Ekonomi

Dolar ve Euro’daki Düşüş Sonrası Araçlara İndirim Mi Geliyor?

Pandemi sürecinden beri hızlı bir şekilde fiyat artışı görülen sıfır ve ikinci el otomobil piyasasında rakamlar odak noktası. Dövizdeki düşüşün otomobil fiyatlarına yansıyacağı bekleniyor. Faizlerde de azalma olacağı otomobil satışlarında azalma olmasına sebep oldu. İşte haberin detayları..

İkinci el otomobil piyasasında bir süredir yaşanan hareketlilik yavaşladı. Covid-19 süreci nedeniyle Ekim de talepte düşüş yaşanırken, Kasım da döviz kurlarındaki aşağı yönlü hareket ve faizlerde indirim beklentisi ile satışlar adeta durdu. Beklemeye geçen tüketiciler piyasadaki gelişmeleri yakından takip etmeye başladı.
Yaşanan bu gelişmeler sonrasında ikinci el otomobil pazarında şişirilmiş fiyatların normal seviyelere geleceği tahmin ediliyor. Ayrıca aracını hızla elinden çıkarmak isteyen satıcılar nedeniyle fiyatlarda yüzde 10-15 civarında düşüşler görülebileceği konuşuluyor.

Genel Müdür Emre Ayyıldız, kasımdaki satışların ekime göre yüzde 30 düştüğünü söyledi. Kurlardaki dalgalanmayla birlikte tüketicilerin beklemeye geçtiğini ifade eden Ayyıldız, talebin yavaşlamasında Covid-19 vakalarındaki artışın da etkili olduğunu kaydetti. Bu dönemde ikinci eldeki fiyat artışının durduğunu söyleyen Ayyıldız, “Ama fiyatlarda bir gerileme söz konusu değil. Bundan sonra kurdaki düşüşe göre ikinci el otomobil fiyatlarında bir gerileme yaşanır. İkinci el fiyatlarındaki düşüş kurdaki düşüşten daha fazla olur” diye konuştu.
Ayyıldız, döviz kurunun bu seviyelerde kalması halinde ikinci el otomobil fiyatlarında yıl sonuna kadar yüzde 15 civarında düşüş yaşanabileceğine dikkat çekti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı