Ekonomi

Dolar Kuru Yorumları 11 Eylül 2019 Döviz Kurları

Güne Dış ticaret endeks verilerinin açıklanmasıyla başlayan piyasalarda asıl odak nokta yarın açıklanması beklenen faiz kararında. Gün içerisinde ise Dolar kuru ve döviz hareketleri konusunda uzman yorumlarına yer veriyoruz.

Serbest piyasada dolar 5,7830 liradan, euro ise 6,3930 liradan 11 Eylül 2019 tarihinde başladı. İstanbul Kapalıçarşı’da 5,7810 liradan alınan dolar 5,7830 liradan, 6,3910 liradan alınan euro ise 6,3930 liradan satılıyor. Bir önceki kapanışta dolar 5,7790 liradan, euro ise 6,38 liradan satılmıştı.

Turkish Yatırım günlük dolar yorumuna göre, Perşembe günü gerçekleşecek olan TCMB faiz kararına ilişkin bir indirim yapılması beklentilerini fiyatlayan USDTRY yükselişlerini haftanın 3.gününe de taşıyor. Şuanda 5.78 bölgesine yakın seyreden kur için kısa vadeli kritik direnç 5.80 bölgesi. Bu bölge üzerindeki ataklarda alıcıların daha fazla momentum kaydetmesi beklenebilir . Bu anlamda takip ettiğimiz hedef dirençler 5.85 ve 5.93 olarak karşımıza çıkıyor.

Dinamik menkul günlük dolar yorumuna baktığımızda, 5.7680 ana desteği üzerinde işlem gören Dolar TL kuru bu destek üzerinde fiyatlanmaya devam ettiği sürece dolar lehine algının güçlenerek artış gösterebileceğini belirtmek isteriz. Kurda yükselişin devam etmesi durumunda işlemler 5.9760 seviyesine doğru ivme kazanabilir. Ancak son dört işlem gününde yaşanan alıcılı seyrin kar satışları ile karşılaşması durumunda ise 5.7680 ana desteği altında 5.6030 seviyesini takip edeceğiz.

Tacirler yatırım günlük bülteninde yer alan Dolar yorumu

Türk lirasındaki negatif ayrışma dün gün içerisinde de devam etti ve TL dolar karşısında üst üste dördüncü gün de düşüş kaydetti. Gelişmekte olan ülke para birimlerinde dün karışık bir seyir hakimken, Türk lirasının dolar karşısında en fazla değer kaybeden ikinci para birimi olduğu görüldü. TL’de bu hafta başından bu yana görülen değer kaybında; yarın gerçekleşecek olan TCMB toplantısına ilişkin faiz indirim beklentileri, petrol fiyatlarında devam eden yükseliş eğilimi ve ABD – Türkiye ilişkilerine yönelik endişeler etkili oldu.

Bununla birlikte USDTRY paritesi dün 5,7880 seviyesi üzerine çıkarak yükseliş eğilimini sürdürdü. Dün sabahki bültenimizde, teknik göstergelerin de verdiği sinyaller çerçevesinde, USDTRY paritesinin kısa vadede 5,77 – 5,80 bandına doğru yükseliş eğilimini korumasını beklediğimizi ifade etmiştik. 5,7880 seviyesi üzerine çıkarak hedef bandımıza ulaşan USDTRY paritesi, bu sabah saatlerinde 5,7740 seviyesi civarında seyrediyor. Petrol fiyatları varil başına 63$ seviyesi üzerindeki seyrini sürdürürken, dolar endeksi ise 98,30 seviyesi civarında hareket ediyor.

Teknik görünüme baktığımızda, USDTRY paritesinin bu sabah saatlerinde, 5,74 seviyesine denk gelen 20 günlük hareketli ortalaması üzerinde tutunmaya devam ettiğini görüyoruz. Bu noktada, teknik gösterge ve formasyonların verdiği sinyaller çerçevesinde, paritenin bugün içerisinde 5,74 seviyesi üzerinde tutunmaya devam etmesini ve kısa vadede 5,74 – 5,80 seviyeleri arasında seyretmesini beklemekteyiz. Bugün yurt içi piyasalarda önemli bir veri akışı bulunmuyor. Yurt dışı piyasalarda ise ABD’den gelecek olan ÜFE verileri izlenecek. Bunun yanı sıra bugün OPEC’in, talep tahminlerini ve üretim beklentilerini de içeren aylık petrol piyasası raporu açıklanacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı