Ekonomi

Dünyada en çok para yaşlanmamak için harcanıyor

Kozmetik ürünlerine harcanan paralar dünya genelinde büyük bir ekonomiyi oluşturuyor, kozmetik sektöründe ise burada büyük pastayı yaşlılık karşıtı ürünler oluşturuyor, tabi bunun yanında sağlıklı yaşam alanında diğer yan kalemlerde bir raporla birlikte açıklandı.

Küresel Tatil ve Eğlence Sektörü 2019 Araştırması’na göre 2015-2017 seneleri arasında 4.2 trilyon dolarlık bir hacme ulaşan sağlıklı yaşam ekonomisinde en büyük harcama kalemini kişisel bakım, güzellik ve yaşlanma karşıtı ürünler oluşturuyor.

Uluslararası vergi, denetim ve danışma firması KPMG’nin tatil ve eğlence sektörünün geleceğini incelediği ’Küresel Tatil ve Eğlence Sektörü 2019 Araştırması’ sonuçları açıklandı. Araştırma, sağlıklı yaşam ekonomisinin son yıllarda geçirdiği dönüşüm ve ulaştığı hacimle ilgili çarpıcı sonuçlar içeriyor.

Rapora göre küresel sağlıklı yaşam ekonomisi, 2015-2017 yılları arasında, yıllık yüzde 4.8’lik büyüme oranıyla 4.2 trilyon dolarlık bir hacme ulaştı. Global Wellness Institute’un 2018 araştırmasına göre küresel sağlıklı yaşam ekonomisinde en büyük harcama kalemini 1,083 trilyon dolarla kişisel bakım, güzellik ve yaşlanma karşıtı ürünler oluşturuyor.

Bakım ürünlerini 702 milyar dolarla sağlıklı gıda, beslenme ve kilo verdirme ürünleri takip ediyor, üçüncü sıradaysa 639 milyar dolarla sağlık turizmi geliyor.

Yapılan araştırmaya göre sağlıklı yaşam ekonomisini oluşturan 10 sektör sıralaması şu şekilde;

Kişisel bakım, güzellik ve yaşlanma karşıtı ürünler: 1,083 trilyon dolar.

Sağlıklı gıda, beslenme ve kilo verdirme ürünleri: 702 milyar dolar.

Sağlık turizmi: 639 milyar dolar.

Fitness ve mind body: 595 milyar dolar.

Önleyici/kişiselleştirilmiş hekimlik ve kamu sağlığı: 575 milyar dolar.

Geleneksel/ücretsiz hekimlik: 360 milyar dolar.

Sağlıklı emlak piyasası: 134 milyar dolar.

Spa ekonomisi: 119 milyar dolar.

Kaplıca ve termaller: 56 milyar dolar.

İşyeri sağlığı: 48 milyar dolar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı