EkonomiManşetSon Dakika

Euro Dolar Parite Yorumları 26 Haziran 2018

Euro Dolar paritesi, dış piyasada, Doların ABD- Çin arasındaki ticaret savaşı endişelerinin konuşuluyor olması Doları besleyemiyor. Dolayısıyla, EUR/USD paritesi 1.17-1.18 aralığında seyrediyor. Forex piyasalarında, dün ve bugün sakin bir veri takviminin olması da, EUR/USD paritesinde yeni bir harekete neden olmuyor. Ticaret savaşı endişelerinin konuşulduğu bu dönemde olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var.

Teknik olarak EUR USD paritesinde 1.1725 seviyesini direnç noktası olarak izliyoruz. parite bu direnç noktasının üzerine yükselmekte başarılı olamadığı müddetçe aşağı yönde tepki verebilme ihtimalini unutmamak gerek. Paritede olası geri çekilmelerde 1.1665 / 1.1540 bölgeleri destek noktaları olarak izlenebilir (İntegral Yatırım).

Avrupa Merkez Bankası(ECB) yetkililerinden gelen açıklamalar parite tarafında etkili olmaya devam ediyor. Son olarak Litvanya Merkez Bankası Başkanı’nın niceliksel parasal genişlemenin Aralık ayından sonra devam etmemesi gerektiğine yönelik söylemleri Almanya’da son zamanlarda yaşanan siyasi belirsizliklere rağmen parite tarafında yukarı yönlü ataklara neden oldu. ABD tarafında ise dün takip ettiğimiz Yeni Konut Satışları verisi beklentilerin üzerinde gerçekleşirken, ticaret savaşlarına ilişkin gelişmeler yakından takip ediliyor. En son ABD Başkanı Donald Trump’ın, AB menşeeli otomobillere ithalat vergisi koyabileceğini açıklaması iki bölge arasındaki gerginliği artırmıştı. Konuya ilişkin gelecek açıklamalar bugün de dikkatle takip edilmeli. Bugünkü ekonomik takvimde ise; ABD’den Conference Board Tüketici Güveni ve S&P/CS Konut Fiyat Endeksi verilerinin yanı sıra FED ve ECB yetkililerinden gelecek açıklamalar takip edilecek.

Teknik olarak pariteye baktığımızda ise; yukarı yönlü denemelerin devamında yaklaşık 2 aydır takip ettiğimiz düşen kanalın üst bandına denk gelen 1.1730 direnci kritik olacaktır. Buranın geçilmesi halinde paritede 1.1840 seviyesi hedeflenebilir. Şu an için 1.1710 seviyesinin hemen üzerinde fiyatlanan paritede olası geri çekilmelerde ise 1.1685, 1.1655, 1.1630 ve 1.1610 destek noktaları izlemeye alınabilir (IşıkFX).

1,15’li seviyelerden toparlanan ve kayıplarının bir kısmını telafi eden EURUSD paritesinin, kısa vadeli yükseliş hareketini sürdürmekte olduğu görülüyor. Paritedeki düşüş eğiliminin doyuma ulaştığı ve mevcut seviyelerden paritenin yeniden 1,18 – 1,20 bandını hedefleyebileceğine yönelik görüşümüzü korumaktayız. Piyasanın Avrupa Merkez Bankasının (ECB) faiz artırımlarına kısa süre içerisinde başlamayacağı fikrini özümsediğini ve bu durumu büyük ölçüde fiyatladığını görüyoruz. Dolayısı ile, gerek İtalya kaynaklı risklerin büyük ölçüde fiyatlanmış olması, gerekse de ECB tarafında gündemin parasal genişleme’den parasal sıkılaşma’ya dönüyor olması ile birlikte EURUSD paritesindeki aşağı yönlü eğilimin doyum noktasına yaklaştığını düşünüyoruz.

Teknik görünümün de bu görüşümüzü desteklediği görülüyor. Bu noktada paritenin kısa vadede yeniden 1,18 – 1,20 bandını hedef almasını beklemekteyiz. Paritedeki kısa vadeli teknik seviyelere bakacak olursak: Bu sabah saatleri itibariyle 1,1714 seviyesinden işlem görmekte olan EURUSD paritesinde, 1,1700 seviyesi destek, 1,1750 seviyesi ise direnç konumunda. Paritede 1,1750 direncinin yukarı yönlü kırılması durumunda bir sonraki direnç seviyemiz 1,1788, 1,1700 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise bir sonraki destek seviyemiz 1,1640 (Tacirler Yatırım).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı