Ekonomi

Enflasyon düştü! Peki Konut Kredisi Faizleri Düşecek mi?

Dün TÜİK tarafından açıklanan enflasyon rakamlarına göre bir önceki senenin aynı dönemine denk gelen rakamlar açıklandı. Peki önceki sene Temmuz ayında bankaların konut kredisi faiz oranı kaçtı. Açıklanan enflasyon rakamlarıyla birlikte merak edilen soruların başında konut kredisi faiz oranları düşecek mi?

Temmuz 2018 tarihinde bankaların faiz oranlarına baktığımızda ortalama olarak konut kredisi faizini en düşük veren bankalardan olan Ziraat bankasında rakam 1,25 olarak görülüyor, en yüksek konut kredisi faiz oranı ise; 1,97 faiz oranıyla Anadolu Bank olarak karşımıza çıkıyor. Yani önümüzdeki süreçte Merkez bankası faiz indirimi uygulanırsa bankalarda ortalama bu rakamlarda konut kredisi faiz oranlarını görebiliriz.

Mevcutta Bankaların uyguladığı Konut kredisi faiz oranları ne kadar sorusunun cevabına bakarsak;

Yüksek oranda konut kredisi veren YapıKredi Bankasıyla başlayalım; 200 Bin TL olarak uyguladığımız kredi hesaplamasında YapıKredi bankası 1,95 faiz uyguluyor, 10 senelik çekilen bu rakamda aylık ödeme ise, 4.326,23 TL/Ay. 200 Bin TL geri ödemesi 10 sene sonunda 520.943,34 TL. Toplamda ödenen faiz 319.147,34 TL rakamlarına ulaşarak çektiğimiz kredi miktarının çok üzerinde bir rakamla faiz ödemesi karşımıza çıkıyor.

1 2 3 4 5 6 7Sonraki sayfa

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı