EkonomiManşet

Euro Dolar Parite Yorumları 16 Mayıs 2018

Euro dolar paritesi, dün veri akışı bakımından yoğun geçirilirken, Euro Bölgesi büyüme rakamları piyasa beklentilerine paralel olarak gerçekleşti. Bölge’den gelen Sanayi Üretimi ise aylık ve yıllık bazda tahminleri karşılayamadı. Almanya’dan gelen verilere baktığımızda ülkenin 1.çeyrek büyüme rakamlarının öngörülerin altında kalması dikkat çekti.

ABD tarafında ise Çin ile yapılan ticari görüşmelere ilişkin olumlu mesajlar gelmeye devam ederken, ülkenin gelen verileri ise karmaşıktı. Öte yandan son günlerde FED yetkililerinden gelen açıklamalar önemli olurken, son olarak Dallas FED Başkanı Robert Kaplan: bilançonun 3 Trilyon Doların altına inmesini görmek istediğini ve enflasyon seviyesinin yüzde 2’lik hedef seviyeye yaklaştığını belirtti. Dün, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizleri; enflasyon/faiz artışı beklentileri ile 2008 Haziran ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Yaşanan bu hareket sonrası parite tarafında da geri çekilmeler görüldü. Bugünkü ekonomik takvime baktığımızda; Euro Bölgesi ve Almanya’dan manşet enflasyon rakamları, ABD’den ise İnşaat İzinleri ve Konut Başlangıçları verileri açıklanacak. Ayrıca Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin yapacağı konuşmanın yanı sıra, her iki bölgeden gelebilecek önemli haber akışları ve tahvil piyasası hareketleri de takip edilecek. (IşıkFX)

Dolar’ın ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki artışı fırsat bilerek elde ettiği yükselişler pariteyi değer kaybına uğrattı. Ayrıca ABD New York Empire State İmalat Endeksi beklentilerin üzerinde artış gösterirken, perakende satışlar verisinin yüzde 0,3 ile sınırlı da olsa artış yakaladı. Ekonominin ivmelendiğine işaret eden bu veri sonrasında paritede değer kayıplarının derinleştiğini görüyoruz. Euro Bölgesi ise beklentilere paralel büyüme gerçekleştirirken, sanayi üretiminde istenen artışı yakalayamadı. Bugün Euro Bölgesi TÜFE ve ABD Sanayi Üretimi verisi takip edilecek. (AHL Forex)

ABD’de Nisan ayı Perakende Satışlar %0,3 artış kaydederek beklentiler dahilinde bir performans sergiledi. Çekirdek veri ise beklentilerin ürerinde gerçekleşti. ABD’den gelen olumlu Perakende Satışlar verilerinin ardından dolar endeksi sert bir şekilde yükselişe geçerek 93 seviyesi üzerine yerleşirken, EURUSD paritesi de yeniden 1,18’li seviyelere kadar geri çekildi. 1,20 seviyesi altına gerileyerek uzun vadeli yükseliş kanalını aşağı kıran ve yeni bir düşüş trendine giren paritenin, kısa vadede düşüş eğilimini korumasını beklemekteyiz. Paritenin bugün içerisinde 1,18 – 1,1860 seviyeleri arasında hareket etmesini bekliyoruz. (Tacirler Yatırım)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı