EkonomiManşet

Borsa haftaya düşüşle başladı 14 Mayıs 2018

Borsa, haftanın ilk iş gününe yüzde 0,11’lik düşüşle başladı.

Borsa İstanbul (BİST) 100 Endeksi, haftanın ilk iş gününe yüzde 0,11’lik düşüşle başladı. Endeks, 114,28 puanlık azalışla 101 bin 738 puan olurken, açılışta bankacılık endeksi 0,19, holding endeksi de yüzde 0,03 değer kaybetti.

Güne alış ağırlıklı başlayan BIST-100 endeksi günü %0,52 düşüşle 101,852’dan kapattı. Türk Lirası, bugün dolar karşısında en fazla değer kaybeden gelişen ülke parası oldu ve USD/TRY kuru dünkü gerilemenin devamını getiremeyerek tekrar kritik seviye olan 4,30 üzerine yükseldi. Mart ve Nisan aylarında sert düşüş yaşayan TL, Mayıs ayına sakin başladı, ancak gerek iç gerek dış faktörlerin etkisiyle bu sakinlik kısa sürdü. S&P’nin not indirimine gitmesi, enflasyonu Nisan’da tekrar yükselmesi, ABD ve İran arasındaki nükleer anlaşmanın Trump tarafından feshedilmesi, petrol fiyatlarının 2014’ten sonraki en yüksek seviyeye çıkması ve küresel risk iştahının azalması ile TL, Mayıs’ta rekor kayıplar yaşadı.

Son olarak Dolar/TL Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın faizlere yönelik açıklamalarının ardından 4.30 seviyesinin üzerini gördü. Erdoğan, TOBB’da yaptığı konuşmada, faizi tekrar aşağı çekmeleri gerektiğini, faizi yüksek tutmakla oyuna geldiklerini söyledi. Erdoğan, tedbirleri hayata geçirirken para ve maliye politikasındaki çizgilerinden asla taviz vermediklerini, bütçe disiplininden taviz vermeyeceklerini, açık piyasa ekonomisinden vazgeçilmeyeceğini söyledi. Açıklamaları öncesi 4.27’li seviyelerde olan dolar/TL hızlı bir şekilde 4.3080’e kadar yükselirken kur hareketlerine paralel BIST-100 endeksi kararsız seyir sergiledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı