EkonomiManşet

Euro Dolar Paritesi Yorumları 18 Haziran 2018

Euro dolar paritesi, Avrupa Merkez Bankası uzun zamandır beklenen varlık alım programından çıkış ile ilgili takvimini geçen hafta açıkladı. Buna göre tahvil alımları Aralık ayında son bulacak ve ardından faiz artırım bekleyişi başlayacak.

AMB’nin varlık alım programının sonuçlandırılması ile ilgili açıklamaların piyasalarca beklenen bir gelişmenin olması ve bunun gerçekleşmesi, bunun yanında faiz artırım sürecinin 2019 yılı ortalarında başlayabileceğinin belirtilmesinin güvercin tonda algılanması sebebiyle Euro’da değer kayıpları hız kazandı.

İlk açıklamalar esnasında 1.1840 direncini aşmayı test etse de daha sonra hızla düşüşe geçen paritede 1.1540 desteği önemli. Altında sağlanacak kalıcılıkta düşüşler 1.1470 ve 1.1400 seviyelerine doğru devam edebilir. 1.1630 üzerinde yaşanacak tepki yükselişlerinde ise 1.1670 ilk direnç olacakken, aşılması durumunda 1.1720 ve 1.1750 diğer direnç seviyeleri olacak (Ahlatcı Yatırım).

Euro dolar paritesi Perşembe günkü ECB toplantısının ardından 1.850 seviyelerinden 1.1550 seviyelerine kadar gevşeme gösterdi. ECB’den varlık alım programının Eylül ayından itibaren azaltılacağı ve Aralık 2018 tarihinde sona ereceği haberi geldi. Varlık alım programı zaten Aralık ayında sona erecekti. Diğer yandan düşük faizlerin devam edeceği mesajı ve gerekirse gevşemenin süreceği mesajı ECB’den beklenen şahin tonlamanın oluşmasını önledi. Bu durum önceki gün şahin olan ancak fiyatlanmayan Fed kararlarının piyasalarda fiyatlanmasını sağladı. Ancak geldiğimiz noktada fiyatlamaların 1.550 seviyeleri üzerinde dengelendiğini görmekteyiz. Fed 4 faiz artırımının mesajını net bir şekilde vermesine rağmen piyasalarda 4 faiz artırımının da önemli ölçüde fiyatlanmış olabileceğini söylemek mümkün. Bir süre 1.15-1.1550 bölgesi parite için alt taban olacak görünüyor.

Teknik olarak göstergelerde uyuşmazlık görünürken bu durum paritede 1.1660 seviyesine doğru tepkilerin oluşabileceğini gösteriyor. Aşağıda 1.1540 ve 1.15 seviyeleri önemli destek konumunda bulunuyor. Bu noktalara yakın seviyelerden paritede yukarı yönlü tepkiler alabiliriz. Tepkinin güçlenmesi için 1.1660 seviyesinin üzerine yerleşmesi gerekli (İntegral Yatırım).

Euro Bölgesinde Cuma günü açıklanan ve Avrupa Merkez Bankasının da (ECB) yakından takip ettiği Mayıs ayına ilişkin enflasyon oranları beklentiler doğrultusunda geldi. TÜFE aylık %0.5, yıllık %1.9 artarken, Çekirdek TÜFE sırasıyla %0.3 ve %1.1 artış gösterdi. ABD tarafında ise Sanayi verileri beklenti altında kalırken, Michigan Tüketici Endeksi beklentinin üzerinde geldi. Sanayi Üretimi Mayıs ayında %0.1 azalış kaydetti. Kapasite Üretimi de %78.1’den %77.9’a geriledi. Michigan Tüketici Endeksi ise 98.0’dan 99.3’e yükseldi. Bu gelişmeler eşliğinde EURUSD paritesi Perşembe günü görülen düşüşlerin bir bölümünü geri aldı. Paritede toparlanmanın devamında 1.1615 ve 1.1680 direnç olarak izlenebilir. Düşüşlerde ise 1.1535 önemli destek oluşturmaya devam edebilir. 1.1535 üzerinde tutunma olduğu sürece toparlanmaların olabileceğini belirtelim (İkon Menkul).

Cuma günü Euro Bölgesi’nden takip ettiğimiz manşet enflasyon rakamlarına baktığımızda; yıllık bazda TÜFE yüzde 1.9, aylık bazda ise yüzde 0.5 ile beklentilere paralel olarak açıklandı. Gıda ve Enerji maddelerinin ihmal edildiği Çekirdek TÜFE rakamlarının da öngörülere paralel olarak gerçekleştiği görüldü. Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası kararlarıyla sert satış yiyen Euro, açıklanan enflasyon rakamlarının tahminleri karşılaması ile birlikte kısmen de olsa rahatladı. Ancak, akşam saatlerinde açıklanan CFTC raporlarında; Euro net alım pozisyonlarının Aralık 2017’den bu yana en düşük seviyesine gerilediğinin ortaya çıktığı görüldü.

ABD tarafında ise Cuma günü Başkan Donald Trump’ın, Çin’den alınan 50 Milyar Dolar değerindeki ürünlere ek gümrük vergi tarifesi uygulayacağını açıklaması gündemde bomba etkisi yaratırken, ülkeden gelen verilerin karmaşık olduğu görüldü. Geçtiğimiz hafta ortasındaki FED kararları sonrası ülkenin verim eğrisinde 2 yıllık ve 10 yıllık tahviller arasındaki spreadin son 11 yılın en düşük seviyesine gerilemesi ise geleceğe yönelik FED politikaları açısından yine soru işaretlerine neden oldu. Bugünkü ekonomik takvimde; iki bölgeden de önemli bir veri akışı bulunmazken, FED ve ECB yetkililerinden gelecek açıklamalar ve önemli haber akışları dikkatle takip edilmeli.

Teknik olarak pariteye baktığımızda; şuan için 1.1580 destek seviyesinin hemen üzerinde fiyatlamalar görülürken, buranın da altına inilmesi halinde 2017 sene başından bu yana takip ettiğimiz yükselen trend çizgisi(yaklaşık olarak 1.1510 ile 1.1485 arası) hedef haline gelebilir. 1.1580 üzeri kalıcılıklarda görülebilecek tepki alımlarında ise izlenebilecek direnç seviyeleri 1.1610, 1.1630, 1.1655 ve 1.1685 seviyelerinde bulunmakta (IşıkFX).

Geçtiğimiz hafta Perşembe günü gerçekleşen Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısının ardından euro sert bir şekilde değer kaybederken, EURUSD paritesinin 1,1500 seviyesine doğru gerilediğini gördük. ECB, parasal genişlemeyi yıl sonu itibarıyla bitireceğini açıklamış olsa da, vadesi dolan tahvillerine yerine alım yapmaya devam edeceğini belirtmesi ile birlikte parasal koşulların kısa vadede hızlı bir şekilde sıkılaşmayacağı mesajını verdi. Ayrıca, piyasada ECB’nin faiz artırımlarına 2019 Haziran’da başlayabileceğine yönelik beklentiler söz konusuydu. Perşembe günkü açıklamaların ardından bu beklentilerin büyük ölçüde bertaraf edildiğini gördük. ECB’nin faiz artırımlarına ne zaman başlanacağına yönelik net bir açıklamada bulunulmamasının yanı sıra, 2019 yazından önce sıkılaşmaya başlamayı planlamadıklarını açıklaması euro üzerinde satış baskısı yaratan temel sebeplerden birini oluşturdu.

Açıklamaların ardından euro sert bir şekilde değer kaybederken, EURUSD paritesinin 1,1550 seviyesi altına kadar gerilediğini, dolar endeksinin ise eurodaki düşüş ile birlikte 95 seviyesi üzerinde çıktığını gördük. Bu noktada, gerek İtalya kaynaklı risklerin büyük ölçüde fiyatlanmış olması, gerekse de ECB tarafında gündemin “parasal genişleme”den “parasal sıkışma”ya dönüyor olması ile birlikte EURUSD paritesindeki aşağı yönlü eğilimin geçen haftaki hareket ile birlikte doyum noktasına yaklaştığını düşünüyoruz. Teknik görünümün de bu görüşümüzü desteklediği görülüyor.

Paritenin, 20 aylık hareketli ortalamasına denk gelen 1,15 seviyesi altında kalıcı bir hareket sergilemesini beklemiyoruz. 1,15 seviyesi civarının kısa – orta vadeli alım fırsatı vermesini beklemekteyiz. Paritedeki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1,1590 seviyesinden işlem görmekte olan EURUSD paritesinde, 1,1545 seviyesi destek, 1,16 seviyesi ise direnç konumunda. Paritede 1,16 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1,1640, 1,1545 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1,1510 (Tacirler Yatırım).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı