$ DOLAR → Alış: 5,07 / Satış: 5,09
€ EURO → Alış: 5,88 / Satış: 5,90

Çiftlik Bank ile dolandırıcılığa giden bir sistemi kurguladıklarını görüyoruz

Çiftlik Bank ile dolandırıcılığa giden bir sistemi kurguladıklarını görüyoruz
  • 10.01.2018 15:44:13
  • 150 kez okundu
  • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız

Çiftlik Bank ile dolandırıcılığa giden bir sistemi kurguladıklarını görüyoruz, Gümrük, Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Karekodlu Çek Kayıt Sisteminin tanıtıldığı programa katıldı.

Programın ardından gazetecilerin Çiftlik Bank ile ilgili sorularını yanıtlayan Bakan Tüfenkci, “Sanal anlamda bir ’Saadet Zinciri’ oluşturma teşebbüsü olduğu görülüyor” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci İstanbul’da bir otelde düzenlenen Karekodlu Çek Kayıt Sisteminin tanıtıldığı programa katıldı. Bakan Tüfenkci programın ardından Bakanlığın inceleme başlattığı Çiftlik Bank’la ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Dolandırıcılığa kadar giden bir sistemi kurguladıklarını görüyoruz

Bakan Tüfenkci gerçekleştirdiği konuşmada, “Özellikle son zamanlarda somut mal ve hizmet satışı olmadan internet üzerinden, sanal alemde yüksek kar vaatleri sunarak, kimi oyun pazarladığını ifade ederek kimi sanal paralar pazarladığını ifade ederek kimileri sanal çiftlikler kurduklarını ve bazı yerlerde gerçek çiftlikler kurduklarını ifade ederek reel anlamda piyasalarla örtüşmeyen kar vaatleri sunarak, insanları aldattıklarını ve belli bir sistem ile bir anlamda saadet zinciri kurduklarını daha sonra da bir iki yıl sonra kimi zaman telefon satışı şeklinde, oyun satışları şeklinde oluyor, sanal bir mal ticareti şeklinde oluyor.

Baktığımız zaman tamamı tüketiciyi, vatandaşı aldatıcı anlamda bir ticaret teşkil ettiklerini, sonuç itibariyle dolandırıcılığa kadar giden bir sistemi kurguladıklarını görüyoruz” dedi.

Sanal anlamda bir saadet zinciri oluşturma teşebbüsü olduğu görülüyor

Çiftlik Bank’ın faaliyetleriyle ilgili incelemeyi son aşamaya getirdiklerini ifade eden Bakan Tüfenkci, “En son Çiftlik Bank’ın ’bank’ kelimesinden dolayı biz 3 ay reklamlarını durdurmuştuk. 3 ay durdurma cezası vermiştik. Çünkü Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’ndan ’bank’ kelimesini kullanmak için izin alınması gerekiyor.

Böyle bir izin almadan faaliyete geçtikleri için reklamlarını durdurduk. Ama esas faaliyetleriyle ilgili incelemeleri de son aşamaya getirdik. Burada gerçekten bir ticaret var mı yok mu? Arkadaşlarımız bunu etraflıca inceliyorlar. Sanal anlamda bir ’Saadet Zinciri’ oluşturma teşebbüsü olduğu görülüyor. Ama bunun somut raporlarla sabitlenmesi lazım. İnşallah kısa zamanda müfettişlerimiz raporlarını sonlandırırlar. Bunu da sizlerle paylaşırız” dedi.

Dolandırıcılık anlamında da yakın bir çalışma sergiliyoruz

Bakan Tüfenkci konuşmasının devamında, “E-ticaret yapan sitelere kayıt zorunluluğu getirilmesi bir anlamda bizim de denetimlerimizi ve gözlemlerimizi de artıracak. Bununla ilgili hem Maliye Bakanlığı hem de Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak yakın çalışıyoruz. İçişleri Bakanlığıyla da dolandırıcılık anlamında da yakın bir çalışma sergiliyoruz” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ