Genel

Diş Nasıl Beyazlatılır? Diş Beyazlatma Hakkında Merak Edilenler!

Doğduğumuzda bembeyaz olan dişlerimiz neden daha sonra sararıyor? Sararmış dişler kaderimiz mi? Diş rengi ile ilgili tüm merak edilenleri ve diş beyazlatma işleminin detaylarını diş rengi uzmanı Dt.Sait Gezer anlattı.

Hayatımızda görselliğin her zamankinden daha fazla yer kapladığı bir dönemi yaşıyor insan oğlu. Tüketim alışkanlıklarımız, internet kullanımı, sosyal medya içerik tüketimi derken çok daha fazla fotoğraf ve videomuzu paylaşır olduk. Bu da kendimize daha fazla dikkat etmemize, estetik kaygılarımızın artmasına sebep oldu. Peki bu değişimde en dikkat çeken bölgemiz olan yüzümüzde, gülümsememizi daha belirgin ve parlak hale getiren bembeyaz dişlere kavuşmak hayal mi?

Dişimizin rengi neden sararır?

Doğduğumuzda hepimiz çoğunlukla dişsiz olarak dünyaya geliriz. Sonra ilk olarak süt dişleri çıkar ver renkleri bembeyazdır. Dökülen süt dişlerinden sonra gelen ve hayat boyu bizimle olacak kalıcı dişlerimizde başlangıçta beyazdır. Ancak çocukluk çağında kullanılan antibiyotikler ve bazı etken maddeye sahip ilaçlar renk bozulmalarına sebep olur.  Genetik faktörlerde kalıcı dişlerimizin renginde etkilidir.

Yaşam boyu dış faktörler ve zaman, dişlerimizin rengini doğal renginden daha sarı ve koyu hale getirir.

Diş rengini etkileyen dış faktörler nelerdir?

Dış faktörleri önem sırasına göre sıralarsak; Renklendirici içeren yiyecek ve içecekler, tütün mamullerinin tüketimi, ağız hijyeni eksikliği, kullandığımız bazı ilaçlar, dişin maruz kaldığı  travmalar sayılabilir.

Hastalar daha çok hangi diş rengi sorunları ile size başvuruyor?

Gelişim çağında oluşan bozuklukların yansıması olan diş minesi anomalileri, diş içinde gözüken kahverengi yada gri renkleşmeler, yaşanan kaza yada darbeler neticesinde oluşan koyu sarıdan siyaha kadar giden renk bozuklukları en çok karşılaştığımız problemler.

Tabi ki en çok karşılaşılan sorun olarak sigara ve içeceklerin (çay, kahve, kola v.s.) yarattığı renkleşmelerde her yaştan hastanın bize başvurmasına neden oluyor. 

Diş renginden şikayetçi olan kişiler ne yapmalı?

Öncelikle kişinin yıllık rutin diş hekimi muayenesini ihmal etmemesini ve evde herhangi bir beyazlatıcı yöntemi kendi kendine uygulamamasını öneriyoruz. Diş rengi ile ilgili şikayetleri bulunan kişi sorunlarını diş hekimine anlatmalı ve beraber yaşam alışkanlıklarını da kapsayan detaylı bir görüşme yapmalılar. Daha sonra uygulanabilecek diş beyazlatma tedavileri ile ilgili bir program üzerinde çalışmaya başlanabilir.

Diş beyazlatma tedavisi tek başına diş rengi problemlerini çözebilir mi?

Önemli olan kişinin problemlerini yaratan unsurları tespit etmek ve bu konudaki davranış alışkanlıklarını yönetmek. Diş beyazlatma tedavileri elbette önemli bir etkiye sahip ancak tek başına uygulamaya büyük anlamlar yüklemek doğru olmayacaktır. Diş beyazlatma tedavisi olmaya karar vermiş kişilerin öncelikli olarak düzenli diş hekimi kontrolü ve diş taşı muayenelerinin yapılmış olmasını istiyoruz.

Diş beyazlatma işlemi yaptıranlar nelere dikkat etmeli?

İşlemden sonra 1-2 saat herhangi bir şey yiyip içmemelerini istiyoruz. Bir hafta kadarda renklendirici tüm gıda ve içeceklerden uzak durarak işlemin kalıcılığını arttırmalarını önemsiyoruz. Diş beyazlatma işlemi yaptıran kişilerin diş fırçalama alışkanlıklarının da düzenli olmasını şart koşuyoruz. Başarılı bir tedavi için hastanın hekimi ile uyumlu ve koordineli olması şart.

Diş beyazlatma tedavisinin kalıcılığı ne kadar?

Tedavinin kalıcılığı diş beyazlatma tekniği, uygulayan kişinin uzmanlığı ve kişinin kurallara uymasına göre değişen bir durumdur. Ama genel olarak başarılı bir uygulama ve kişinin kendi ağız hijyenine özen göstermesi ile 1-3 yıl bir kalıcılık bekliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı