EkonomiManşet

Euro Dolar Paritesi Yorumları 12 Haziran 2018

Euro dolar paritesi, dolar endeksinde görülen güçlenme ile birlikte 1,1790 seviyesi üzerinden geri çekilen EURUSD paritesi, aşağıdaki grafik üzerinden de görebileceğiniz üzere kısa vadeli yükseliş kanalını aşağı yönlü kırmış durumda.

Bu noktada paritenin bugünü görece zayıf geçirmesini ve kanal kırılması sonrasında düşüş hareketine devam etmesini beklemekteyiz. Teknik göstergeler, paritenin gün içerisinde 1,1730 seviyesine doğru gerileyebileceğini işaret ediyor. Bugün ABD’den gelecek olan Mayıs ayı TÜFE verileri yakından takip edilecek. ABD’de tüketici enflasyonunun Mayıs ayında yükseliş kaydetmesi bekleniyor. Bu hafta içerisinde ise Perşembe günü gerçekleşecek olan Avrupa Merkez Bankası toplantısı ve ardından Başkan Draghi’nin yapacağı basın açıklaması oldukça önemli olacak.

Avrupa Merkez Bankasının bu hafta Perşembe günü gerçekleştireceği toplantısında parasal genişlemeden çıkış programının tartışılabileceği ve programdan çıkış stratejisini Temmuz ayındaki toplantıda açıklayabileceğine ilişkin bir haber akışı söz konusu. Paritedeki orta vadeli görünümde ise: Euro Bölgesi’ndeki siyasi belirsizliklerin fiyatlanmış olması ve Avrupa Merkez Bankasının parasal genişlemeden çıkış programına oldukça yaklaşmış olması ile birlikte düşüşlerin alım fırsatı olarak sınırlı kalmasını ve paritenin yeniden 1,20 – 1,25 bandını hedef lamasını beklemekteyiz.

Paritedeki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1,1772 seviyesinden işlem görmekte olan EURUSD paritesinde, 1,1750 seviyesi destek, 1,1788 seviyesi ise direnç konumunda. Paritede 1,1788 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1,1828, 1,1750 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1,1700 (Tacirler Yatırım).

Euro, Dolar karşında daha sakin bir seyir izliyor. Şimdilik 22 günlük ortalamasının üzerinde kalması yukarı yönlü tepki yapma potansiyeli yaratsa da gündem çok yoğun. Önemli gelişmelerin olacağı bir haftadayız. Bugün ABD’de TÜFE rakamları açıklanacak. Piyasaların Fed’e olan algısında değişiklik yaratabilecek bir veri bu nedenle TSİ 15:30’da hareketlilik yaşanması beklenebilir. Piyasa beklentisi yıllık veride yukarı yönlü bir artış olacağı tahminini sunuyor. Diğer yandan Almanya ve Euro Bölgesi ZEW anketleri takip edilecek. Euro Bölgesi 2017 yılında kazandığı ivmeyi korumakta zorlanıyor. Bunun verilere yansıması paritede güç kaybı yaratabilir. Diğer yandan ABD Başkanı Trump’ın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile yaptığı zirve sonrası finansal piyasalarda bir değişim yaşanmadı.

Teknik Analiz: Teknik göstergelerde güçlü bir zayıflama yok. EURUSD 22 günlük ortalaması üzerinde kalmaya devam ediyor ancak paritede yukarı yönlü güç kazanımı zayıf. Bu nedenle şimdilik izlemede kalmakta fayda var. Kısa vadede 1.1740 seviyesi altında yerleşik seyirler olması halinde 1.1660 ana destek noktasına doğru gevşeme eğilimi oluşabilir (İntegral Yatırım).

Bugün yoğun haftanın ilk önemli verilerinden bir tanesi açıklanacak. ABD enflasyon verisi. ABD’de mayıs ayında enflasyonun yıllık %2,7, aylık %0,2 artması bekleniyor. Çarşamba günü FED’in faiz kararı öncesi enflasyonda beklentilerin üzerinde gelebilecek bir sürpriz pariteyi baskılayabilir. Tersi durumda ise paritede yukarı yönlü ataklar görebiliriz. Teknik açıdan bakıldığında yukarı da 200 birimlik üssel ortalama(mavi) aşağıda 50 birimlik üssel ortalama(yeşil) arasında seyreden parite gece Asya seansında ara yükseliş kanalını aşağı kırdı. 50 birimlik ortalamaya da denk gelen 1.1750 desteğini test eden paritede bu bölgenin kırılması halinde 1.1650 ve 1.1550 teknik seviyeleri gündeme gelebilir. Yukarıda ise 1.1850 direnç olarak takip edilebilir (İkon Menkul).

Dün veri akışı bakımından sakin geçerken hafta sonunda yapılan G-7 Liderler zirvesine ilişkin açıklamalar takip edildi. Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmeier, ABD ile ticari dengesizlikler konusunda müzakere etmek istediklerini ancak bu görüşmelerin çözümünün kısa vadede gerçekleşmeyeceğini savundu. Hatırlayacağımız üzere ABD Başkanı Donald Trump ile diğer 6 ülke arasında gümrük tarifeleri konusunda yaşanan görüş ayrılıkları dikkat çekmiş yaşanan bu durum ticari sürtüşmelerin bir müddet daha gündemde en üst sıralarda kalacağına işaret etmişti.

Trump’ın Singapur’da Kuzey Kore Lideri Kim Jong-Un ile görüşmek için bulunması nedeniyle konuya dair çok fazla açıklamasını takip edemedik. Ancak gelen son bilgiler özellikle Alman otomobillerini hedef alacak yeni bir gümrük vergisi paketinin ABD tarafından devreye alınabileceği şeklinde. Öte yandan piyasalar bu hafta içerisinde yapılacak olan FED ve ECB toplantılarına odaklanmışken, bugün ABD tarafından açıklanacak olan enflasyon (TÜFE) rakamları oldukça önemli olacak. Ayrıca, Euro Bölgesi ve Almanya’dan gelecek ZEW endekslerini, yine ticaret savaşlarına ilişkin gelebilecek açıklamaları ve tahvil piyasası hareketlerini de izleyeceğiz (IşıkFX).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı