EkonomiManşet

Euro Dolar Paritesi Yorumları 14 Haziran 2018

Euro dolar paritesi, önceki gün açıklanan TÜFE rakamları, aylık %0,2 ile beklentileri karşılarken yıllık bazda %2,8 ile son 6 yılın en yüksek seviyesinde geldi.

Bugün açıklanan ÜFE rakamları da Mayıs’ta beklentileri aştı. Son aylarda petrol fiyatlarının yükselişinden destek alan ÜFE, Mayıs’ta aylık %0,5, yıllık %3,1 artış gösterdi. Güne düşüşle başlayan ABD Dolar Endeksi, olumlu ÜFE verisinden destek alamadı. Euro Çarşamba günü Amerikan Doları karşısında yükselişte. Cuma en düşük olan 1,1726 seviyesinden çift destek bulurken; 1,1842, Perşembe gününün en yüksek direnç seviyesi olarak belirlendi. Fed, Çarşamba günkü para politikası toplantısında 25 baz puanlık faiz artırımına giderek federal fonlama oranını yüzde 1.75 – 2.00 seviyesine yükseltti.

Teknik olarak kısa vadede 1,1720 seviyesinden başlayan yükseliş trendi Şubat ayı içerisinde 1,2200 seviyesini görmesinin ardından 1,2600 seviyesine doğru zirve yapıp düzeltme eğilimine girmiş görünüyor. EUR/USD paritesinde 1,2350 desteği geçtiğimiz hafta tekrar kırılarak paritede aşağı yönlü baskı artmış durumda. 21 günlük hareketli ortalama 1,1808 seviyesinde bulunuyor. İndikatörler şimdilik satış baskısının artacağını işaret ederken. 60 dakikalık hareketli ortalama 1,2014 seviyesinde bulunuyor (İnfo Yatırım).

Dün Euro Bölgesi’nden gelen Sanayi Üretimi rakamları piyasada beklenen rakamların bir hayli altında kalarak ekonomik bozulmaların devam ettiğini gösterdi. Avrupa’dan son zamanlarda gelen kötü veriler piyasa tarafında endişelere neden olsa da bugün gerçekleştirilecek olan ECB toplantısında tahvil alım programına ilişkin kesin bir adım atılacağına yönelik beklentiler ve İtalyan tahvil faizlerinde yaşanan düşüşler Euro varlıkları üzerinde pozitif etki yarattı. ABD tarafında ise dün merakla beklenen FED/FOMC kararları takip edilirken piyasa beklentilerine paralel olarak 25 baz puanlık bir faiz artışı gerçekleştirildi. Kurum ayrıca, ilerleyen dönemler için açıkladığı projeksiyonlarda olumlu revizeler gerçekleştirirken bu yılın devamında 2 faiz artışı daha yapabileceklerini belirtti. Açıklanan şahin kararlar sonrası Dolar varlıkları, gün içerisinde yaşadığı kayıpları kısa süreli olarak geri alsa da toplantı sonrası basının karşısına geçen FED Başkanı Jerome Powell’ın daha temkinli yaklaşımları parite de tekrardan yukarı yönlü hareketlere neden oldu. Ayrıca bugünkü ECB toplantısına yönelik beklentiler de paritedeki aşağı yönlü atakları sınırladı. Bu kapsamda baktığımızda bugün açıklanacak olan kararlar paritede yön tayini yapabilmemiz açısından kritik olacaktır. Veri akışında ise Almanya’dan gelecek enflasyon rakamları (TÜFE), ABD’den ise Perakende Satışları ve Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları önemli olabilir.

Pariteye teknik olarak baktığımızda ise; son birkaç günde 1.1730-1.1850 arasında sıkışma göze çarpmakta. Bu kapsamda netleşme görmek için her iki seviyeden birisinin kırılmasına ihtiyaç olacaktır. Şu an için 1.1800 üzerinde yaşanacak alış yönlü işlemlerde 1.1865, 1.1905 ve 1.1930 direnç seviyeleri önemli olabilir. 1.1800 seviyesinin üzerinde kalıcılık sağlanamaması halinde ise 1.1710, 1.1685, 1.1655 ve 1.1630 destekleri takibe alınabilir (IşıkFX).

Dün akşam saatlerinde açıklanan Fed toplantı kararına göre Fed, faizleri 25 bp artırarak piyasa beklentileri paralelinde bir hamle gerçekleştirdi. Bunun yanı sıra, Fed üyelerinin faiz oranlarına ilişkin beklentilerini gösteren dot plot (noktasal tahmin) grafiğinde ise 2018 yılında 4 faiz artırımı bekleyen üye sayısını çoğunluğa ulaştığı ve Fed’in böylelikle bu yıl için daha hızlı bir faiz artırımının sinyalini verdiği görüldü. Ancak, gerek açıklama metninde mevcut para politikasının halen daha “genişlemeci” olarak tanımlanması, gerekse de Fed Başkanı Powell’ın yaptığı güvercin açıklamalar, dolar endeksinin değer kaybetmesine ve 93,40 seviyesine doğru gerilemesine neden olurken, EURUSD paritesinin de yeniden 1,18 seviyesi üzerine çıkmasını sağladı.

Paritedeki genel görünüme bakacak olursak: EURUSD paritesindeki düşüş hareketinin doyum noktasına ulaştığını ve paritenin 1,15 seviyesi üzerinde tutunmayı başardığını görüyoruz. Bu noktada paritedeki düşüş eğiliminin durulması ve yönünü yeniden yukarı dönebileceğini düşünüyoruz. Parasal genişleme programının sonlarına yaklaşan Avrupa Merkez Bankası ve artan enflasyona rağmen faiz artırımlarında aceleci davranmak istemeyen Fed üyeleri ile birlikte EURUSD paritesinin kısa vadede yeniden 1,20 – 1,25 bandına yerleşebileceğini düşünüyoruz. Paritedeki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1,1805 seviyesinden işlem görmekte olan EURUSD paritesinde, 1,1788 seviyesi destek, 1,1828 seviyesi ise direnç konumunda. Paritede 1,1828 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1,1861, 1,1788 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1,1750 (Tacirler Yatırım).

Dün Fed toplantısında piyasa beklentisine paralel olarak 25 baz puan faiz artırıldı. Bu zaten piyasaların fiyatlara yansıttığı bir beklentiydi. Diğer yandan 4 faiz artımının 2018 yılında gerçekleşeceği aleni bir şekilde açıklandı. Böylelikle piyasaların aklında bu konuya dair soru işareti bitmiş oldu. Böylelikle önümüzdeki Fed toplantısına yönelik piyasaların bilmediği bir konu kalmamış oldu. Piyasalar artık Fed’den sürpriz beklemiyor. Muhtemelen 2018 yılı içerisinde 4 faiz artırımı olasılığı fiyatlara daha öncesinde yansıdığı için Fed toplantısından sonra ABD Dolarında ani reaksiyonlar izlenmedi.

Dün toplantıdan sonra ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 2.95 seviyesinden yüzde 3 sınırına yükselirken bu sabah yeniden yüzde 2.95 Seviyesinde dengelendiğini izliyoruz. Fed toplantısı bir yana asıl sürpriz bugün takip edilecek Avrupa Merkez Bankası toplantısından olabilir. Bu toplantıda ECB’den varlık alım programının bitirileceğine dair tarih açıklanması bekleniyor. Böyle bir durumda EURUSD paritesinde dalgalı bir seyir oluşması beklenilebilir. Bu nedenle bugün 14:45’teki faiz kararını ve 15:30’daki ECB Başkanı Draghi konuşmalarını takip etmekte fayda var.

Teknik Analiz: EURUSD paritesi bu sabah 1.18 seviyesinde dengede durmaya çalışıyor. Bu seviye üzerinde kalmayı sürdürmesi halinde 1.1850 direnç seviyesine doğru hareket etme potansiyeli artabilir .Genel olarak EURUSD paritesi 22 günlük ortalamasından geçen yaklaşık 1.1730 seviyesi üzerindeki seyirlerini koruduğu sürece kısa vadede yükselme olanağı artacaktır (İntegral Yatırım).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı