EkonomiManşet

Erken seçim açıklaması piyasalara nasıl yansıdı? Dolar ve Euro ne kadar?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın erken seçime yönelik konuşmasından önce 4.0925 TL olan dolar kuru, yapılan açıklamalar sonrası 4.0559 TL seviyesine düşüş gösterdi. Borsa İstanbul ise yükselişe geçti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Haziran tarihinde erken seçime gidileceğini açıklamasıyla dolar ve euro düşüşe geçti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin 24 Haziran tarihinde erken seçime gideceğini açıkladı. Erdoğan’ın açıklamasının ardından piyasalarda sert hareketlilik yaşanmaya başladı. Saat 15:58 itibariyle TL karşısında 4,0910 seviyesinde bulunan dolar, açıklamanın ardından 4,0630 düzeyinde geriledi. Euro aynı dakikalarda 5,0695 seviyesinden 5,0340 düzeyine indi. Şu sıralarda dolar TL karşısında 4,0610, euro ise 5,0330 düzeyinden işlem görüyor.

Açıklama öncesinde 108 bin 50 puandan işlem gören Borsa İstanbul 100 Endeksi ise şu sıralarda 110 bin 100 puana ulaştı.

Atlas Portföy Fon Yöneticisi Cem Şekerci yaptığı açıklamada, dün Bahçeli’nin açıklamalarıyla piyasa satılmıştı ama seçimlerin bu kadar yakında olmasının belirsizlikleri azaltacağını öngörerek alıma geçti. Borsada dipten bakarsak 3 bin puanlık bir alım gördük. Dolar ve faizde de aynı şekilde bir olumlu hava oldu.

Bundan sonra bu rahatlamanın olumlu fiyatlaması sürecektir. Yurt dışından da olumsuz ayrışmıştık. ABD’de bilanço dönemi de iyi giderse global Borsalarla beraber bizi de destekleyecektir.

Seçim tartışmalarının ortadan kalkması bizi de tekrar dünyadaki rahatlama rallisine dahil edecektir. Seçimlere kadar anketler nasıl geliyor ve adaylar kim olacak belirleyici olacaktır. Ama bu durum hem Merkez Bankası’nın elini rahatlattı hem de piyasa açısından olumlu oldu şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı