EkonomiManşet

Euro Dolar Paritesi Yorumları 13 Haziran 2018

Euro dolar paritesi, Dün veri akışı bakımından yoğun geçirilirken, Euro Bölgesi ve Almanya’dan gelen Zew endeksleri beklentilerin altında kaldı. Özellikle son zamanlarda Almanya ekonomisinin çizdiği dalgalı tablo Euro varlıkları üzerinde etkili olmakta.

ABD tarafında ise dün merakla beklenen Donald Trump – Kim Jong Un zirvesinden gelen barışçıl mesajlar gündemde en üst sıralarda yer alırken, açıklanan ekonomik verilerde; yıllık manşet enflasyon (TÜFE) rakamının 2012 Şubattan bu yana, gıda ve enerji maddelerinin ihmal edildiği Çekirdek TÜFE’nin ise 2017 Şubattan itibaren en yüksek seviyesine çıktığı görüldü. Bugün Euro Bölgesi’nde Sanayi Üretimi verisi izlenecekken, ABD’de ise ÜFE rakamları açıklanacak.

Günün en önemli gelişmesi ise akşam saatlerinde açıklanacak olan FED/FOMC kararları ve FED Başkanı Jerome Powell’ın basın toplantısı olacak. Yine, başta ticaret savaşları olmak üzere her iki bölgeden gelebilecek haber akışları da fiyatlamalara etkisi açısından takip edilecek. Pariteye teknik olarak baktığımızda ise; son birkaç günde 1.1730-1.1840 arasında sıkışma göze çarpmakta.

Bu kapsamda netleşme görmek için her iki seviyeden birisinin kırılmasına ihtiyaç olacaktır. Şuan için 1.1730 seviyesinin üzerinde kalıcılık arayan paritede buranın kırılması halinde 1.1710, 1.1685, 1.1655 ve 1.1630 destekleri takibe alınabilir. Bugün 1.1730 üzeri kalıcılıkta görülebilecek alım ağırlıklı işlemlerde ise izlenebilecek direnç noktaları 1.1750, 1.1775, 1.1790 ve 1.1815 seviyelerinde bulunmakta (IşıkFX).

Dün sabahki bültenimizde, teknik göstergelerin paritenin gün içerisinde 1,1730 seviyesine doğru gerileyebileceğini işaret ettiğini belirtmiştik. Dün öğle saatlerinde ABD’den gelen Mayıs ayı TÜFE verileri piyasa beklentilerini karşılayarak Nisan ayından bu yana önemli bir artışı işaret etti. Mayıs ayında TÜFE yıllık bazda %2,8 artışla Şubat 2012’den bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirirken, aylık bazda enflasyon artışı %0,2 ile piyasa beklentileri paralelinde gerçekleşti. Olumlu ABD verilerinin ardından yükselişe geçen dolar endeksi 93,90 seviyesi üzerine kadar yükselirken, EURUSD paritesi ise 1,1734 seviyesine kadar geriledi.

EURUSD paritesindeki kısa vadeli görünüm açısından bu akşam saatlerinde açıklanacak olan Fed toplantı kararı önemli olacak. Fed’in bu akşamki toplantısı sonucunda faizleri 25 baz puan artırması bekleniyor ve bu senaryonun piyasalar tarafından büyük ölçüde fiyatlandığı görülüyor. Bu nedenle faiz artırımından ziyade, Fed’in bu akşam açıklanacak olan ekonomik projeksiyonları ve Fed yetkililerinin faiz tahminlerini gösteren “dot plot” grafiği takip ediliyor olacak. Bu noktada, ABD’de %2,8’e ulaşmış olan yıllık TÜFE ve artan istihdam ile birlikte Fed’in sözlü yönlendirmesinde şahin bir tavır sergilemesi beklenebilir. Böyle bir durumda da paritedeki geri çekilme hareketinin kısa vadede devam etmesi ve 1,17 seviyesine doğru sürmesi beklenebilir. Paritedeki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1,1748 seviyesinden işlem görmekte olan EURUSD paritesinde, 1,1700 seviyesi destek, 1,1750 seviyesi ise direnç konumunda. Paritede 1,1750 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1,1788, 1,1700 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1,1640 (Tacirler Yatırım).

Global piyasalarda, bugün Fed günü. TSİ 21:00’da açıklanacak kararın ardından TSİ 21:30’da Fed Başkanı J. Powell konuşması önemli olacak. Fed dolayısıyla piyasalarda hareketlilik beklenirken, Fed öncesi ise temkinli seyirlerin olduğu dikkat çekiyor. Dolar pozitif seyrini koruduğu için bu durum EUR/USD’nin 1.18 ve üzerine doğru iştahını zorlaştırıyor. Bugün için güçlü bir Fed’in karşımıza çıkması durumunda Dolar kazançlarını daha da arttırırsa bu durumda EUR/USD’de aşağı yönde baskı hızlanabilir. Fed öncesi ise gün içerisinde Euro Bölgesinden sanayi üretimi ve ABD’den ÜFE rakamları izlenecek. Ancak verilerin parite üzerinde etkisinin sınırlı kalmasını bekliyoruz. Fed’den bugün faiz artışı bekleniyor ancak bu önceden fiyatlandığı için sürpriz olmayacak. Kararın açıklanmasının ardından karar metnindeki ton, yayınlanacak ekonomik projeksiyonlar ve Fed Başkanı J. Powell konuşması önemli olacak.

Teknik analiz: EUR/USD paritesi yatay bant hareketini koruyor aynı zamanda iki hareketli ortalamasının arasında seyrediyor. Haftalık bazda incelediğimiz EUR/USD paritesinde, en yakın destek noktası 1.1740 seviyesi olarak izlenirken, 1.1850 ise bir üst direnç noktası olarak karşımıza çıkıyor. Ancak, paritenin güçlenmesi için 1.1955 (50 Haftalık Ort) denk geldiği seviyenin üzerinde kalıcı bir seyrin oluşması gerektiğini düşünüyoruz. Bu direnç noktasının üzerine yerleşemediği müddetçe yukarı yönde iştahında zayıf kalabilir. Geri çekilmelerde ise satış baskısı için 1.1415 altı kapanışların görülmesinde fayda var (İntegral Yatırım).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı