EkonomiManşetSon Dakika

Dolar Kuru Yorumları Bugün 19 Haziran 2018

Türk lirasının yeni haftaya volatil bir başlangıç yapması ile birlikte dolar kuru dün sabah saatlerinde sert bir şekilde 4,68 seviyesine kadar gerilediği, ancak daha sonra yeniden 4,70 seviyesi üzerine çıkarak 4,70 – 4,75 seviyeleri arasında dalgalandığını gördük.

Petrol fiyatlarındaki güçsüz seyir Türk lirası için destekleyici bir faktör olsa da, ABD – Çin arasında artan ticari gerginliğin yarattığı riskten kaçış ortamı ve seçim öncesi piyasalarda artan volatilite, Türk lirasındaki değer kazanımlarının kalıcı olmasını ve kurun 4,70 seviyesi altında kalmasını engelliyor. Tahvil faizlerindeki yükselişin sürüyor olması da TL varlıkları olumsuz etkileyen bir diğer faktör olarak karşımıza çıkıyor. Hazine’nin bu hafta içerisinde 12 milyar dolar tutarında yüksek bir itfa gerçekleştirecek olması ve buna karşılık kamu mevduatının oldukça düşük seviyelere gerilemiş olması ile birlikte tahvil faizlerindeki yükselişin de sürdüğü görülüyor.

Bununla birlikte Türk lirasındaki zayıf seyrin sürdüğünü görüyoruz. Bu sabah saatleri itibariyle gelişen ülke para birimlerinde Güney Afrika randı öncülüğünde bir satış baskısı hakimken, Türk lirasının da dolar karşısında en fazla değer kaybeden para birimleri arasında yer aldığı görülüyor. Bu noktada kurun, 80 saatlik hareketli ortalama ve Parabolic SAR sınırına denk gelen 4,6980 seviyesi altına gerilemesini beklemiyoruz. Dolayısı ile kur 4,70 seviyesi altına sarksa dahi 4,6980 seviyesinin aşağı yönlü kırılmasını beklememekle birlikte, paritenin kısa vadede 4,70 seviyesi üzerindeki seyrini koruyabileceğini düşünüyoruz.

Bugün ECB Başkanı Mario Draghi’nin Türkiye saatiyle 11:00’da gerçekleştireceği konuşma yakından izleniyor olacak. ABD cephesinde ise Mayıs ayı Konut Başlangıçları ve Yapı Ruhsatları verileri takip edilecek. Bu sabah saatleri itibariyle 4,7300 seviyesinden işlem gören USDTRY paritesinde yukarı yönlü hareketlerde direnç görevi görebilecek sağlam bir teknik direnç seviyemiz bulunmuyor. Aşağı yönlü hareketler ise 4,7150 ve 4,70 seviyeleri ise destek konumunda (Tacirler Yatırım).

Türkiye’de dün takip ettiğimiz Mart, Nisan ve Mayıs dönemine ilişkin işsizlik Oranı %10.6’dan %10.1’e düşerken, Mayıs ayına ilişkin Bütçe Dengesi 2.70 milyar TL fazla verdi. Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch’de Türkiye ilişkin yaptığı değerlendirmede, iç ve dış finansman maliyetlerindeki artış ve liradaki zayıflamanın büyümeyi aşağı çekeceğini söyledi. Siyasi tarafta ise Türk askeri ABD ile uzlaşma sağlanarak Menbiç çevresindeki dış mahallelere girdi. Bu gelişmeler eşliğinde ve ABD tarafında Fomc üyelerinin yaptıkları konuşmada farklı bir şey söylememeleri ile USDTRY paritesi çok büyük değişiklik göstermedi. Paritede işlemler 4.6940 ve 4.7600 seviyeleri arasında gerçekleşiyor. Bu aralıktan aşağı veya yukarı hangi yönde çıkılırsa, o yönde işlemler hız kazanabilir (İkon Menkul).

Dün, yurt içi tarafta açıklanan ekonomik verilerden; Mart ayı çeyreklik işsizlik ortalaması beklentilerden iyi gerçekleşirken, Mayıs 2016’dan bu yana en düşük seviyesine geriledi. Mayıs ayı bütçe dengesinde ise iki ay aradan sonra fazlalık verildi. TCMB tarafından açıklanan kısa vadeli borç stokunun ise 2,5 yılın zirvesine yükseldiği görüldü. Ekonomik verilerin yanı sıra yurt içi tarafta, bir yandan son hafta olması nedeniyle seçim sonrasına yönelik senaryolar tartışılırken, bir yandan ise düzenlenen hazine ihaleleri takip edidi. Dün düzenlenen ihalelere yeterli talep geldi ve hazine piyasaya toplamda 6 Milyar 721 Milyon Dolar borçlandı. Bugün, yapılacak olan ihaleler de takibimizde olacak.

Zira, TCMB’nin son 1,5 aylık süreçte yapmış olduğu 500 bp’lik faiz artırımları ile düşüş gösteren CDS ve tahvil faizleri, yeniden yükselmeye başlamış durumda. Bugünkü ihalelerde yaşanabilecek olası talep yetersizliği, tahvil ve CDS rakamları üzerinden kur üzerinde etkili olabilir. Dün ayrıca, Türkiye’ye ait askeri birliklerin Suriye’nin Menbiç kentinde ABD ile birlikte görev yürütmeye başladığı belirtildi. Bu konuyla alakalı bugün gelebilecek açıklamalar da önemli olacaktır. Bugün ABD tarafında ise ticaret savaşları gibi önemli gündem maddelerinin yanı sıra İnşaat İzinleri ve Konut Başlangıçları dataları takip edilecek. Ayrıca, ABD tahvil getirilerindeki hareketleri de izlemeye devam edeceğiz.

Tüm bu gelişmeler ışığında kur tarafına teknik olaak baktığımızda ise; şuan için 4.7170 destek seviyesinin üzerinde fiyatlama görülmekte. Yukarı yönlü ataklarda sırasıyla 4.7365 ve 4.7475 direnç seviyeleri takip edilecek olup, son birkaç günkü denemelerin sonuçsuz kaldığı 4.7475 seviyesi üzerinde kalıcılık sağlanabilmesi halinde alıcılı işlemler ivmelenebilir. Bugün 4.7170 seviyesi altına geri çekilmelerde izlenebilecek sonraki destek noktalarımız ise 4.7080, 4.6960 ve 4.6725 bölgelerinde bulunmakta (IşıkFX).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı