EkonomiManşetSon Dakika

Dolar Kuru Yorumları Bugün 22 Haziran 2018

Seçim öncesi son iş gününe girdiğimiz bugünde kurda hareket alanının daraldığını gözlemliyoruz. Dün Dolar endeksindeki hafif değer kaybı ile gelişmekte olan çoğu ülke para birimlerinde Dolar’a karşı değer kazancı yaşansa da Türk Lirası tarafında bunun oluşamadığını seçim belirsizliği fiyatlaması olarak algılıyoruz.

Dün gün içinde yine bir önceki gün olduğu gibi 4.77 üzerine geçme denemesi gerçekleşse da gün sonuna doğru tekrar 4.75’in altına doğru geri çekilme yaşandı.

Haftanın son işlem gününde 4.70 üzerindeki hareketin devam etmesi durumunda 4.77 izleyeceğimiz ilk direnç seviyesi olmaya devam edecek. Bu nokta da geçilirse 4.80 ve 4.8450’ye doğru hareketin devamı gelebilir.4.70 altına bir hareket görülürse bu sefer 4.68 ve 4.6550 destekleri takip edilmeli. 4.65 altında ise bugün için son izleyeceğimiz destek noktası 4.6300 olacak (Ahlatcı Yatırım).

Türk lirası, hacmin düşük olduğu ve bu yüzden sert hareketlenmelerin yaşanabildiği Asya seansında, 4,7150 seviyesine kadar gerilemesinin ardından 4,47 seviyesine hızlı bir yükseliş gerçekleştirdi. Seçimler öncesinde Türk lirasındaki volatilitenin devam ettiğini görüyoruz. Bu sabah saatleri itibariyle bakıldığında gelişen ülke para birimlerinde pozitif bir seyrin olduğu, ancak Türk lirasının dolar karşısında %0,45’lik değer kaybıyla en fazla değer kaybeden gelişen ülke para birimi olduğu görülüyor.

Bu noktada Türk lirasındaki bu negatif ayrışmanın, seçimler öncesinde oluşan belirsizlik ortamı nedeniyle bugün içerisinde de sürmesini ve USDTRY paritesinin 4,73 – 4,77 seviyeleri arasında dalgalı bir seyir izlemesini beklemekteyiz. Dün sabahki analizimizde de belirttiğimiz üzere, kurun 4,77 seviyesini aşması durumunda 4,80 seviyesi üzerini hedef alabileceğini düşünüyoruz. Bugün, Viyana’da gerçekleşecek olan OPEC toplantısı da yakından izlenecek. Bu sabah saatleri itibariyle 4,7400 seviyesinden işlem gören USDTRY paritesinde yukarı yönlü hareketlerde direnç görevi görebilecek sağlam bir teknik direnç seviyemiz bulunmuyor. Aşağı yönlü hareketlerde 4,7330 ve 4,7150 seviyeleri destek konumunda (Tacirler Yatırım).

Kur tarafında tüm gözler Pazar günü Türkiye’de yapılacak olan seçimlere çevrilmiş durumda. Seçim sonrasına dair belirsizlikler nedeniyle bir süredir Türkiye’nin CDS rakamı ve tahvil faizlerinde görülen yukarı yönlü hareketler kur tarfında da paralel fiyatlamalara neden olmuştu. Ayrıca, TCMB’nin yapmış olduğu döviz satım ihalelerine gelen teklifler de seçim sonrasına yönelik beklentiler nedeniyle ihale miktarının çok çok altında kalmakta. Bugün yine, seçim sonrasına dair uluslararası kurumlardan gelebilecek açıklamalar ve ekonomik göstergelerdeki değişimler, yatırımcı beklentileri ile birlikte fiyatlara etki edebilir.

Pazartesi günü için teknik seviyelerden bahsetmenin uygun olmayacağı kurda bugün için güniçi seviyelerden bahsetmek gerekirse; yukarı tarafta 23 Mayıs’tan bu yana üzerinde kapanış görmediğimiz 4.7700 direnç bölgesi kritik olacaktır. Buranın kalıcılıkla geçilmesi halinde alıcılı işlemlerin ivmelenebileceğini düşünmekteyiz. Şuan için 4.74 seviyesinde fiyatlanan kur için ara dirençlerimiz ise 4.7475 ve 4.7580 seviyelerinde bulunmakta. Gün içindeki geri çekilmelerde izlenebilecek destek noktalarımız 4.7365, 4.7265, 4.7170 ve 4.7080 seviyelerinde olup, bir haftadır altında kapanış görmediğimiz 4.6960 seviyesinin kırılması halinde ise TL lehine işlemler yeniden ağırlık kazanabilir (IşıkFX).

Seçimin son haftası bugün sona erecek ve Türkiye pazar günü seçime gidecek. Bugün haftanın son işlem günü olması dolayısıyla TL varlıklar üzerinde baskı sürmeye devam edebilir. Son haftalardaki analizlerimizde belirttiğimiz gibi, seçim dolayısıyla TL’de çok sağlıklı fiyatlamaların olmadığını belirtiyoruz. Dolayısıyla, kurlarda aşağı veya yukarı yönde tepkiler sürebilir. Veri takvimi açısından, bugün ABD’den PMI rakamları izlenecek. Verilerin, Dolar üzerinde etkisi sınırlı kalabilir. Olası haber akışlarına karşı dikkatli olmakta fayda var.

Teknik Analiz: USD/TL kurunda 4.75 seviyesini direnç noktası olarak izlemeye devam ediyoruz. Kur bu direnç noktasının üzerine doğru iştahında zayıf kalıyor. Şu sıralarda, 4.74 noktasının altında fiyatlanan kur bu seyrinde ısrarcı olursa bu durumda geri çekilmeler sürebilir. Ancak, 4.73 altı kapanışlar bu hareketin daha da hızlanmasını destekleyecektir. Başarılı olamazsa bu durumda 4.73/4.74 bölgesinden alacağı destekle yukarı yönde tepki bekleyebiliriz (İntegral Yatırım).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı