EkonomiManşet

Dolar Kuru Merkez Bankası Kararı Sonrası Düşüşe Geçti

Dolar/TL, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) ihracat reeskont kredi ödemelerinde kuru sabitleme kararının ardından düşüşe geçerek 4,6966’yı gördü.

TCMB’nin sabah saatlerinde yayınladığı İhracat ve Döviz Kazandırıcı Hizmetler Reeskont Kredilerine İlişkin basın duyurusunda, “25 Mayıs 2018 tarihinden önce kullanılan ve 31 Temmuz 2018 (dahil) tarihine kadar vadesi dolacak olan ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredilerinin, kredinin vadesinde ödenmesi halinde, doları için 4,20, euro için 4,90, İngiliz sterlini için 5,60 kuru kullanılarak Türk lirası olarak yapılabilmesine olanak tanınması ve kredi kullandırım tarihindeki işlem kurunun sabitleme kurundan yüksek olması durumunda kredi geri ödemesinde kredi kullandırım tarihindeki işlem kurunun esas alınmasına karar verildi” ifadelerine yer verilmişti.

Dolar, Merkez’in bu kararının ardından düşüşe geçerek 4,70 seviyesinin altına indi. Dolar/TL, şu sıralarda 4,70 seviyesinden işlem görüyor.

Dün TCMB’nin hamlesi ve TL’deki toparlanma sınırlı kaldı

Döviz kurlarının dün rekor kırmasının ardından TCMB, GLP faiz oranında 300 bp faiz artışına gitti. Merkez bu erken müdahale için ‘Yakın dönemde piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumları ve enflasyon beklentilerinde süregelen yükseliş genel fiyatlama davranışlarına dair riskleri artırmıştır. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir.’ açıklaması ile kurdaki yükselişi ve bu yükselişin enflasyonda oluşacak olası artışı gerekçe gösterdi.

TCMB, ‘Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Faiz artışının ardından USD/TRY 4,54 seviyesine geriledi ve TL, dün %5’lik sert kaybının ardından günü artıda kapattı. TCMB’den gelen faiz hamlesinin kur üzerindeki etkisinin sınırlı kaldığı görülüyor, USD/TRY kuru bugün 4,76 seviyesine yükselerek %4 değer kazandı. Piyasalar, merkezden gelen faiz müdahalesindeki oranı makul bulurken geç kalınmasının etkisi sürüyor ve kur tarafındaki düşüşler de sınırlı kalıyor. İç ve dış gelişmelerin TL üzerinde yarattığı baskı sürerken TCMB kanadındaki endişeler bir miktar azaldı. Faiz müdahalesi ile güven tazeleyen bankanın Haziran’daki PPK toplantısı bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı