Ekonomi

Dolar Kuru Bugüne 5,76 Seviyesinde Başladı 12 Eylül Dolar Yorumları

Gündemdeki önemli konulardan olan bugün toplanacak olan TCMB PPK toplantısından çıkacak faiz kararına odaklanan serbest piyasada dolar 5,7670 liradan, euro ise 6,36 liradan güne başladı.

İstanbul Kapalıçarşı’da 5,7650 liradan alınan dolar 5,7670 liradan, 6,3580 liradan alınan euro ise 6,36 liradan satılıyor. Bir önceki kapanışta dolar 5,7550 liradan, euro ise 6,3290 liradan satılmıştı.

12 Eylül Dolar yorumları

Turkish Yatırım günlük dolar yorumu, günün en önemli gündem maddesi şüphesiz TCBM tarafından açıklanacak faiz beyanatı olacak. Piyasa beklentilerini incelediğimizde 200 ile 475 baz puan aralığında bir faiz indirimi olabileceğine dar tahminler bulunuyor. Geçtiğimiz gün kritik bir trend çizgisi bölgesi olan 5.79 seviyesine kadar yükselen USDTRY teknik beklentilerin de fiyatlanması ile bu bölgeden 5.74 seviyesine kadar geriledi.

Tacirler Yatırım günlük dolar yorumu, Türk lirası, PPK ve ECB toplantıları öncesinde dolar karşısındaki kayıplarının bir kısmını telafi etti. Böylelikle USDTRY paritesi dört günlük yükselişine dün itibarıyla ara vererek 5,79 seviyesi üzerinden 5,75 seviyesi altına geriledi. USDTRY paritesi bu sabah saatlerinde 5,76 seviyesi civarında seyrediyor. Kısa vadeli momentum ve trend göstergeleri, kurun 5,75 seviyesi altında kalıcı olmakta zorlanabileceğini ve kısa vadede 5,80 seviyesine doğru bir yükseliş eğilimi gösterebileceğini işaret ediyor.

Ancak bu noktada, bugünkü yoğun veri akışı içerisinde teknik görünümün daha geri planda kalabileceğini belirtmemizde fayda var. Bugün açıklanacak olan TCMB ve ECB toplantı kararları ve kurdaki görünüm açısından oldukça belirleyici olacak. Merkez bankası toplantılarının yanı sıra, Almanya Ağustos Ayı TÜFE verileri, Euro Bölgesi Temmuz Ayı Sanayi Üretimi verileri, ABD Ağustos Ayı TÜFE verileri ve ABD Haftalık İşsizlik Başvuruları verileri de yakından izlenecek.

Para Politikası Kurulu’nun (PPK) bugünkü toplantıda politika faizini 250bps çekmesini bekliyoruz. Piyasa beklentisinin de kurum beklentimize paralel olduğu görülüyor. Ancak, tahmin aralığının 175 – 375bps aralığında oldukça geniş olması, kısa vadeli para politikasına ilişkin belirsizliğin sürdüğünün sinyalini veriyor. 2019 yıl sonu politika faizinin %15,5 civarında oluşmasını beklemekteyiz. Piyasa beklentisinin de bu doğrultuda olduğunu görülüyor.

ECB’nin bugünkü toplantıda mevduat faizinde indirime gitmesi ve yeni bir parasal genişleme programı açıklaması bekleniyor. Buna ek olarak sözel yönlendirmesinde daha gevşek bir politika olasılığına işaret edebileceği de beklentiler arasında yer alıyor. Opsiyonlardan türetilen olasılıklara baktığımızda ECB’nin bir faiz indirimine gideceği ihtimalinin %100 olarak fiyatlandığını görüyoruz.

Ancak piyasa fiyatlamalarında 10 baz puanlık indirim ihtimalinin %56 olarak fiyatlandığı, 20 baz puanlık bir indirime gidilmesi ihtimalinin ise %44 olarak fiyatlandığı görülüyor. Faiz indiriminin yanı sıra ECB’nin, QE (niceliksel genişleme) yolundaki ilave adımların da üzerinde durabileceği ifade ediliyor. Ayrıca, Banka bugünkü toplantısında ekonomik projeksiyonlarını da açıklayacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı