EkonomiManşetSon Dakika

Euro Dolar Paritesi Yorumları 22 Haziran 2018

Euro dolar paritesi, FED’in bu yılki 4 faiz artırım beklentilerinin ortaya koyulmasının ardından Dolar’da yaşanan toparlanma ile Avrupa Merkez Bankası başkanının ilk faiz artırımı için yakın bir vadeyi işaret etmemiş olası paritenin yaşadığı düşüşte etkili olmaya devam ediyor.

Bunun yanında ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin düşüş yaşasa da %2.90 seviyelerinde bulunmaya devam etmesi paritedeki toparlanma çabasının sınırlı kalmasına yol açıyor. Parite üzerinde özellikle FED kaynaklı beklentilerin fiyatlanmaya devam edileceği görüşü ağırlıkta kalıyor. 1.05’ten başlayan yükseliş trendi üzerinde kalmaya devam ettiğini izlediğimiz paritede bu trendin desteği olan 1.1550 altında haftalık kapanış yaşanmadıkça yeniden yukarı yönlü bir hareket isteği oluşabilir. Bu durumda denemelerinde ilk olarak 1.1650 direncini izlemeyi sürdüreceğiz. Bu seviye üzerinde ise 1.1730 takip edilmeli (Ahlatcı Yatırım).

Dolar endeksinin kazançlarının bir kısmını geri vererek yeniden 95 seviyesi altına gerilemesi ile birlikte EURUSD paritesi de yeniden 1,16 seviyesi üzerine çıkmayı başardı. Geçtiğimiz haftaki ECB toplantısı ve bu hafta gerçekleşen ECB başkanı Draghi’nin konuşması sonrasında piyasanın ECB’nin faiz artırımlarına kısa süre içerisinde başlamayacağı fikrini özümsediğini ve bu durumu büyük ölçüde fiyatladığını görüyoruz. Dolayısı ile, gerek İtalya kaynaklı risklerin büyük ölçüde fiyatlanmış olması, gerekse de ECB tarafında gündemin parasal genişleme’den parasal sıkılaşma’ya dönüyor olması ile birlikte EURUSD paritesindeki aşağı yönlü eğilimin geçen haftaki hareket ile birlikte doyum noktasına yaklaştığını düşünüyoruz.

Teknik görünümün de bu görüşümüzü desteklediği görülüyor. Bu noktada paritenin mevcut düşüş hareketini kısa vadede sürdürmesi ve 1,15 seviyesi altını test etmesi beklenebilir. Ancak paritede 1,15 seviyesi altında kalıcı bir hareket görmeyi beklememekle birlikte, 1,15 seviyesi civarının kısa – orta vadeli alım fırsatı vermesini beklemekteyiz. Paritedeki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1,1614 seviyesinden işlem görmekte olan EURUSD paritesinde, 1,1600 seviyesi destek, 1,1640 seviyesi ise direnç konumunda. Paritede 1,1640 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1,1700, 1,1600 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1,1545 (Tacirler Yatırım).

Dün Almanya Merkez Bankası Başkanı ve ECB üyesi Jens Weidmann’ın, net varlık alımları sona erdikten sonra bile, para politikasında genişlemeci kalmaya devam edeceklerine yönelik söylemleri ile gün içerisinde değer kaybeden Euro varlıkları, İtalya Ekonomi Bakanı Giovanni Tria’dan gelen ‘’Euro’da kalma taahhüdümüzün arkasındayız’’ açıklaması ile toparlanma içerisine girdi. ABD tarafında ise dün açıklanan verilerin karmaşık olarak gerçekleştiği görülürken, Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari’nin açıklamaları yakından izlendi. Kashkari: ekonomide aşırı ısınmaya karşı herhangi bir işaret görmediğini belirtti ve ücretlerde büyüme yaşanmadan tam istihdamın olmayacağını savundu. Ticaret savaşlarında ise ekstra bir gelişme yaşanmazken, gün içerisinde konuya ilişkin gelebilecek haber akışları önemli olabilir. Bugünkü ekonomik takvimde; Avrupa ve ABD’den gelecek öncü PMI rakamlarını takip edeceğiz. Ayrıca, tahvil piyasası hareketleri ve teknik fiyatlamalar da etkili olabilir.

Bu kapsamda pariteye teknik olarak baktığımızda; 2017 sene başından bu yana takip ettiğimiz yükselen trend çizgisine denk gelen 1.1510-1.1485 bandının dün itibariyle çalıştığını gördük. Şuan için 1.1610 direncinin test edildiği paritede yukarı yönlü atakların devamı halinde 1.1630, 1.1655 ve 1.1685 direnç seviyeleri de sırasıyla takibe alınabilir. 1.1610 altı kalıcılıkta yeniden oluşabilecek USD lehine işlemlerde ise izlenebilecek ara destek noktaları 1.1580, 1.1560 ve 1.1530 seviyelerinde bulunmakta (IşıkFX).

Euro/Dolar 1.15 seviyesinden aldığı kuvvetle 1.1630 direnç noktasına yaklaştı. ECB toplantısının atlatılması sonrası Fed’in 4 faiz artırımı fiyatlara daha agresif yansımış durumda. Küresel piyasalarda ABD Dolarına olan ilginin devam etmesi paritedeki yükselişleri sınırlıyor. Bugün Euro Bölgesi ve ABD’de özel sektörün genişleyip genişlemediğine ilişkin PMI rakamlarını alacağız. Euro Bölgesi özel sektörü en son Aralık 2017’de son üç yılın en yüksek rakamını görmüş ancak 2018 yılında aynı performansı yakalayamamıştı. ABD özel sektör özellikle nisan ayında son üç yılın en yüksek performansını gösterdi. Bugün alacağımız PMI rakamları paritenin ana yönünü değiştirmez. Ancak ABD ekonomisinin işlerliği açısından önem verdiğimiz verilerdir. Takip edilmesinde fayda olabilir.

Teknik Analiz: Dün yazdığımız analizimizde belirttiğimiz üzere EURUSD 1.1540 seviyesi üzerinde kalmayı başardı ve 1.1630 direnç seviyesi yakınlarına yükseldi. Bu aşamadan sonra paritede 1.1630 – 1.1660 seviyesinde mevcut yukarı yönlü pozisyonlar için dikkatli olunmasında fayda var. Bu direnç bölgesinde teknik yorulmalar olabiliyor. Buna karşın paritede 1.1630 – .1660 seviyesi üzerinde saatlik kapanışlar olması halinde yukarı yönlü güç artabilir. Aksi durumda paritede 1.1540 destek seviyesi tekrar gündeme gelebilir (İntegral Yatırım).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı