Ekonomi

Dolar kuru için Alman Commerzbank uyardı

Dün Bakan Albayrak tarafından açıklanan yeni ekonomi paketin tartışmalara neden olduğunu, bu paketin ekonomi konusunda somut adımlardan uzak olduğu konusunda fikirlerimizi paylaşmıştık. Açıklanan programda tartışma yaratan konular çalışan kesimin kıdem tazminatını bir fon’da toplamak, ayrıca bireysel emeklilik konusunda zorunluluk getirmekti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın dün açıkladığı yeni reform paketine ilişkin değerlendirmede bulunan Commerzbank, reform programının itiraz ve ikazlarla beraber geldiğine işaret ederek Türk Lirası’nın önümüzdeki aylarda zayıflayabileceğini söyledi.

“Dolar/TL paritesinde önümüzdeki aylarda yukarı yönlü bir trend izleneceğini tahmin ediyoruz” görüşünü dile getiren Commerzbank, Albayrak’ın gıda tedarik zinciri konusunda dün ortaya koyduğu reformun, enflasyon ile başa çıkmakta yetersiz kalabileceğini düşündüklerini belirtti.

Banka bilançolarındaki belirli sorunlu kredilerin özel bir “kötü banka” veya girişim fonuna aktarılması planının “faydalı” olabileceğine değinen Commerzbank, ancak bunun piyasa katılımcılarının “bu yükümlülüklerin nasıl oluştuğunu unutacakları ve aniden bankaları sağlıklı olarak görecekleri” anlamına gelmediğini vurguladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın dün açıkladığı reformlarla ilgili habere buradan ulaşabilirsiniz. https://www.altin.net.tr/ekonominin-umudu-bes-ve-kidem-tazminati-193162

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı