EkonomiManşet

Euro dolar parite yorumları 4 Mayıs 2018

Euro dolar paritesi, dün açıklanan Euro Bölgesi enflasyonu beklentilerin altında kaldı. Bu Euro’ya olumsuz yansımakla birlikte, dolardaki genel kar satışları nedeniyle EURUSD paritesi günü görece yatay tamamladı.

Aslında bir süredir Avrupa ev Amerika ekonomisi arasında bir ayrışma başladığı, Avrupa’da büyüme ve enflasyonun yakın vadede ABD’ye göre çok daha düşük kalacağı senaryosunun satın alındığını söyleyebiliriz. Ancak bugün ABD verilerinin özellikle enflasyon tarafında yeni bir fiyatlamaya yol açması durumunda, EURUSD paritesinin 1.16-1.18 aralığına düştüğünü görebiliriz. (Garanti Yatırım)

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi’nin geçtiğimiz haftaki toplantı sonrasında yaptığı konuşmasında parasal genişlemenin akıbetine ilişkin net bir işaret vermemesi sonrasında gerileyen euro ve dolar endeksinde tahvil faizleri eşliğinde görülen yükseliş hareketi, EURUSD paritesinin 1,20 seviyesi altına gerilemesini ve bu haftayı zayıf geçirmesine neden oldu.

Aşağıdaki grafik üzerinden de görülebileceği üzere EURUSD paritesi bu sabah saatleri itibariyle kısa vadeli düşüş kanalının üst sınırında hareket ediyor. Bu noktada paritenin kanal sınırındaki hareketi (kanalı yukarı yönlü kırıp kırmayacağı) oldukça önemli olacak. Teknik göstergeler, paritenin kısa vadede 1,20 seviyesi üzerini hedef alabileceğini ve mevcut düşüş kanalını yukarı yönlü kırabileceğini işaret etmekte. Dolaysı ile paritenin kanalı yukarı yönlü kırması durumunda mevcut seviyeler alım fırsatı olarak sınırlı kalabilir. Teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1,1984 seviyesinden işlem görmekte olan EUR USD paritesinde, 1,1984 seviyesi destek, 1,2017 seviyesi ise direnç konumunda.

Paritede 1,2017 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1,2060, 1,1984 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1,1960. (Tacirler Yatırım)

EURUSD paritesi bugün açıklanacak ABD Tarım Dışı İstihdam Raporu öncesinde 1.1925 desteğine yakın bir bölgeden aldığı tepkiyi koruyor. Ancak paritedeki bu tepkiler oldukça cılız kalıyor. Bugün açıklanacak TDİ verisinde, manşet istihdam değişiminin yanında Ortalama Saatlik Kazançlar da önemini koruyor.

Teknik olarak bakıldığında, paritedeki tepkiler aşırı satış bölgesine geldiği için normal olabilir. Ancak tepkiler, 1.2080 direncine denk gelen 150 günlük ortalamayı kırmadığı sürece dolar lehine hareketlerin kaldığı yerden güçlü şekilde devam etmesi mümkün gözüküyor. (İkon Menkul)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı