EkonomiManşetSon Dakika

Dolar Kuru Yorumları Bugün 26 Haziran 2018

Türkiye’de yapılan seçimlerin ardından TL varlıklar ilk etapta olumlu fiyatlanırken, ardından ekonomi yönetimi ve faizle ilgili belirsizliklerin sürüyor olması TL üzerinde baskı kurduğu için kurlar belli destek noktalarından aldığı kuvvetle yeniden yukarı yönde tepki veriyor.

Önümüzdeki günlerde, açıklanacak kabinede ekonomi yönetiminde kimlerin olacağı ve faizlerin düşürülmesinden yana olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TCMB ile olan ilişkisinin ne yönde şekilleneceği iç piyasadaki fiyatlama açısından daha kritik olacaktır. Hükümet piyasalara güven verdiği takdirde TL’de daha kalıcı pozitif bir havanın oluşabileceğini söyleyebiliriz.

Dolayısıyla, haber akışlarının yine ön planda olduğu bir dönemde olduğumuz için olası sert hareketlere karşı temkinli olmakta fayda var. Dış piyasada, Doların çok güçlü olmaması en azından kurlardaki agresif fiyatlamanın önüne geçmiş durumda. Bugün içinde açıklanacak ve kurlarda sert hareket yaratabilecek önemli bir veri akışı bulunmuyor.

Teknik Analiz: USD/TL kuru 4.70 direncinin üzerine doğru deneme hareketi yapmasına karşın çok güçlü kalamıyor. Kur için 4.70 seviyesinin üzerindeki kalıcı seyir yükselişinde ivme kazanması açısından önemli olacaktır. Kurda en yakın destek 4.6580 ve 4.63 olarak karşımıza çıkıyor. Kalıcı rahatlama için kurun ilk etapta 4.60 ardından 4.55 altı kapanışlarda başarılı olması gerekiyor (İntegral Yatırım).

Yurt içi tarafta geçtiğimiz Pazar günü yapılan seçimlerin yankıları takip edilmekte. YSK tarafından seçim sonuçlarının büyük çoğunlukla netleştiğinin(Resmi sonuçlar 5 Temmuz’da açıklanacak) deklare edilmesi ile Türkiye’nin CDS ve tahvil rakamları sabah saatlerinde düşüşe geçerken, bu sebeple oluşan TL lehine fiyatlamalar öğlene doğru uluslararası kurumlardan gelen uyarılarla yerini yükselişe bıraktı. Ayrıca, hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ’ın OHAL’in kaldırılmasının henüz net olmadığını söylemesi, ekonomik verilerin kötü gelmesi ve ticaret savaşları endişeleriyle gelişmekte olan piyasalardan kaçışlar da negatif gerçekleşmelerin önünü açtı. ABD’de ise dün açıklanan Yeni Konut Satışları verisi beklentilerin üzerinde gerçekleşme gösterirken, ülkenin öncelikli gündemi yine ticaret savaşlarıydı.

Bugün yurt içi tarafta; yeni kurulacak hükümetin olası icraatları ve uluslararası kurumların Türkiye’ye yönelik açıklamaları önemli olmaya devam edecek. ABD tarafında ise ekonomik verilerin yanı sıra FED üyelerinin konuşmaları izlenecek. Volatil hareketlerin birkaç gün daha yüksek olabileceği kur için teknik destek-direnç seviyesi yerine gelecek açıklamalar ve haber akışlarını izlemek faydalı olacaktır (IşıkFX).

Seçimlerin ardından TL varlıklarda oluşan rallinin etkisinin kısa vadede azaldığını gördük. Dün, sabah bültenimizde de belirttiğimiz üzere, sabah saatlerinde yeniden 4,0 seviyesi altına inene ve hatta 4,53 seviyesine kadar gerileyen USDTRY paritesi, gün içerisinde yeniden yükselişe geçerek 4,72 seviyesi üzerine ulaştı. Para politikası görünümünü ve uygulanacak adımlara yönelik belirsizlikler TL üzerinde etkili olurken, küresel piyasalardaki satıcılı görünümün de önemli bir faktör oluğunu belirtmekte fayda var.

ABD – Çin arasındaki ticari gerginlik, küresel ticaret savaşı endişelerini artırarak küresel piyasaların ciddi anlamda satış baskısına maruz kalmasına neden oluyor. ABD – Çin arasındaki ticaret gerilimi, global risk algısını olumsuz yönde etkilerken, gelişmekte olan ülke piyasalarına yönelik risk iştahını da azaltıyor. Bu noktada, gerek TL varlıklardaki rallinin etkisini yitirmiş olması, gerekse de küresel piyasalardaki satıcılı görünümün etkisi ile birlikte kurun kısa vadede 4,65 – 4,70 seviyeleri arasında dalgalanmasını, ancak 4,70 seviyesinin aşılması ile birlikte 4,7250 seviyesinin hedef haline gelebileceğini düşünüyoruz (Tacirler Yatırım).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı