EkonomiManşet

Euro Dolar Paritesi Yorumları 19 Haziran 2018

Euro dolar paritesi, Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısının ardından 1,1550 seviyesi altına kadar gerileyen EURUSD paritesi, yeni haftanın ilk işlem gününde kayıplarının bir kısmını telafi ederek yeniden 1,16 seviyesi üzerine çıkmayı başardı.

Teknik görünüm çerçevesinde EURUSD paritesinde yıl içerisinde 1,15 seviyesi altında kalıcı bir hareket görmeyi beklemediğimizi bir süredir belirtiyorduk. Bu görüşümüzü mevcut durumda da koruduğumuzu belirtmemizde fayda var. Gerek İtalya kaynaklı risklerin büyük ölçüde fiyatlanmış olması, gerekse de ECB tarafında gündemin parasal genişleme’den parasal sıkılaşma’ya dönüyor olması ile birlikte EURUSD paritesindeki aşağı yönlü eğilimin geçen haftaki hareket ile birlikte doyum noktasına yaklaştığını düşünüyoruz.

Teknik görünümün de bu görüşümüzü desteklediği görülüyor. Bu noktada paritenin mevcut düşüş hareketini kısa vadede sürdürmesi ve 1,15 seviyesi altını test etmesi beklenebilir. Ancak bu seviyenin altındaki hareketin kalıcı olmasını beklememekle birlikte, 1,15 seviyesi civarının kısa – orta vadeli alım fırsatı vermesini beklemekteyiz. Bugün ECB Başkanı Mario Draghi’nin Türkiye saatiyle 11:00’da gerçekleştireceği konuşma yakından izleniyor olacak. ABD cephesinde ise Mayıs ayı Konut Başlangıçları ve Yapı Ruhsatları verileri takip edilecek. Paritedeki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1,1629 seviyesinden işlem görmekte olan EURUSD paritesinde, 1,1600 seviyesi destek, 1,1640 seviyesi ise direnç konumunda. Paritede 1,1640 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1,1700, 1,1600 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1,1545 (Tacirler Yatırım).

ABD’de dün Fomc üyelerinin konuşmalarını takip ettik. Atlanta Fed Başkanı Bostic bu sene için 3 faiz artışını desteklediğini söylerken, New Yor Fed Başkanı Williams ise göreve başladığı ilk günde, ABD ekonomisinin formda olduğunu ve enflasyonun hedefe yakın olduğunu söyledi. EURUSD tarafında açıklanan önemli bir gelişme olmazken, EURUSD paritesindeki yükselişler ABD ile Çin arasında artan ticaret savaşına ilişkin endişelerle 3.güne taşındı. Yükselişin devamında 1.1680 ve 1.1750 direnç oluşturabilir. Geri çekilmelerde ise 1.1615 ve 1.1535 destek olarak izlenebilir (İkon Menkul).

Son günlerde Almanya’da, koalisyonun en büyük ortaklığını temsil eden Hristiyan Birlik Bloğu’nun (CDU/CSU) göçmen sorunu konusunda anlaşamamaları üzerine piyasa tarafında koalisyon bozuluyor mu soruları gündeme gelirken, dün CSU Lideri Seehofer, koalisyonu sonlandırmak istemediklerini açıkladı. Almanya Başbakanı ve CDU Lideri Angela Merkel ise mülteci sorunu için Avrupa çözümü araştırdıklarını belirtti. En dikkat çekici açıklama ise diğer koalisyon ortağı olan Sosyal Demokrat Parti Lideri Andre Nahles’den geldi. Nahles’in: ‘’ İki parti arasında uzlaşı sağlanmasının, bizimde sözleşmeyi desteklediğimiz anlamını taşımaz’’ şeklindeki söylemleri kafalarda soru işareti bıraktı.

Konuya ilişkin gün içerisinde gelebilecek açıklamalar Euro varlıkları üzerinde etkili olabilir. ABD tarafında ise Cuma günü Başkan Donald Trump’ın, Çin’den ithal edilen 50 Milyar Dolarlık ürüne, yeni ek gümrük tarifesi uygulayacağını açıklaması ve Çin tarafından da aynı şekilde karşılık verilmesi ile birlikte iki ülke arasındaki gerginlikler tekrardan alevlenirken dün Trump yönetiminin Çin’den ithal edilen 200 Milyar Dolarlık ürüne daha yeni ek gümrük tarifesi uygulamak istediğine yönelik basında yer alan haberler gündemde en üst sıralarda yer aldı. Bugün tüm bu gelişmelerin yanı sıra ekonomik veri olarak ABD’den İnşaat Ruhsatları ve Konut Başlangıçları takip edilecek. Ayrıca, FED ve ECB yetkililerinden gelecek açıklamalar da fiyatlamalarda önemli rol oynayabilir.

Teknik olarak pariteye baktığımızda ise; şuan için gelen tepki alımlarıyla 1.1630 direnç seviyesine yakın fiyatlama görülmekte. Buranın geçilmesi halinde ise sırasıyla 1.1655 ve 1.1685 direnç bölgeleri takibe alınabilir. Paritede yeniden aşağı yönlü hareketler görülmesi halinde ise kritik 1.1580 destek seviyesini izleyebiliriz. Buranın altına inilmesi halinde ise 2017 sene başından bu yana takip ettiğimiz yükselen trend çizgisi (yaklaşık olarak 1.1510 ile 1.1485 arası) hedef haline gelebilir (IşıkFX).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı