EkonomiManşet

Borsa güne yükselişle başladı 22 Mayıs 2018

Borsa, güne yüzde 0,45’lik yükselişle başladı.

Borsa İstanbul (BİST) 100 Endeksi, güne yüzde 0,45’lik yükselişle başladı. Endeks, 460,39 puanlık artışla 102 bin 718 puan olurken, açılışta bankacılık endeksi 0,49, holding endeksi de yüzde 0,36 değer kazandı.

Güne yükselişle başlayan USD/TRY kuru, son saatte 4,5950 seviyesine yükselerek rekor tazelerken EUR/TRY kuru da 5,40’ı aşarak rekor kırdı. Türk Lirası, son haftalarda yaşadığı sert düşüşle en çok değer kaybeden gelişen ülke parası olurken döviz kurları, faizler ve altın fiyatlarında da rekor yükselişler yaşanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkan seçilmesi durumunda para politikasında daha etkin rol oynayacağını açıklamasının ardından TCMB’nin bağımsızlığına dair endişelerin artması TL’de sert düşüşler yarattı.

Sonrasında TCMB’nin açıkladığı beklenti anketinde yılsonu enflasyon ve dolar kurunu yükseltmesi TL tarafındaki baskıyı yükseltti. İç gelişmeler TL üzerinde değer kaybı oluştururken doların küresel piyasalarda değerlenmesi de kurdaki atakların hızlanmasına neden oluyor. Borsa İstanbul, TL’nin 4,60 sınırına gelmesinin etkisiyle olası tepki yükselişleri şimdilik baskılanıyor görünüyor ve 102,000 seviyesinde yön arayışına devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı