EkonomiManşet

Euro Dolar parite yorumları 3 Mayıs 2018

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Draghi’nin geçtiğimiz haftaki toplantı sonrasında yaptığı konuşmasında parasal genişlemenin akıbetine ilişkin net bir işaret vermemesi Euro’da değer kaybına neden oldu. Öte yandan Dolar endeksinin sert yükselişi paritenin kayıplarını artırması destekler nitelikte. Dünkü Fed faiz kararı ve tutanaklarla Dolar endeksinin dalgalanmasına bağlı olarak 1.2024 seviyesini test eden EURUSD paritesi sonrasında kazançlarını geri verdi.

Yeni güne 1.1950 seviyesinden başlayan paritenin 1.1980 üzerinde tutunması halinde 1.2040 ve 1.2095 dirençleri hedeflenebilir. 1.1980 aşağısındaki fiyatlamalarda ise 1.1925 ve 1.1876 destekleri izlenebilir. (ŞekerFX)

EUR/USD paritesinde zayıf görünüm sürüyor. Küresel piyasalarda, Doların güçlenmesini koruması, EUR/USD’nin aşağı yönde tepkisine neden oluyor. Dün akşam Fed’in faiz kararı takip edildi ve beklentiler doğrultusunda faiz oranlarında değişikliğe gidilmedi. Açıklamalarında ise enflasyona yönelik pozitif beklentilerini korumaya devam eden Fed, piyasalarda yeni bir harekete neden olmadı. Bugün için Euro Bölgesinden enflasyon tahmini ve ABD’den açıklanacak veriler takip edilecek. Özellikle ABD’de yoğun bir veri akışı olduğu için ABD Doları üzerinde etkili olması beklenebilir.

Teknik Analiz: EURUSD paritesi haftalık periyotta alçalan kanal içerisinde hareketini korumaya devam ediyor. Parite için 1.1930 seviyesi destek noktası olurken, 1.1895 seviyesi ise 50 haftalık ortalamasına denk geliyor. Bu ortalamasının üzerinde kalmaya devam etmesi paritenin yukarı yönde tepkisini koruması açısından önemli olabilir. Yukarıda güçlenmesi içinse 1.2090 üzeri kapanışlara ihtiyacı bulunuyor. (İntegral Yatırım)

Dün, Euro Bölgesi’nde açıklanan 1.çeyrek büyüme rakamları ve İşsizlik Oranı piyasa beklentilerine paralel olarak gelirken bölgenin İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) tahminlerin üzerinde sonuçlandı. Almanya’da açıklanan İmalat PMI’ı da piyasa beklentileriyle örtüştü. ABD tarafında ise veriler olumlu gelmeye devam ederken, dün akşam ayrıca FED/FOMC kararları takip edildi. Banka hali hazırda bulunan faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmezken, kademeli faiz artışlarının devam edeceğini yineledi.

Öte yandan ekonomideki ılımlı büyümeye dikkat çekilirken, enflasyonda yüzde 2’lik hedef seviyeye yakın olduğu bildirilirdi. Ayrıca hane halkı harcamalarındaki büyümenin, 4.çeyrekteki güçlü büyüme rakamı sonrası yavaşladığı belirtilen FOMC bildiri metninden ‘’Enflasyon gelişmeleri yakın şekilde izleniyor’’ ifadesinin çıkarılması dikkat çekti. Bugünkü ekonomik takvimde ise Euro Bölgesi’nde açıklanacak enflasyon rakamlarının (ÜFE-TÜFE) yanı sıra ECB yetkililerinden gelecek açıklamalar önemli olabilir. ABD’de ise İşsizlik Başvuruları, Fabrika Siparişleri, Ticaret Dengesi ve Hizmet PMI rakamları takip edilecek.

Teknik olarak; 2017 Haziran ayından başlayan yükselen kanalın kırıldığı paritede, dün 200 günlük ortalama seviyesinin de altına inildi. Ancak bugün alıcılı bir başlangıç ile 1.1985 direnci test ediliyor. Bu seviye üzerinde kalıcılıkta görülebilecek yukarı yönlü ataklarda 1.2000, 1.2030 ve 1.2070 dirençleri sırasıyla takip edilebilir. 1.1985 altı kalıcılık halinde yeniden görülebilecek Dolar lehine işlemlerde ise izlenebilecek destek noktalarımız 1.1940, 1.1910 ve 1.1890 seviyelerinde bulunmakta. (IşıkFX)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı