’dan IFO verileri ve ABD’den ikincil düzey veriler izlenecek. Verilerin etkisinin parite üzerinde sınırlı kalmasını bekliyoruz.

Teknik olarak EUR USD paritesi 1.1660 direnç noktası olarak takip ediliyor. Bu direncin üzerinde kalması durumunda paritede kazançlar artabilir. Buna karşın, geri çekilmelerde 1.1540 ve 1.1500 bölgeleri destek noktaları olarak takip edilebilir (İntegral Yatırım).

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin parasal genişlemenin bitecek olmasına rağmen piyasalara olan desteğin süreceğini ve faiz artırımlarına başlama konusunda acele etmeyeceklerini açıklaması sonrasında euroda başlayan değer kaybının etkisini sürdürdüğünü görüyoruz. EURUSD paritesi bu sabah saatleri itibariyle 1,1650 seviyesinin hemen üzerinde hareket ediyor.

Bu noktada, paritedeki düşüş eğiliminin doyuma ulaştığı ve mevcut seviyelerden paritenin yeniden 1,18 – 1,20 bandını hedefleyebileceğine yönelik görüşümüzü sürdürüyoruz. Piyasanın ECB’nin faiz artırımlarına kısa süre içerisinde başlamayacağı fikrini özümsediğini ve bu durumu büyük ölçüde fiyatladığını görüyoruz. Dolayısı ile, gerek İtalya kaynaklı risklerin büyük ölçüde fiyatlanmış olması, gerekse de ECB tarafında gündemin parasal genişleme’den parasal sıkılaşma’ya dönüyor olması ile birlikte EURUSD paritesindeki aşağı yönlü eğilimin doyum noktasına yaklaştığını düşünüyoruz. Teknik görünümün de bu görüşümüzü desteklediği görülüyor.

Bu noktada paritenin mevcut düşüş hareketini kısa vadede sürdürmesi ve 1,15 seviyesi altını test etmesi beklenebilir. Ancak paritede 1,15 seviyesi altında kalıcı bir hareket görmeyi beklememekle birlikte, 1,15 seviyesi civarının kısa – orta vadeli alım fırsatı vermesini beklemekteyiz. Paritedeki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1,1652 seviyesinden işlem görmekte olan EURUSD paritesinde, 1,1640 seviyesi destek, 1,1700 seviyesi ise direnç konumunda. Paritede 1,1700 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1,1750, 1,1640 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1,1600 (Tacirler Yatırım).

İtalya Ekonomi Bakanı’nın Euro’da kalacaklarını bir kez daha teyit etmesinden sonra paritede; geçtiğimiz haftanın son iki iş gününde Euro lehine fiyatlamalar ağırlık kazandı. Diğer yandan ABD’nin çelik ve alüminyum üzerinden başlatmış olduğu gümrük vergileri uygulamasına AB tarafı 2 Milyar 800 Milyon Euro’luk bir cevap verdi. Uygulamaya ABD’den ithal edilen bir çok ürün dahil edilirken, uygulanacak gümrük vergisi oranı ise yüzde 25 olarak belirlendi. Geçtiğimiz Cuma her iki ekonomik bölgeden öncü PMI datalarını takip etmiştik. Bugün ise ekonomik veri olarak; Almanya’dan IFO Endeksleri, ABD’den Yeni Konut Satışları izlenecek. Ayrıca yine; ticaret savaşları konusu gibi önemli haber akışlarını, ülke yöneticileri ve merkez bankalarından gelebilecek açıklamaları ve tahvil piyasası hareketlerini takip edeceğiz.

Teknik olarak ise şuan için 1.1655 seviyesine yakın fiyatlama görülürken yukarı yönlü hareketlerde 1.1685, 1.1710, 1.1730 ve 1.1750 direnç seviyeleri takip edilebilir. Aşağı yönlü işlemlerde ise izlenebilecek destek noktaları 1.1630, 1.1610, 1.1580 ve 1.1560 seviyelerinde bulunmakta (IşıkFX).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı