EkonomiManşetSon Dakika

Dolar Kuru Yorumları Bugün 6 Temmuz 2018

Gelişmekte olan ülke para birimleri bu sabah Dolar kuru karşısında pek iyimser değil. Dolayısıyla, USDTL kuru 4.60 seviyesinin altında çok fazla kalamıyor.

Ancak, dünden beri kurlarda bir geri çekilme isteği var. Dış piyasada, Dolar çok güçlenemezse bugünde kurlarda aşağı yönde hareket devam edebilir ancak belli destek noktalarının altında güçlü kapanışlar görmediğimiz müddetçe kurun geri çekilmelerinin de sınırlı kalabileceğini söyleyebiliriz. Veri takvimi açısından bugün ABD’den tarım dışı istihdam verisi izlenecek. Verinin Dolar üzerinde etkisinin sınırlı kalmasını bekleyebiliriz. Ancak, aynı saatte açıklanacak saatlik kazançlar rakamlarını da görmekte fayda var.

Teknik Analiz: USDTL kuru 4.60 seviyesinin altına doğru isteğinde ısrarcı olmaya devam ederse bu durumda geri çekilmeler devam edebilir. Seçim öncesinde ve sonrasında gördüğümüz 4.55 seviyeleri kur için önemli bir taban oluşturdu. Bu seviyenin altında kapanışlarda güçlü olmadığı müddetçe kurda tepki alımlarıyla karşılaşabileceğimizi unutmamakta fayda var. Bunu başaramazsa yeniden 4.60-4.70 aralığında işlemlerin yoğunlaşmasını bekleyebiliriz (İntegral Yatırım).

TCMB tarafından açıklanan haftalık raporlara göre, yurtdışı yerleşik kişiler geçtiğimiz hafta 179.8 milyon dolarlık hisse senedi satarken, 83.2 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi aldı. Yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduat hesabı ise 2.50 milyar dolar azalarak 150.013 milyar dolara düştü. Siyasi tarafta da Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamalarını takip ettik. Binali Yıldırım, yeni kabinenin Pazartesi günü açıklanacağını ve OHAL’in de tamamlanmış olacağını söyledi.

ABD tarafından açıklanan Fomc tutanaklarında ise, üyeler şimdiden güçlü ekonomi ve orta vadede %2 hedefini karşılaması beklenen enflasyonla, kademeli faiz artışına devam etmenin uygun olabileceği görüşüne vardı. Buna ek olarak ticaret politikasında belirsizlik ve riskin yoğunlaştığı ifade edildi. Türkiye ve ABD’deki bu gelişmeler eşliğinde USDTRY paritesi 4.5810’a kadar düştü. Bugün ise ABD’de Tarım Dışı İstihdam ve Ortalama Saatlik Kazançları takip edeceğiz. Veriler sırasında paritede oynaklık daha da artabilir. Düşüşlerin devamında 4.6000 ve 4.5400 seviyesi destek olarak izlenebilir. Dolar lehine işlemlerde ise 4.6940 ve 4.7670 direnç oluşturabilir (İkon Menkul).

Yine önceki gün Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin TCMB’nin enflasyonla mücadele etmek için gerekeni yapacağı yönündeki söylemine Başbakan Yıldırım tarafından da destek gelmesi ile 24 Temmuz’daki PPK toplantısına yönelik faiz artırım beklentilerinin artması da; OHAL’in kaldırılacağı açıklaması ile birlikte fiyatlamalara temel teşkil etti. Yurt dışı taraftan ise; gerek ABD verilerinin karmaşık gelmesi, gerekse küresel etkenlerden ötürü Dolar Endeksi’nde yaşanan zayıflama kur hareketlerini etkilerken, akşam açıklanan FOMC tutanaklarının etkisi nötr oldu. Bugün; yurt içi tarafta yine siyasi gelişmeler takip edilecekken, ABD’de ise ticaret savaşları konusu ve önemli iş istatistikleri(Tarım Dışı İstihdam, Ortalama Saatlik Kazançlar ve İşsizlik Oranı) izlenecek. Ayrıca, her iki bölgeden gelecek ekstra haber akışlarının yanı sıra tahvil faizlerindeki hareketler de etkili olabilir.

Teknik olarak baktığımızda ise; şuan için 4.6040 direnç seviyesine yakın seyreden kurda buranın geçilmesi halinde 4.6120, 4.6275 ve 4.6350 direnç noktaları da takibe alınabilir. Bugün yeniden satış baskısı oluşması halinde ise izlenebilecek destek noktalarımız 4.5975, 4.5865 ve 4.5780’de olup, özellikle 4.5780 altı kalıcılıkta TL lehine ivmelenme görülebilir (IşıkFX).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı