EkonomiManşetSon Dakika

Dolar Kuru Yorumları Bugün Dolar Ne Olur? (20 Haziran 2018)

Dolar kuru forex piyasalarında bu sabah 4.7514 seviyelerinde seyrediyor. Dün 4.7750 seviyesine kadar yükselen kur bu seviyeden geri çekildi ancak sınırlı bir düşüş görüyoruz.

Dolar endeksi DXY 95 seviyesindeki seyrini bu sabahta koruyor. DXY için 95 seviyesi önemli çünkü bu seviyede güçlü bir direnç var. Bu seviyeyi geçmesi durumunda ABD Dolarındaki küresel güçlenme ivme kazanabilir ve bu durum başta TL olmak üzere GOÜ para birimleri üzerinde baskı kurabilir. Bugün içeride önemli haber akışı bulunmazken ABD kanadından veriler alıyor olacağız.

Teknik olarak dolar yorumu; dolar kuru 4.75 direncini tam olarak kırmakta başarılı olamadı ancak geri çekilmesi de sınırlı kalıyor. 4.74 seviyesinden dolara alımlar geldiğini görmekteyiz. Dolar kurunda 4.75 seviyesi üzerinde kalıcı seyirler oluşması durumunda yukarı hamle devam edebilir. Yukarıda 4.7750 direnci oluşmuş durumda. Aşağıda ise 4.74 destek olarak izleniyor. Onun altında ise 4.73 seviyesindeki 50-saatlik ortalama destek olarak izlenecek. Günlük bakımdan dolar kurunda halen yukarı yönlü bir eğilim var. Bu eğilimin sona erdiğini söylemek için 4.73 seviyesinin altına gerilemeler olması gerekli (İntegral Yatırım).

Yurt içi tahvil faizlerinde görülen yükseliş hareketi ve seçimler öncesinde oluşan belirsizlik ile birlikte TL varlıklardaki satış baskısının sürdüğü görülüyor. Bununla birlikte Türk lirası dün satış baskılarına maruz kalmaya devam etti ve Güney Afrika randının ardından dolar karşısında en fazla değer kaybeden ikinci gelişen ülke para birimi oldu. Bunun yanı sıra, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin dünkü konuşasında faiz artırımlarında aceleci olmayacaklarını belirtmesinin ardından yükseliş geçen dolar endeksi, yeniden 95 seviyesi üzerine yerleşmiş durumda. Ayrıca, ABD – Çin arasında yeniden tırmanan ticaret geriliminin de gelişen ülkelere yönelik risk iştahını olumsuz etkilediği görülüyor.

Tüm bunların etkisiyle birlikte USDTRY paritesi dün yükselişine devam ederek 4,7750 seviyesi üzerine çıktı. Bu sabah saatleri itibariyle gelişmekte olan ülke para birimlerinde satıcılı bir seyrin hâkim olduğu ve Türk lirasının ise dolar karşısında en fazla değer kaybeden para birimi olduğu görülüyor. Dolar endeksi ise 95 seviyesi üzerindeki seyrini sürdürüyor. Bu noktada, seçimler öncesinde piyasa volatilitesinin devam edebileceği beklentimiz ile birlikte, kurda haftanın geri kalanında istikrarlı bir düşüş hareketi beklememekteyiz. Kurun kısa vadede 4,74 – 4,77 seviyeleri arasında hareket etmesini beklemekle birlikte, 4,77 seviyesinin aşılması ile birlikte yükseliş hareketinin hızlanabileceğini ve kurun 4,80 seviyesini hedef alabileceğini düşünüyoruz. Bu sabah saatleri itibariyle 4,7547 seviyesinden işlem gören USDTRY paritesinde yukarı yönlü hareketlerde direnç görevi görebilecek sağlam bir teknik direnç seviyemiz bulunmuyor. Aşağı yönlü hareketlerde 4,7330 ve 4,7150 seviyeleri destek konumunda (Tacirler Yatırım).

Dün, ABD’de açıklanan İnşaat İzinleri ve Konut Başlangıçları dataları karmaşık tablo izlerken, ABD ve Çin ile başlayıp küresel hâl alan ticaret savaşları konusundaki kaygılar ile Dolar’a gelen güvenli liman talebi kur tarafında yukarı yönlü hareketlere neden oldu. Ayrıca, yurt içi tarafta jeopolitik ve siyasi arenadaki yoğunluğa, CDS rakamında son 33 ayın en yüksek seviyesine çıkılması da eklenince dünkü Hazine tahvil ihalelerinde faizler sıçrama gösterdi.

Tüm bu gelişmeler ışığında kur tarafında 4.77 seviyesinin üzerine çıkıldı. Bugün yurt içi tarafta yine seçim senaryoları, jeopolitik gelişmeler ve ekonomik göstergeler takibimizde olacak. Özellikle seçim sonrası döneme dair belirsizlikler TL varlıkları üzerindeki baskıyı artırıyor. Yurt dışı tarafta ise küresel gelişmelerin yanı sıra FED Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı sunum ve ABD ekonomik verileri de izlenecek.

Kur tarafına teknik olarak baktığımızda ise; şuan için 4.7580 direnç seviyesine yakın fiyatlamalar görülmekte. Buranın aşılması halinde 4.7700, 4.8025 ve 4.8115 direnç bölgeleri sırasıyla takibe alınabilir. 4.7580 altında kalıcılıkta görülebilecek geri çekilmelerde ise izlenebilecek ilk destek noktaları 4.7475, 4.7365, 4.7170 ve 4.7080 seviyelerinde bulunmakta (IşıkFX).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı