Sosyal Güvenlik

Esnafa Yeni Sigorta Yükü. Zorunlu Esnaf Ahilik Sandığı Sigortası.

Çalışanların maaşından kesilerek oluşturulan İşsizlik Fonuna, esnaflarda dahil oluyor. Esnaflardan Zorunlu Esnaf Ahilik Sandığı sigortası adı altında fona kaynak oluşturulacak.

Zorunlu Esnaf Ahilik Sandığı ödemesi yapan esnaflar, eğer iflas ederse işsizlik maaşı alabilecek, maaş’a ek olarak sigorta desteği alabilecek. SSK’lı çalışan işçilere, işten çıkarılmaları durumunda ve gerekli şartları sağlamasıyla birlikte ödenen işsizlik maaşı bu sigorta sistemiyle birlikte Bağ-Kur ödemesi yapan esnafta işsizlik maaşı alacak. Zorunlu Esnaf Ahilik Sandığı 2020 yılı Ocak ayında yürürlüğe girecek ve tüm esnafı kapsıyacak. Dönemin asgari ücret şartlarına göre ödemeler değişiklik gösterecek.

Mevcut ekonomik şartlarda sıkıntılar yaşayan Bağ-Kur’lular, her ay işsizlik primi ödeyecek, 2020’den itibaren zorunlu olarak sigortalanacak olan esnafın ödeyeceği prim tutarı 2020 için belirlenecek asgari ücretle birlikte açıklanacak. Uygulamanın amacı ise; herhangi bir nedenden dolayı işyerini kapatmak durumunda kalan ve iflas eden esnafın yaşayacağı maddi kaybı telafi edebilmek için Esnaf Ahilik Sandığı’nda oluşacak fon devreye girecek.

Ahilik Sigortası Hangi Esnaf Türlerini Kapsıyor?

Bireysel olarak bağımsız çalışanlar Esnaf Ahilik Sandığı sigortalısı olacak. Anonim şirket yönetim kurulu üyeleri de zorunlu olarak bu primi ödeyecek. Fakat jokey ve antrenörler, köy ve mahalle muhtarları, tarım alanında faaliyette bulunanlar ve isteğe bağlı sigortalılar Ahilik sigortası kapsamı dışına alındı.

Ahilik Sigortası Hakkında Merak Edilenler

İlk primler, 2020’nin Ocak ayından itibaren tahsil edilecek. Ödenecek prim tutarı 2020 yılına ait asgari ücret netleştikten sonra açıklanacak. Esnaflar sisteme ne zaman dahil edilecek, faaliyette olan esnaflar 2020 Ocak ayında sisteme girecek. Faaliyetine daha sonra başlayanlar ise başladıkları tarihten itibaren prim ödemesine başlayacaklar.

İflas Eden Esnaf Ne Zaman Ödenekten Faydalanabilecek?

Esnaf yatırdığı son 4 aylık prime esas kazançları ele alınarak hesaplanan günlük ortalama kazancın yüzde 40 oranında bir rakamı maaş olarak alabilecek. En fazla alınabilecek tavan maaş ücreti aylık asgari ücretin yüzde 80’ini geçemeyecek şekilde ödemesi yapılabilecek (En yüksek primi ödeyenler için geçerli.)

Esnafın İşsizlik Maaşı Alabilmesi İçin Gerekli Şartlar Neler?

Ahilik Sandığı için belirli şartları yerine getirenlere ödeme yapılabilecek. Esnaf Ahilik Sandığı sigortalıları son 3 sene içinde 600 gün faaliyetini sürdüren ve Esnaf Ahilik Sandığı primi ödemiş olanlara 6 ay süresince işsizlik maaşı ödemesi yapılacak. 900 gün faaliyetini devam eden ve Sandığa prim ödemiş olanlar 8 ay maaş ödemesi alabilece. 1080 gün faaliyetini sürdüren ve Sandığa prim ödeyenler 10 ay boyunca fon üzerinden maaş alacak. Kısaca 2020 yılında prim ödemeye başlayan esnaf, 2023 yılından önce tüm primlerini ödemiş olsa bile maaş alamıyacak.

İşsizlik maaşı alan esnafın sigorta primleri aldığı maaş süresince fon tarafından karşılanarak sağlık hizmeti alması sağlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı