EkonomiManşetSon Dakika

Dolar Kuru Yorumları Bugün 25 Haziran 2018

Dolar kuru forex piyasalarında bu sabah 4.6049 seviyelerinde seyrediyor. Bilindiği gibi Cuma günü Dolar 4.68 seviyesinde kapanışlar oluşmuştu. Seçimlerin sona ermesi ile birlikte piyasada belirsizliğin ortadan kalkmış olması TL varlıklara olumlu etki ediyor. Bunun sonucunda dolar kurunda Cuma günü başlayan gevşeme eğilimi, seçimin ardından hızını arttırmış görünüyor. Kurdaki gevşeme bir süre daha devam edebilir. Piyasalar daha uzun soluklu bir düşüş için para politikaları ve faizler konusundaki açıklamaları görmek isteyeceklerdir.

Teknik olarak dolar yorumu 4.62 seviyesindeki destek seviyesinin altına gerileyen DolarTL kurunda 4.58 desteğinden tepki yükselişi gerçekleştiğini izliyoruz. Kurda 4.58 desteği yeniden test edilebilir. Ancak bu seviyenin altına geri çekilme başarılı olamaz ise yeniden 4.62 seviyesine doğru tepkiler alabiliriz. USDTRY’nin 4.58 seviyesini kırması durumunda ise 4.45-4.46 bölgelerine doğru gevşeme hızlanabilir (İntegral Yatırım).

Cuma günü CDS, tahvil faizleri ve Dolar Endeksi’nde ki geri çekilmeler ile birlikte güçlenen TL varlıkları, Pazar günü gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk turda galip gelmesiyle birlikte değer kazanmaya devam etti. 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde ise AKP ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı, meclisteki milletvekili üstünlüğünü kazanırken seçim belirsizliği ve olası erken seçim spekülasyonları bu sonuçlarla beraber tamamıyla ortadan kalkmış oldu. Şimdi ise gözler hükümetin atacağı adımlara çevrilmiş durumda.

Gerek faizlere gerekse son zamanlarda kötü gelen makroekonomik göstergelere ilişkin alınacak politikalar TL varlıkları için önem arz ediyor. Ayrıca seçim sonuçlarına dair yurt dışından özellikle uluslararası yatırım kuruluşlarından gelecek açıklamalarda kritik olacaktır. Bu durum nedeniyle kur tarafında bir müddet daha volatil hareketler görebiliriz. ABD tarafında ise ticaret savaşlarına ilişkin yaşanan gelişmeler ana gündem maddesi olarak takip ediliyor. Zira, ABD’nin Çin ve AB ile yaşadığı gerginlikler gelişmekte olan piyasalar üzerinde olumsuz etki yaratabileceğinden takip edilmesinde fayda görmekteyiz. Bugünkü ekonomik takvimde ise yurt içi tarafta Kapasite Kullanım Oranı ve İmalat Güveni, ABD tarafında ise Yeni Konut Satışları açıklanacak.

Teknik olarak baktığımızda fiyatların 4.5730 desteğine çarpmasıyla birlikte tekrardan alış yönlü işlemlerin ağırlık kazandığını görmekteyiz. Şu anda ise 4.6050 desteği üzerinde fiyatlamalar görülürken buranın kırılmasıyla birlikte 4.5730, 4.5405, 4.5165 ve 4.4970 destekleri ilk etapta önemli olabilir. TL lehine hareketlerin devamı içinse 4.4505 ana desteğinin kritik olduğunu belirtelim. Yukarı yönlü ataklarda ise 4.6620 direnci önemli olabilir. Şayet buranın aşılmasıyla birlikte tekrardan kurda yükselişler görebiliriz. Bu durumda ise 4.6772, 4.6952 ve 4.7195 direnç seviyeleri izlenebilir (IşıkFX).

Türkiye Pazar günü gerçekleşen seçimlerde 600 koltuklu Parlamento temsilcilerini ve Cumhurbaşkanını seçti. Bu seçimi takiben Türkiye’nin Genel Başkanlık Sistemi’ne geçiş süreci tamamlanmış oldu. Anket sonuçlarının büyük çoğunluğunun Cumhurbaşkanlığı için iki tur oylamanın olacağını işaret etmesine rağmen, Cumhurbaşkanı Erdoğan oyların %52,5’ini aldı. Ayrıca, AKP – MHP koalisyonu Parlamentoda çoğunluğu sağlayarak yasa çıkarma yetkisine sahip oldu. Buna karşılık, muhalefetin (CHP+IYI+SP) oyu %34’te kaldı. Seçim sonuçlarının ardından Asya seasında Türk lirasının dolar karşısında sert bir şekilde değer kazandığı ve USDTRY paritesinin 4,58’li seviyelere kadar geril çekildiği görüldü.

Bu sabah saatleri itibariyle paritenin 4,64 seviyesinin hemen altında hareket ettiği görülüyor. Türk lirasının bu sabah itibariyle dolar karşısında en fazla değer kazanan gelişen ülke para birimi oluğunu görüyoruz. Burada TL varlıklarda bugün içerisinde görece pozitif bir seyrin hâkim olmasını, tahvil faizlerindeki bir rahatlama ve Türk lirasının dolar karşısındaki değer kazanımını hızlandırmasını beklemekteyiz. Bu USDTRY paritesinin kısa vadede yeniden 4,60 seviyesi altına gerilemesini ve 4,55 – 4,60 bandını hedef almasını bekliyoruz. Bu sabah saatleri itibariyle 4,6397 seviyesinden işlem gören USDTRY paritesinde, yukarı yönlü hareketlerde 4,6402 ve 4,6535 seviyeleri direnç, 4,6285 ve 4,6180 seviyeleri ise destek konumunda (IşıkFX).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı