$ DOLAR → Alış: 5,35 / Satış: 5,37
€ EURO → Alış: 6,08 / Satış: 6,11

Dolar kuru haftaya ne olur

Dolar kuru haftaya ne olur
  • 25.12.2015 15:19:29
  • 1.615 kez okundu

Dolar kuru haftaya ne olur, Küresel piyasalarda Noel havası nedeniyle birçok borsada hacimler düşük, hareketler sınırlı kaldı fakat yurtiçi tarafta haftanın geneli olarak daha çok TCMB’nin kritik kararları fiyatlandı diyebiliriz. Önce yurtdışı taraftaki gelişmelere bakacak olursak, ABD tarafında açıklanan büyüme rakamı verisi ve PCE enflasyondaki güçlü duruş önemliydi. %2.1 olan ABD 3.çeyrek büyüme %2.0 olarak revize edildi fakat piyasa fiyatlamaları gereği hareketlerin sınırlı kaldığını gördük. Konut sektörü verileri haftanın genelinde beklentileri karşılayamazken, Çarşamba günü açıklanan aylık PCE enflasyonu ise %0.1 olarak açıklandı ve bir önceki aya göre artış gösterdi. (önceki :%0.0).

Verilerin genel durumu küresel anlamda doları güçlü tutarken TCMB’nin hafta ortasındaki kritik faiz kararıyla TL varlıklarının pozitif ayrıştığını gördük. Aslında TCMB beklentilerin aksine faizlerde herhangi bir değişikliğe gitmedi. Bu hamle TL varlıklarında ilk etapta satışları derinleştirirken Dolar/TL’nin 2.94 üzerine doğru hareketlenmesine sebep oldu. Yükselişin ana sebebi Merkez’in faizleri artıracağı yönünde bir beklentinin fiyatlanması olarak gösterilebilir. Beklenen gerçekleşmeyince kurda sert bir yükseliş gördük fakat daha sonra TCMB’den gelen yeni sinyaller ile birlikte kur 2.92 seviyelerine kadar gevşedi. TCMB’nin Çarşamba günü ekonomistlere yaptığı sunumda ‘’sadeleşme’’ adımlarının küresel oynaklık kalıcı olarak azalınca geleceğini belirtmesi olumlu karşılandı.

Elbette sadeleşme denilen faiz güncellemesi koridorun daraltılması olarak tanımlandı. Ancak piyasa daha çok TCMB’nin 1 ay sonraki toplantıda hem politika faizinde hem de koridorun alt bandı olan borç alma faizinde bir artış olacağını bekliyor. Bu beklenti TL varlıklarını hala güçlü tutmaya devam ediyor. Bugün gelen ABD haftalık işsizlik maaşı başvurularındaki olumlu seyir ise dolardaki düşüşleri sınırlandıran bir etki yarattı.

Teknik olarak değerlendirildiğinde ise grafikte de görüldüğü üzere kur hala yükseliş trendini koruyor. Bu noktada 2.9050 kritik bir destek noktası olarak takip edilebilir. 2.9050 desteği üzerinde kaldığı sürece kur alıcılı seyrini koruyabilir ve yükselişler önce 2.9500 seviyelerine kadar devam edebilir. 2.9500 seviyesi aşılırsa ise bir üst bant aralığı gündeme geleceğinden 2.9700 direnç noktası ön plana çıkabilir. Yükselişi teyit eden 2.9050 desteği eğer yeni haftada aşağı yönlü kırılırsa, satışlar bu sefer yükseliş trendi aşağı yönlü kırıldığı için 2.8700’lere kadar sürebilir. -Destek FX

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ