EkonomiManşet

Euro Dolar Parite Yorumları 8 Haziran 2018

Euro Dolar paritesi bu sabah 1.18 seviyesinde hareket ediyor. Dün 1.1838 seviyesine kadar yükselen parite, 1.1850 direnç seviyesi yakınlarında yoruldu. EURUSD paritesinde teknik olarak direnç alanlarında oluşabilecek zayıflamalara karşı dikkatli olmakta fayda var.

Diğer yandan Euro Dolara karşı güçlü seyrini halen daha korumakta. Küresel piyasalarda ABD Dolarına yönelik algıda önemli bir değişiklik yok. Doların güçlü seyretmeye devam etmesi paritedeki yukarı yönlü yükselişleri sınırlayabilir. Bugün Almanya sanayi üretim ve ABD toptan satış stokları açıklanacak. Veriler paritede sınırlı değişim yaratabilir.

Teknik Analiz olarak EURUSD kuru 1.1660 seviyesi üzerinde güçlenmeyi sürdürüyor. Bu destek alanı paritenin yukarı yönde güç kazanması açısından önemliydi. Paritede takip ettiğimiz ilk direnç alanı 1.1850. Normal şartlarda parite direnç alanlarında yorulmaya başlıyor. Bu nedenle 1.1850 seviyesi üzerinde yerleşik seyirlerin korunması zorlaşırsa aşağı yönlü gevşeme eğilimi oluşabilir. Her ne kadar paritede direnç alanlarında temkinli olmayı savunsak da atış yönlü durmak için henüz erken (İntegral Yatırım).

Euro’nun Dolar karşısında güçlenmeye devam etmesinin ana nedeninin ECB’nin 14 Haziran toplantısında varlık alım programını bitireceğine yönelik karar alma beklentisinin olduğunu söyleyebiliriz. Dün 1.1840 seviyesine kadar yükselen EURUSD paritesini yeni güne 1.18 sınırından başladı. Parite 1.18 üzerinde haftalık kapanışını gerçekleştirirse teknik olarak önümüzdeki haftaya daha güçlü başlayabilir.

Günlük bazda baktığımızda ise; bugün gerçekleşecek işlemlerde 1.18 üzerindeki fiyatlamalarda 1.1860 ve 1.1920 dirençleri gündeme gelebilir. Paritenin 1.18 aşağısındaki fiyatlamalarında ise 1.1720 ve 1.1640 destek seviyeleri takip edilebilir (ŞekerFX).

İtalya’dan gelen olumlu havayla stabil seyreden parite de bugünde sert bir hareket beklenmemekte. Ticaret savaşlarının fiyatlara etkisini bu hafta daha net göreceğiz gibi görünüyor. Bugün AB tarafında açılanacak Alman sanayi ve İmalat Üretimi verileri piyasa da fiyatlanacak.

Parite şuan oldukça yükselip 1.18’e dayansa da başta 200 günlük ortalaması olmak üzere tüm uzun vadeli ortalamalarının hala altında seyrediyor. Yukarı hareketler geldiği takdirde 1.1844 ve 1.1880 ilk direnç seviyeleri iken; aşağıda 1.1779 ve 1.1720 ilk destek seviyeleridir (Venbey Yatırım).

Son günlerde Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkililerinden, tahvil alım programının yılın sonuna doğru bitebileceğine yönelik gelen açıklamalar Euro varlıkları üzerinde olumlu etkisini sürdürürken dün de Dünya’nın önemli bankalarından BNP Paripas tarafından gelen açıklamalar dikkat çekti. Kurum, ECB’nin tahvil alım programının 2018’de sona erebileceğini belirtirken, 2019 yılının Haziran ve Aralık aylarında ECB’den 2 kez 20 şer baz puanlık faiz artışı beklediğini deklare etti.

Dün ayrıca, Avrupa’dan gelen verilere baktığımızda; Euro Bölgesi 1. Çeyrek büyüme rakamları beklentilere paralel olarak gerçekleşirken, Almanya Fabrika Siparişleri verisi ise tahminlerin altında kaldı. ABD tarafında ise ekonomik veriler çoğunlukla olumlu gelmeye devam etse de Başkan Donald Trump eksenli gelişmeler Dolar varlıkları üzerinde endişe yaratıyor. Bugünkü ekonomik takvime bakacak olursak, Almanya’dan Ticaret Dengesi ve Sanayi Üretimi rakamları izlenecek. Haber akışında ise G7 zirvesinden gelecek açıklamalar, ticaret görüşmeleri, ECB ve FED politikalarına yönelik beklentiler, tahvil piyasası hareketleri, İtalya ve İspanya siyasi arenasından gelebilecek haberler takibimizde olacak. Teknik olarak pariteye baktığımızda; düşen kanalın kırılması ile başlayan yükseliş hareketlerinde önemli direnç noktamız olan 1.1840 seviyesinin dün test edilip geçilemediğini gördük.

Şu an için 1.1790 destek bölgesi üzerinde fiyatlanan paritede, bugünkü yukarı yönlü denemelerde yine 1.1840 kritik direnç bölgesi takibimizde olacak. Buranın geçilmesi parite için yukarı tarafta yeni hedeflerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Diğer yandan 1.1790 altına geri çekilme görülmesi halinde ise izlenebilecek destek noktalarımız 1.1775, 1.1750 ve 1.1730 seviyelerinde bulunmakta. Bu tarafta da 1.1730 seviyesinin altına bir kez daha inilmesi halinde yeniden satış baskısı görebiliriz (IşıkFX).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı