EkonomiManşetSon Dakika

Euro Dolar Paritesi Yorumları 21 Haziran 2018

Euro dolar paritesi, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Draghi’nin Salı günü gerçekleştirdiği konuşmasında Bankanın ilk faiz artırımını gerçekleştirmede aceleci davranmayacağının altını çizmesi ile birlikte, ECB toplantısı sonrasında kayıplarının bir kısmını telafi etmesi olan euro yeniden düşüşe geçmiş ve EUR USD paritesi 1,15’li seviyelere gerilemişti.

Parite dün gün içerisinde 1,1530 – 1600 seviyeleri arasında dalgalı bir seyir izledi. Bu sabah saatleri itibariyle dolar endeksinin de güçlü seyrini koruduğunu, eurodaki satış baskılarının da etkili olmaya devam ettiğini görüyoruz. Bu noktada, geçtiğimiz hafta ECB’den gelen açıklamalar ve Draghi’nin Salı günü gerçekleştirdiği konuşma ile birlikte, piyasanın ECB’nin faiz artırımlarına kısa süre içerisinde başlamayacağı fikrini özümsediğini ve bu durumu büyük ölçüde fiyatladığını görüyoruz. Dolayısı ile, gerek İtalya kaynaklı risklerin büyük ölçüde fiyatlanmış olması, gerekse de ECB tarafında gündemin parasal genişlemeden parasal sıkılaşmaya dönüyor olması ile birlikte EURUSD paritesindeki aşağı yönlü eğilimin geçen haftaki hareket ile birlikte doyum noktasına yaklaştığını düşünüyoruz.

Teknik görünümün de bu görüşümüzü desteklediği görülüyor. Bu noktada paritenin mevcut düşüş hareketini kısa vadede sürdürmesi ve 1,15 seviyesi altını test etmesi beklenebilir. Ancak paritede 1,15 seviyesi altında kalıcı bir hareket görmeyi beklememekle birlikte, 1,15 seviyesi civarının kısa – orta vadeli alım fırsatı vermesini beklemekteyiz. Paritedeki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1,1557 seviyesinden işlem görmekte olan EURUSD paritesinde, 1,1545 seviyesi destek, 1,1600 seviyesi ise direnç konumunda. Paritede 1,1600 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1,1640, 1,1545 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1,1510 (Tacirler Yatırım).

ECB Başkanı Draghi’nin verdiği güvercin mesajların ardından, dün Fed Başkanı Powell’ın konuşmasındaki şahin ton doları desteklemeye devam etti. Fed – ECB ayrışması ile birlikte euro üzerindeki satış baskısının sürdüğü ve paritenin 1,16 seviyesi üzerinde şu an için kalıcılık sağlamakta zorlandığı görülüyor.

Dün günü 1,1575 seviyesinden tamamlayan Euro/Dolar 08:40 itibariyle 1,1555’li seviyelerinden işlem görmekte. Paritede 1,1540; 1,1510 ve 1,1480 seviyeleri destek olarak takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise sırasıyla 1,1575; 1,1600 ve 1,1625 seviyeleri direnç olarak izlenebilir. Bugün ABD’de Philadelphia Fed imalat endeksi ile Euro Bölgesi’nde tüketici güven endeksi izlenecek (Gedik Forex).

Dün Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkililerinden gelen açıklamalar Euro varlıkları üzerinde dalgalanmalara neden oldu. Açıklamalara baktığımızda Avusturya Merkez Bankası Başkanı ve ECB Yönetim Kurulu üyesi Ewald Nowotny: 2019 yılının yazından önce bir faiz artışı öngörmediğini vurgularken, Euro’nun Dolar karşısında değer kaybını FED’in faiz politikasına bağladı. Fransa Merkez Bankası Başkanı ve ECB Yönetim Kurulu üyesi Francois Villeroy da faiz artışı konusunda Nowotny ile aynı görüşte olduğunu belirtirken, para politikasının genişlemeci olmaya devam edeceğini ve net varlık alımlarının Aralık ayına kadar sürmesi gerektiğini savundu.

ECB Başkanı Mario Draghi ise enflasyonda yukarı yönlü eğilimin olduğunu ve 2019’un 2. Çeyreğinde faiz artışının gerçekleştirilebileceğini söyledi. ABD tarafında ise dün takip ettiğimiz veriler karmaşık olarak gerçekleşirken, FED Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları gündemde en üst sıralarda yer aldı. Powell: ABD ekonomisinin iyi bir performans gösterdiğini belirtirken, işgücü piyasasının daha fazla güçleneceğini savundu. Korumacı politikalara da değinen Powell: ticari kısıtlamaların devam etmesi halinde FED’in politikalarında değişikliğe gidebileceğini deklare etti. Dün ticaret savaşları konusunda ise; Çin ile ABD arasında yaşanan sürtüşmelere ilişkin ekstra bir gelişme yaşanmazken, Avrupa Birliği’nin, ABD’nin kendilerine uyguladığı ek gümrük tarifelerine karşı misilleme yapacağına yönelik çıkan haberler oldukça kritikti.

Bugün de konuya ilişkin gelebilecek açıklamalar parite üzerinde etkili olabileceğinden dikkatle takip edilmeli. Bugünkü ekonomik takvimde ise; ABD’den Philadelphia FED İmalat Endeksi ve İşsizlik Başvuruları verilerinin yanı sıra FED’in büyük bankalara yönelik uyguladığı stres testlerinin sonuçları izlenecek.

Teknik olarak baktığımızda 1.1560 destek seviyesinde fiyatlamalar görülürken, buranın da altına inilmesi halinde 2017 sene başından bu yana takip ettiğimiz yükselen trend çizgisi (yaklaşık olarak 1.1510 ile 1.1485 arası) dikkatle takip edilecek. Zira, 1.1485 altına kalıcılıkla inilmesi, paritede yeni hedeflerin oluşmasına neden olabilir. Diğer yandan şuan için yukarı tarafta takip ettiğimiz ilk direnç olan 1.1580 üzerinde tepki alımlarında ise izlenebilecek direnç seviyeleri 1.1630, 1.1655 ve 1.1685 seviyelerinde bulunmakta (IşıkFX).

Euro/Dolar 1.15 – 1.16 bölgesinde dengeli görünüyor. ECB para politikası kararları sonrası dün Sintra panelinde Draghi’nin konuşması piyasa fiyatlamasını hareketlendirmedi. ECB’nin yol haritası geçen hafta gerçekleşen para politikası toplantısında açıklanmıştı ve yeni bir sürpriz piyasalar beklemiyordu. Aynı şekilde Fed Başkanı Powell’ın konuşmasında da yeni bir hikaye yoktu. Para çifti şimdilik yaşanan gelişmelerde sakinliğini bozmuyor. ABD Doları ise küresel piyasalarda stabil seyrini koruyor. Paritede kısa vadede önemli bir dalgalanma beklemiyoruz. Bugün EURUSD’yi etkileyecek çok önemli bir veri bulunmuyor.

Teknik Analiz: Parite kısa vadede 1.16 seviyesini aşmakta zorlanıyor. EURUSD’nin çok güçlü olduğunu söylemek zor ancak parite teknik göstergelerinin dinamik olması nedeniyle yukarı yönlü tepkilere açık. 1.1660 direnç seviyesi oluşabilecek tepkilerde izlenebilir. Gevşeme yönlü hareketlerde ise 1.1540 seviyesi destek görevi görmeye ve bu seviyeden tepkiler gelmeye devam ediyor (İntegral Yatırım).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı