Sosyal Güvenlik

Erken Emeklilik Ödemesi nedir? Ne zaman yapılmalı?

Erken emekli olabilmek için tek yol yaş değil, diğer bir yöntem ise eksik prim günlerinizi tamamlamak.

EYT konusunda çok çeşitli söylentiler konuşulurken Cumhurbaşkanı Erdoğan EYT konusunda son noktayı koydu ve tüm kapıları sonuna kadar kapattı. Fakat tek erken emeklilik sadece yaşa takılanlarla sınırlı değil. Yaşını doldurmuş fakat emekilik süresini tamamlayamamış kişilerde erken emeklilik daha kolay. Peki yaşı gelen fakat sigortalı günü dolmayanlar nasıl erken emekli olabilir? Detayları haberimizde.

Günü dolanlar için erken emeklilik, borçlanmalar sayesinde karşınıza büyük fırsatlar çıkartıyor. Kadınlarda doğum borçlanması ile 6 yıla kadar erken emekli olmak mümkünken, erkeklerde askerlik borçlanması ile 18 aya kadar erken emekli olma imkanı karşınıza çıkabiliyor. Borçlanma yöntemi ile erken emekli olmak isteyenler toplu ödeme yaptıktan sonra emekli aylığına bağlanabiliyor. Toplu ödeme yöntemi SGK’nın o yıl için belirlediği ücret karşısında gerçekleşiyor. Borçlanma yöntemi için SSK’lı için ayrı, Bağ-Kurlu için ayrı şartlar bulunuyor.

Burada önemli konu yeni yıla girmeden borçlanmadan faydalanmak, çünkü 2020 yılı sonrasında yeni zamlı günlük tutarla borçlanma sağlanıyor. 31 Aralık 2019 tarihinden önce yapılan borçlanma günlük ücretlerini daha düşük ücretten ödeyebilirsiniz. Askerlik ve doğum borçlanması yöntemini kullanarak, erken emekli olmak isteyenler 2019 yılı sonuna kadar daha ucuz borçlanabilir. 2019 yılı için günlük 27.28 lira ödeme yaparak emeklilik için hizmet borçlanması yöntemini kullanabilirsiniz. Bu günlük ücret 2020 yılında zamlı olarak karşınıza çıkacaktır.

Kadınlar Doğum Borçlanması İçin Ne Kadar Ödeyecek?

  • 1 çocuk sahibi olan kadınlar; 720 gün üzerinden en düşük ödemesi gereken taban ücret günlük 27.28 lira olarak hesaplandığında 19.642 lira ödeyecek.
  • 2 çocuk sahibi olan kadınlar; 1440 gün üzerinden en düşük ödemesi gereken taban ücret günlük 27.28 lira olarak hesaplandığında 39.283 lira ödeyecek.
  • 3 çocuk sahibi olan kadınlar; 2.160. gün üzerinden en düşük ödemesi gereken taban ücret günlük 27.28 lira olarak hesaplandığında 58.924 lira ödeyecek.

Doğum Borçlanması Şartları Nelerdir?

Bu konudaki en önemli altının çizilmesi gereken kriter, doğum yapan kadının, doğumdan önce mutlaka sigortalı olarak çalışması gerekli. Kadınlarda sigortalı olduğu dönemden önce yapılan doğumlar için borçlanma hakkı bulunmuyor. Ayrıca doğumdan sonra adına prim ödenmemesi gerekiyor.

Erkekler Askerlik Borçlanması İçin Ne Kadar Ödeyecek?

  • 6 ay askerlik yapanlar için; 180 gün üzerinde en düşük ödenmesi gereken taban tutar günlük 27.28 liradan 4.912.4 lira ödemeli.
  • 12 ay askerlik yapanlar için; 360 gün üzerinde en düşük ödenmesi gereken taban tutar günlük 27.28 liradan 9.820.8 lira ödemeli.
  • 18 ay askerlik yapanlar için; 540 gün üzerinde en düşük ödenmesi gereken taban tutar günlük 27.28 liradan 14.731.2 lira ödemeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı