EkonomiGündem

Dolar rekor kırmaya devam ediyor 4 Mayıs 2018 dolar yorumu

Dolar kuru, 4,28’in üzerine çıkarak rekor kırmaya devam ediyor.

Dün gerçekleşen S&P’nin kredi notu düşüşü, enflasyon verisinin açıklanması ile TL’nin dolar karşısında değer kaybı bugün de devam ediyor. Güne 4,23 seviyesinden başlayan dolar, TL karşısında tarihi rekorunu tazeledi. Kurda dün 4,24 ile tazelenen rekor, bugün 4,28 seviyesinin üzerine çıktı. Kurda son rekor 2,2815 ile görüldü.

TL varlıklar üzerinde negatif ayrışma sürüyor. Sabah saatlerinden bu yana TL’nin majör para birimleri karşısında değer kaybediyor olması ve dolar kurunda görülen rekor seviyeler piyasaları tedirgin ediyor. Aslında yakın zamanda açıklanan bir veri veya haber kaynaklı bir hareket olmadığını söyleyebiliriz.

2018 yılında, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen beklenmedik not indirimleri, enflasyon rakamlarındaki artış, cari açıkta bozulma ve erken seçim sürecinde olmamız, TL varlıklar üzerindeki kırılganlığın sürmesine neden oluyor. Türkiye’ye yönelik risk algısında bozulma başlamış durumda. Türkiye’nin 5 yıllık CDS rakamı 228 puan ile 16 Nisan 2017 tarihinde yapılan Türkiye referandum dönemindeki seviyelere yükseldiği dikkat çekiyor. CDS grafiğindeki bu hareketinde ciddi bir artış olduğunu ve TL üzerinde baskı kurduğunu söyleyebiliriz.

Kısacası, TL’yi rahatlatacak haber akışları almadığımız müddetçe TL varlıklar üzerindeki kırılganlığın bir süre daha sürmesi beklenebilir. Bugün için ABD’den açıklanan tarım dışı istihdam ve saatlik kazançlar rakamları takip edildi. Açıklanan veri setinin Dolar üzerinde ciddi bir oynaklığa neden olmadığı görülüyor. Özellikle bu veri kaynaklı Fed’in yakın zamanda, dilinde herhangi bir değişiklik oluşturmayacağına dair beklentiler, fiyatlamalar üzerinde yeni bir sayfa açılmamasını sağlıyor.

Dış piyasada, Dolar endeksinin 92.00 seviyesinin üzerinde olması ve bu durumun gelişmekte olan ülke piyasalarını rahatsız ettiğini de gözlemliyoruz. Gelişmekte olan ülke piyasalarında TL dışında en çok negatif ayrışan para birimi Arjantin Pezosu olarak karşımıza çıkıyor. Arjantin’in risk primi de Türkiye’den daha yüksek ve orada da siyasi belirsizlik mevcut. Bu tablo karşısında, Arjantin Merkez Bankası 27 Nisan tarihinden bu yana ülkenin politika faizini 600 BP arttırdı.

Ancak hala Arjantin Pezosu üzerinde çok pozitif bir tablo yok. Açıkçası Arjantin’deki bu hareketin ve Arjantin Merkez Bankasındaki agresif tutumunda GOP’ları rahatsız ettiğini düşünürsek, TL’nin de dolaylı yoldan bu sepetteki huzursuzluktan negatif nemalandığını yorumlayabiliriz. Kısacası, Türkiye dışında da dış piyasada özellikle gelişmekte olan ülkelerle ilgili yeni bir hikayenin de TL üzerinde sınırlı etkilerinin olabileceğini düşünmekte fayda var. Dolayısıyla, TL’de hassasiyet hala yüksek ve olası rekor seviyelere karşı temkinli olmakta fayda var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı