EkonomiGenel

Elektrik, Doğalgaz ve Su Faturalarına Ek Ücret Geldi!

Elektrik, su ve doğalgaz da yeni dönem geliyor. Resmi Gazete' nin bugünkü sayısında özelleştirme duyurusu yayımlandı. İşte haberin detayları..

Elektrik, su ve doğalgaz da gidilecek değişikliğe ilişkim Resmi Gazete’ nin bugünkü sayısında özelleştirme duyurusu yayımlandı. Yayımlanan kararda , devlet tarafından yürütülen elektrik, doğalgaz, su ve diğer sayaçların periyodik kontrolünün özelleştirileceğine yer verildi. Yürürlüğe giren bu karara göre, halen Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan tüm ölçü aletlerinin belirli sürelerle yapılması zorunlu olan muayenelerinde düzenleme yapıldı. Buna göre artık bu muayeneler özel sektör tarafından yapılacak.

Resmi Gazete’ de Yayımlanan Düzenleme;
“Özelleştirme işlemleri, işletme hakkının verilmesi veya gelir ortaklığı modeli ve işin gereğine uygun sair hukuki tasarruflar yöntemlerinin ayrı ayrı veya birlikte uygulanılarak gerçekleştirilecek. Özelleştirme işlemleri tamamlanıncaya kadar periyodik muayene hizmetleri Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı sorumluluğunda devam ettirilecek.

İhale dokümanlarında ve sözleşmelerde yer alacak hususları Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından birlikte belirlenecek.
Özelleştirme sözleşmeleri, işletici ile Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından imzalanacak. Özelleştirme işlemlerinin 31/12/2025 tarihine kadar tamamlanmasına karar verildi.”

Elektrik, doğalgaz ve su ile diğer sayaçların periyodik kontrolleri artık özel sektör tarafından yapılacak. Periyodik muayeneler zorunlu olup her muayenede, tıpkı araç muayenelerinde olduğu gibi ücret alınacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı