$ DOLAR → Alış: 5,35 / Satış: 5,37
€ EURO → Alış: 6,08 / Satış: 6,11

Çocuklarda Astım Ve Alerjide Dikkat Edilmesi Gerekenler

KÜÇÜKÇEKMECE’DE DÜZENLENEN ‘ÇOCUKLARDA ASTIM VE ALERJİ’ KONULU SEMİNERDE GÖĞÜS HASTALIKLARI UZMANI DR. İMRAN ÖZDEMİR ÖNEMLİ BİLGİLER VERDİ.

Çocuklarda Astım Ve Alerjide Dikkat Edilmesi Gerekenler
  • 14.11.2017 10:40:04
  • 92 kez okundu

Küçükçekmece’de düzenlenen ‘Çocuklarda Astım ve Alerji’ konulu seminerde Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. İmran Özdemir önemli bilgiler verdi.

Uzm. Dr. İmran Özdemir, Küçükçekmece Belediyesi’nin bir hastane işbirliğiyle düzenlediği ‘Çocuklarda Astım ve Alerji’ konulu seminerde ebeveynlerle bir araya gelerek, önemli bilgiler verdi.

“Polen alerjisi olanlar vazelin kullanabilir”

Yeşilyuva İlkokulu’nda düzenlenen seminerde, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. İmran Özdemir, alerjinin bronşların aşırı duyarlılığı ile ortaya çıktığına dikkat çekerek, “Alerji, nöbetler şeklinde gerçekleşir. Alerjide hastaların neye alerjisi olduğuna test yolu ile bakarız. Polen alerjisi olanlar sabah saatlerinde dışarı çıkmamalı. Çünkü polenler en çok sabah saatlerinde aktif olur. Ayrıca, burunlarının kenarına vazelin sürerek, polenlerin girmesi engelleyebilirler” diye konuştu.

“Astım hastaları kullandığı ilaçlara dikkat etmeli”

Astım belirtileri arasında öksürük ve hırıltılı solunumun yer aldığını söyleyen Uzm. Dr. Özdemir, “Hava yolunda bir darlık oluşur. İnflamasyon yani mikropsuz iltihap oluşur. Çevresel risk faktörleri, genetik yatkınlık, gıda katkı maddeleri, hava kirliliği, sigara, meslek faktörü (kuaför, mobilya, oto tamiri işiyle uğraşanlarda) tetikleyiciler olarak görülür. Ayrıca, emosyonel faktör yani duygu-durum bozukluğu astımın tetikleyicisidir. Astımı olan kişilerin çok fazla ağrı kesici, aspirin kullanmasını istemiyoruz. Çünkü bazen göz damlaları, kalp ilaçları, ağrı kesiciler de astımı tetikliyor” diyerek, uyarılarda bulundu.

İmran Özdemir, seminer sonunda ebeveynlerin sorularını da yanıtladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ