EkonomiManşet

Dolar Kuru Yorumları Bugün 23 Mayıs 2018 Dolar Kuru Ne Olur?

Seçim tarihi yaklaşırken kurda tansiyon artmakta ve her geçen gün rekorlar tazelenmekte dün de bu gece de 4.80 seviyesine dayanmış bir dolar kuru gördük. TCMB’den beklenen müdahaleler gelmezken kurun ateşi bundan da zemin bularak artan ivmeyle giderek yükselen günlük kapanışlar gerçekleştiriyor.

Mayıs ayında Türkiye’nin dış borcunun rekor düzeyde ödemesi yapılacak olmasının da bu hareketlere etkileri olduğu düşünülüyor. Bugün Tüketici güveni takip edilebilir. 4.55 psikolojik destek seviyesi iken 4.61 ise en yakın gün içi direnç olarak gözüküyor. (Venbey Yatırım)

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye’de para politikası bağımsızlığının azalmasının not üzerinde baskı yaratacağına yönelik açıklamada bulunması ile Türk Lirası varlıklarında değer kaybı derinleşti. Dolar ise gün içerisinde sınırlı da olsa zayıf görünüm içerisindeydi. Buna rağmen kurda rekor 4,76 seviyesine varan yükseliş gerçekleşti. TCMB’den gelebilecek bir somut adıma yönelik beklentiler artmaya devam ediyor. Bugün kritik FOMC tutanakları izlenecek. Ayrıca takip edilecek birçok veri akışı bulunuyor.

Teknik olarak dolar yorumları ise, kurda meydana gelen rekor yükselişler 4,80 direnç seviyesi ile beraber artarak devam edebilir. 4,84 direnci ise bir üst geçiş noktası olarak takip edilebilir. (AHL Forex)

Dolar rekorlara doyamıyor

Dolar kuru TL karşısında oynaklık yüksek. Kurda tarihi zirve 4.80 seviyesi olarak görülüyor. TL’de ki negatif ayrışmanın sürüyor olması kurlarında yukarı yönde tepki vermesini tetikliyor. Küresel piyasalarda Doların pozitif fiyatlanıyor oluşu, gelişmekte olan ülke piyasaları üzerinde baskı kurmaya devam ettiği için TL’de bu durumdan negatif nemalanıyor. İç tarafta ise seçim öncesi belirsizlik ve TCMB’den faiz artırımı ile ilgili belirsiz beklentiler ile özel sektörün dış borç ödemeleri iç piyasadaki dolar kuru üzerinde yukarı yönlü baskı kurmaya devam ediyor. Dolayısıyla, TL varlıklar üzerinde çok sağlıklı hareketlerin olduğunu söylemek zor olabilir. Bugün için ABD’den açıklanacak PMI verileri ve Fed’in 1-2 Mayıs tarihlerinde yapılan toplantısının tutanakları izlenecek. Verilerin, ABD Doları üzerinde etkili olması beklenebilir. Ayrıca, Türkiye ile ilgili gün içerisindeki olası haber akışları yakından takip edilmeli.

Teknik olarak dolar yorumu, dolar kuru 4.8020 ile tarihi zirvesini test etti. Kur için yukarıda hedef vermek zor. Oynaklık sürdüğü için aşağı veya yukarı yönde hareket alanının olduğunu söyleyebiliriz. Geri çekilmelerde rahatlamaya başladığını görmemiz açısından 4.75 altı kapanışlara ihtiyacımız bulunuyor. (İntegral Yatırım)

Dün uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’den: TCMB’nin bağımsızlığının tehlikeye girmesi halinde not görünümünde değişiklik olabileceği uyarısı geldi. Yine, TCMB’nin yapmış olduğu TL depoları karşılığı Döviz depoları ihalesine gelen teklifin oldukça düşük olması ile Türkiye tahvil faizleri rekorlarını yenilerken, kur tarafında da tüm zamanların rekor seviyeleri görüldü.

Yine akşam saatlerinde bu sefer de diğer kredi derecelendirme kuruluşu Standard And Poor’s açıklamalarda bulundu ve kurum tarafından: Türkiye’nin mali durumunun hızla bozulabileceği ve bundan dolayı kredi not görünümünün düşürülebileceği belirtildi. Tüm bu gelişmeler sonrası bu gece saatlerinde Asya’daki yatırım fonları TL’de satışa geçerken, 4.81 seviyesinin üzerinde yeni rekor seviye test edildi. Genel anlamda TL üzerinde kaybolan uluslararası yatırım algısı kurdaki fiyatlamaların temelini oluşturmakta. İlaveten ABD tahvil faizlerinde zaman zaman görülen yükselişler ile küresel sıkılaşma ortaya çıkarken, bu süreçten Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkelerin para birimleri olumsuz yönde etkilenmekte.

Türkiye’nin piyasa faizlerinde görülen yükselişe karşın, TCMB tarafından beklenen faiz artırımının gelmeyişi kurdaki baskılanmayı devam ettiriyor. Daha çok haber akışlarına duyarlı olan kur’da; destek ve dirençlerden bahsetmek yerine, başta TCMB’den gelebilecek olası hamle olmak üzere önemli gelişmeleri ve tahvil piyasası hareketlerini izlemek faydalı olacaktır. (IşıkFX)

Dolar Kredi Kuruluşlarının Açıklamaları Sonrası Yükseliş Devam Etti…

Kredi Derecelendirme Kuruluşlarından S&P ve Fitch dün Türkiye’ye ilişkin değerlendirmelerde bulundular. S&P, Türkiye’nin mali durumunun TL’deki sert düşüş için harekete geçilmezse, oldukça hızlı kötüleşebileceğini, Fitch ise Türkiye’deki para politikası bağımsızlığının azalmasının not üzerinde baskı yaratacağını söyledi. Bu gelişmeler ve Dolar Endeksindeki yükselişin etkisiyle USDTRY paritesi yukarı yönlü seyrini sürdürerek 4.7986 düzeyine yükseldi. Yükselişin devamında 4.8000 ve 5.0060 direnç olarak izlenebilir. Geri çekilmelerde ise 4.6940 ve 4.5400 destek oluşturabilir. (İkon Menkul)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı