EkonomiGündem

Dolar kuru Trump açıklaması sonrası rekor kırmaya devam ediyor

Trump’ın İran ile olan nükleer anlaşmadan çekileceğini açıklamasının ardından Dolar kuru yeni rekorunu kırarak 4.3371’i gördü.

Trump açıklamasında ne dedi, Nükleer anlaşmanın İran’ın bölgedeki amaçlarını engellemediğini ifade eden Trump, bu anlaşmanın utanç verici, tek taraflı, korkunç bir anlaşma olduğunu belirterek, “Nükleer anlaşmaya izin verirsem Ortadoğu’da silahlanma yaşanacak” dedi.

Avrupa ise, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran anlaşmasından çekilme kararı hakkında ilk açıklamada bulundu. Avrupa Birliği ülkelerinin ortak bir yaklaşım sergileyeceğini söyledi.

Haftaya yükselişle başlayan kur, iki günde yüzde 1.29 artarak Salı günü TSİ 08:33’te 4.2853 seviyesinden işlem gördü. Kur daha sonra yükselişini sürdürerek 4.3070 ile rekor tazelemişti.

TSİ 20:51’de 4.3294 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

gelişen ülke kurları da dolar karşısında içinde bulunduğumuz 2. çeyrekte kötü performans gösteriyor. Rus rublesi bu dönemde dolara karşı %9.7 değer kaybıyla en büyük düşüşü gerçekleştirdi. Rubleyi %8.2 düşüşle Arjantin pesosu takip etti. Türk Lirası %7.8, Meksika pesosu ise söz konusu dönemde %7.2 değer kaybetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı