EkonomiManşetSon Dakika

Dolar Kuru Yorumları Bugün Dolar Ne Olur (21 Haziran 2018)

Dolar kuru gün içinde 4.7269 ve 4.7696 arasında dalgalanarak günü 4.7344 seviyesinden kapattı. Dün kurda yatay hareketler görüldü. Bu sabah günlük grafikte 5 periyotluk üssel hareketli ortalaması üzerinde hareket eden kur 4.7530 seviyelerinden işlem görüyor.

Teknik olarak dolar yorumları kısa vadede en kuvvetli destek 4.7310 ve en kuvvetli direnç 4.7760 seviyelerinde bulunmaktadır. Gün içinde aşağı yönlü hareketlerde destek olarak 4.7310 – 4.7170 – 4.7020 seviyeleri takip edilebilir. Yukarı yönlü hareketlerde ise 4.7600 – 4.7760 – 4.7890 seviyeleri direnç olarak izlenebilir. Saatlik grafikte RSI kendi ortalaması üzerinde yukarı yönlü bir seyir izlemektedir. MACD pozitif bölgede ve triggeri üzerinde yukarı yönlü hareketini sürdürmektedir (Gedik Forex).

TL varlıklar, yurt içi tahvil faizlerinde görülen yükselişin kısmen durulması ile birlikte dün görece iyi bir performans sergiledi. 10 yıllık tahvil faizi %17,14’ten %16,83’e gerilerken, 2 yıllık tahvil faizi ise %19,40 seviyesi civarında yatay seyretti. Bununla birlikte Türk lirasındaki değer kaybının durulduğu ve kurun 4,72’li seviyelere kadar geril çekildiği görüldü. Ancak kurun bu sabah saatleri itibariyle yeniden 4,75 seviyesi üzerine çıkmış olduğu görülüyor. Bu noktada, gerek gelişen ülke para birimlerindeki satıcılı görünüm, gerekse de seçimler öncesinde piyasalarda artan belirsizliklerin etkisi ile birlikte kurda yukarı yönlü eğilimin korunabileceğini düşünüyoruz. Ayrıca, 95 seviyesi üzerinde tutunmakta olan dolar endeksi de kurdaki yükseliş beklentimizi destekler nitelikte.

Teknik görünüme baktığımızda ise, kurun günlük grafiğinde bir devamlılık formasyonu olan yükselen takoz formasyonu oluşturmuş oluğunu görüyoruz. Söz konusu formasyon, geçtiğimiz haftaki 4,46 – 4,76 yükseliş hareketinin kısa vadeli bir dalgalanmanın ardından devam edebileceğini gösteriyor. Dolayısı ile kurun bugün içerisinde 4,75 seviyesi üzerinde tutunmasını ve kısa vadede 4,78 – 4,80 bandını hedef almasını bekliyoruz. Bu sabah saatleri itibariyle 4,7535 seviyesinden işlem gören USDTRY paritesinde yukarı yönlü hareketlerde direnç görevi görebilecek sağlam bir teknik direnç seviyemiz bulunmuyor. Aşağı yönlü hareketlerde 4,7330 ve 4,7150 seviyeleri destek konumunda (Tacirler Yatırım).

Yurt içi tarafta bir yandan seçimler öncesi son iki işgününe girilirken, bir yandan da CDS ve tahvil faizleri gibi ekonomik göstergeler takip ediliyor. Ayrıca, ABD veya küresel gelişmeler kaynaklı olarak Dolar Endeksi’nde oluşan fiyatlamalar da zaman zaman kur üzerinde etkili olmakta. Dün, Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk swapı(CDS) 320 seviyesinin altına gerilemesine karşın TCMB’nin yapmış olduğu döviz satım ihalelerine gelen tekliflerin düşük olması ile tahvil faizlerinde artışlar devam etmişti. Dolar Endeksi’nde ise 29 Mayıs’ta test edilen 94.88 seviyesinin aşılamaması ile kısmen geri çekilmeler oluştu. Şuan için Dolar Endeksi’nde yine yukarı yönlü ataklar göze çarparken, CDS ve tahvil faizlerimiz yatay seyrediyor. Bugün Türkiye ve ABD’den bazı ekonomik verileri takip edeceğiz. Ayrıca, FED’in büyük banka testi sonuçlarının piyasa üzerindeki etkileri de izlenecek. Yurt içi taraftaki seçim sonrası senaryolara dair gelişmeler ve jeopolitik risklerin durumu da fiyatlamaları etkileyebilir.

Kur tarafına teknik olarak baktığımızda ise; bir haftadır 4.7700 direnci ile 4.6960 desteği arasında sıkışma görmekteyiz. Şuan için 4.7475 desteğinin hemen üzerinde fiyatlanan kur için ara direnç seviyemiz 4.7580’de olup, önemine değindiğimiz ve rekor seviyelerin test edildiği 23 Mayıs’tan bu yana üzerinde kapanış görmediğimiz 4.7700’nin kalıcılıkla geçilmesi halinde alıcılı işlemlerin ivmelenebileceğini düşünmekteyiz. Bugün 4.7475 altına geri çekilmelerde izlenebilecek ara destek noktalarımız ise; 4.7365, 4.7265, 4.7170 ve 4.7080 seviyelerinde bulunmakta (IşıkFX).

Seçimin son haftası nedeniyle TL varlıklar üzerindeki baskı sürüyor. Bu nedenle, bu hafta için TL’de çok sağlıklı fiyatlamaların olmadığını söyleyebiliriz. Dış piyasada, Doların pozitif fiyatlanıyor olması ve Dolar endeksinin 95 puanın üzerindeki ısrarcı seyri de, gelişmekte olan ülke piyasalarını baskılıyor, bu durumdan TL’nin de negatif nemalandığını gözlemliyoruz. Bugün için ABD’de ve Türkiye’den ikincil düzey veriler izlenecek. Ancak, verilerin fiyatlamalar üzerinde etkisi beklenilmiyor. Olası haber akışlarına karşı temkinli olmakta fayda var.

Teknik Analiz: USD/TL kurunda 4.75 seviyesini direnç noktası olarak izlemeye devam ediyoruz. Kur bu direnç noktasının üzerine yerleşirse bu durumda 4.80 direncine doğru tepki bekleyebiliriz. Ana resimde, geri çekilmelerinde sınırlı kaldığını ve 4.74 seviyesinin altında çok güçlü kalamadığını, 4.74 seviyesinden alımların geldiğini gözlemliyoruz. Dolayısıyla, kur için 4.74 seviyesini destek noktası olarak izleyebiliriz. Bu destek noktasının altındaki kapanışlar kurda geri çekilmenin hızlanması açısından önemli olabilir (İntegral Yatırım).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı