EkonomiManşetSon Dakika

Euro Dolar Paritesi Yorumları 20 Nisan 2018

Euro dolar paritesi, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, dün öğle saatlerinde yaptığı açıklamasında, Bankanın ilk faiz artırımını gerçekleştirmede aceleci davranmayacağını belirterek, geçtiğimiz haftaki toplantının ardından yapılan “piyasa yapıcılar 2019 yazına kadar faizlerde bir değişiklik yapmayı planlamıyor” ifadesini güçlendirdi.

Draghi’nin güvercin söylemlerini tekrarlaması ve güçlendirmesi üzerine, geçtiğimiz hafta yaşadığı kayıpların bir kısmını telafi etmiş olan euro yeniden düşüşe geçerken, EURUSD paritesinin de yeniden 1,15 seviyesi altına gerilediğini gördük. Bu noktada, gerek geçtiğimiz hafta ECB’den gelen açıklamalar, gerekse de Draghi’nin dünkü konuşması sonrasında piyasanın ECB’nin faiz artırımlarına kısa süre içerisinde başlamayacağı gerçeğini büyük ölçüde fiyatladığını görüyoruz. Ayrıca paritedeki düşüş hareketinin 1,15 üzerinde konsolide olması da bu noktada dikkat çekici. Dolayısı ile, gerek İtalya kaynaklı risklerin büyük ölçüde fiyatlanmış olması, gerekse de ECB tarafında gündemin parasal genişlemeden parasal sıkılaşmaya dönüyor olması ile birlikte EURUSD paritesindeki aşağı yönlü eğilimin geçen haftaki hareket ile birlikte doyum noktasına yaklaştığını düşünüyoruz.

Teknik görünümün de bu görüşümüzü desteklediği görülüyor. Bu noktada paritenin mevcut düşüş hareketini kısa vadede sürdürmesi ve 1,15 seviyesi altını test etmesi beklenebilir. Ancak bu seviyenin altındaki hareketin kalıcı olmasını beklememekle birlikte, 1,15 seviyesi civarının kısa – orta vadeli alım fırsatı vermesini beklemekteyiz. Paritenin bugün içerisinde 1,1550 – 1,1600 seviyeleri arasında hareket etmesini beklemekteyiz. Paritedeki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1,1569 seviyesinden işlem görmekte olan EURUSD paritesinde, 1,1545 seviyesi destek, 1,1600 seviyesi ise direnç konumunda. Paritede 1,1600 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1,1640, 1,1545 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1,1510 (Tacirler Yatırım).

ECB toplantısından sonra 1.16 çevresinde hareket sürüyor. Avrupa Merkez Bankası para politikasına yönelik yok haritasını açıklaması paritede fiyatlanacak yeni bir hikaye bırakmıyor. Bununla birlikte Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı M. Draghi konuşmasında, enflasyonun AMB’nin hedefine doğru kademeli bir şekilde ilerlediğini, belirsizliğin ekonomik görünümün içine işlediğini belirtti. Ayrıca, belirgin miktarda parasal genişlemeye hala ihtiyaç olduğunu ve AMB’nin ilk faiz artışının zamanını belirlemede sabırlı olacağını vurguladı. Bu gelişmeler pariteyi stabil bir noktada tutmaya yetiyor. Piyasanın Euro almak için aceleci olmadığını söyleyebiliriz. Bugün Euro Bölgesinde açıklanacak önemli bir veri bulunmuyor. Buna karşın Sintra paneli devam ediyor. Bugün Draghi’nin Powell ve Kuroda ile beraber konuşması bulunmakta. Açıklamalar önemli olabilir.

Teknik Analiz: Saatlik grafikte EURUSD paritesinde 1.1540 seviyesi kısa vadeli destek alanını oluşturuyor. Genel olarak 1.1500 – 1.1540 destek alanı paritenin yukarı yönlü tepki vermesi açısından önemli bir bölge. Paritede ana trend değişikliğinin oluşmaması için paritenin bu bölge üzerinde kalmaya devam etmesi gerekmekte. Şimdilik 1.1540 seviyesinden gelebilecek tepkilerin 1.1630 – 1.1660 seviyesinde sınırlı kalacağını düşünmekteyiz. 1.1540 seviyesi üzerinde güçlü tutunmalar yaşanamaması halinde ise 1.150 – 1.470 destekleri yakın takipte olacak (İntegral Yatırım).

Dün Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin; parasal genişleme ve faizlere ilişkin yaptığı konuşmada güvercin ifadelere yer vermesi Euro varlıklarında satış baskısı oluşturdu. Diğer taraftan İtalya ve İspanya gibi sorunlu ekonomilerin durumu ve Almanya koalisyonunda çatırdama olacağına yönelik spekülasyonlar Euro Bölgesi için tedirginlik yaratan unsurlar arasında yer alırken, küresel ticaret kısıtlamaları endişeleri ile en güvenilir liman olan Dolar’a talep arttı. Diğer yandan dün akşamüzeri Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’un Avrupa’da gerçekleştirilmesi beklenen reformlar hakkında görüş birliğine vardıklarını açıklaması ise kısmen toparlanmaya sebep oldu.

ABD tarafında ise dün açıklanan Konut Başlangıçları son 11 yılın en iyi verisi olarak kayıtlara geçerken, İnşaat İzinleri beklentilerin altında kaldı. Ticaret savaşlarında ise dün Çin tarafından gelen tehditkâr açıklamalar takip edilirken, Trump yönetiminin yeni ek gümrük tarifeleri düşündüğüne dair spekülasyonlar konunun bir müddet daha gündemde kalacağına işaret etti. Bugünkü ekonomik takvimde ABD’den Mevcut Ev Satışları, Almanya’dan ise Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) takip edilecek. Ayrıca FED Başkanı Jerome Powell ve ECB yetkililerinden gelecek açıklamalar da önemli olabilir.

Teknik olarak pariteye baktığımızda; şu an için 1.1580 seviyesinin altında fiyatlamalar görülürken, satıcılı seyrin devamı halinde 2017 sene başından bu yana takip ettiğimiz yükselen trend çizgisinin kırılım teyit bölgesi olan 1.1510-1.1485 bandını dikkatle takip edeceğiz. Zira, buranın kırılması halinde Euro üzerindeki satış baskısının devamı beklenebilir. Diğer yandan bugün, 1.1580 üzeri kalıcılıklarda görülebilecek tepki alımlarında ise izlenebilecek direnç seviyeleri 1.1630, 1.1655 ve 1.1685 seviyelerinde bulunmakta (IşıkFX).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı