EkonomiManşetSon Dakika

Borsa haftaya yükselişle başladı

Borsa İstanbul (BİST) 100 Endeksi, haftanın ilk işlem gününe yüzde 0,60’lık yükselişle başladı. Endeks, 688,02 puanlık artışla 115 bin 425 puan olurken, açılışta bankacılık endeksi 0,55, holding endeksi de yüzde 0,50 değer kazandı.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günün yatay bir seyirde kapatırken, Borsa İstanbul Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarı’nda işlem gören gösterge kağıdı 13 Kasım 2019 vadeli tahvilin, basit getirisi yüzde 14,03, bileşik getirisi yüzde 14,52 seviyelerinde bulunuyor. ABD Başkanı Donald Trump geçen hafta, Çin’e ek 100 milyar gümrük vergisi getirilmesi için ülkesinin ticaret yetkililerine çalışma emri verdiğini duyurdu.

Yurt içerisinde Suriye konusunda yapılan üçlü zirve ve ardından gelen açıklamalar takip edildi. Daha önce iki kez ertelenen ve Türkiye sanayisi açısından kritik öneme sahip yatırımların ilan edilmesinin beklendiği proje bazlı teşvik sistemi kapsamındaki yatırımların 9 Nisan Pazartesi günü açıklanması bekleniyor. ABD Çalışma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, tarım dışı istihdam 103 bin arttı. Ekonomistlerin beklentisi istihdamın 178 bin artması yönündeydi.

Aynı ayda işsizlik oranı yüzde 4,1 olarak kaldı. Piyasanın beklentisi işsizlik oranının 4,0’e gerileyeceği yönündeydi. Veri genel olarak istihdamdaki artış hızının yavaşladığını gösteriyor. Ancak işsizlik oranında yüzde 4.1 ile değişim yok. Bununla birlikte ücret artışları bakımından enflasyon sinyali yine görülmüyor.

Teknik olarak orta ve uzun vadeli yükseliş trendinin devam ettiği bir ortamda ABD tarafından gelecek haberlerle ve Suriye-Afrin kaynaklı haberlerin ön plana çıktığı görülüyor. Aşağı yönde 114,000 ve 113,500 destek seviyeleri önem kazanmaktadır. Direnç olarak ise 116,000 izlenebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı