EkonomiManşetSon Dakika

Borsa haftaya yükselişle başladı 26 Mart 2018

Borsa, haftanın ilk iş gününe yüzde 0,45’lik yükselişle başladı.

Borsa İstanbul (BİST) 100 Endeksi, haftanın ilk iş gününe yüzde 0,45’lik yükselişle başladı. Endeks, 523,05 puanlık artışla 117 bin 125 puan olurken, açılışta bankacılık endeksi 0,57, holding endeksi de yüzde 0,64 değer kazandı.

Küresel piyasalar, ABD Başkanı Donald Trump’ın “ticaret savaşları”nı kızıştıracak adımları ve üst yönetim kadrosuna ilişkin soru işaretleri ile negatif seyrediyor. ABD Başkanı Trump, Perşembe günü imzaladığı genelgeyle, ABD Hazine Bakanlığı ve Ticaret Temsilciliği’ne Çin’e ek gümrük vergisi ve yatırım kısıtlamaları getirme direktifi verdi. Kısıtlamalar ile Çin menşeli bazı ürünlere yüzde 25 ek gümrük vergisi getirilmesi ve toplam kısıtlama tutarının 60 milyar doları bulabileceği bildirildi.

Çin Ticaret Bakanlığı, Trump’ın adımı sonrasında, ABD’ye iki ülke ilişkilerini tehlikeye atmaması ve makul hareket etmesi çağrısı yaptı. Avrupa tarafında, geçen hafta İngiltere Merkez Bankası (BoE) politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0,50’de bırakırken, varlık alım hedefini de 435 milyar sterlinde sabit tuttu. Küresel piyasalarda azalan risk iştahı ile Avrupa’da başlayan ve ABD borsalarında da devam eden satış ağırlıklı seyir, Asya piyasalarıyla Cuma gününe de taşındı, BIST-100 endeksi tarafında da haftanın son günü panik satışlarıyla başlamasının ardından tekrar toparlanma eğilimine girdiği gözlendi.

Teknik olarak orta ve uzun vadeli yükseliş trendinin devam ettiği bir ortamda ABD tarafından gelecek haberlerle ve Suriye-Afrin kaynaklı haberlerin ön plana çıktığı görülüyor. Aşağı yönde 115,000 ve 113,500 destek seviyeleri önem kazanmaktadır. Direnç olarak ise 120,000 izlenebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı