EkonomiManşet

Borsa güne yükselişle başladı 2 Mayıs 2018

Borsa, güne yüzde 0,51’lik yükselişle başladı.

Borsa İstanbul (BİST) 100 Endeksi, güne yüzde 0,51’lik yükselişle başladı. Endeks, 532,61 puanlık artışla 104 bin 815 puan olurken, açılışta bankacılık endeksi 1,15, holding endeksi de yüzde 0,04 değer kazandı.

TCMB, ‘Enflasyon Raporu’nu yayımladı, banka yılsonu enflasyon beklentisinde hafif yukarı yönlü revizyona gitti, ancak asıl önemli olan yılsonu beklentisinin tek hane olmasıydı. TCMB, enflasyonun, 2018 sonunda orta noktası %8,4 olmak üzere %7,2 ile %9,6 aralığında, tahmin ediyor. 24 Haziran’da yapılacak seçim öncesinde TCMB, sıkı para politikasına devam edeceğini belirtti ve piyasalarda seçim öncesinde döviz kurlarında görülecek olası yükselişte bankanın tekrar faiz artırmasına olasılık veriyor.

Dolayısıyla bu süreçte beklenmedik olumsuz bir gelişme yaşanmaması durumunda TL’deki değerlenmenin de devam etmesi bekleniyor. Eğer, dolar bu hafta hem FOMC toplantısı hem de tarım dışı istihdam (işsizlik oranı ve saatlik kazançlar) bileşenleri dahil verilerden pozitif etkilenip geçen haftaki yükselişini sürdürürse USD/TRY kurunda sınırlı yükseliş görülebilir. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s (S&P), Türkiye’nin kredi notunu düşürdüğünü duyurdu. S&P’den yapılan açıklamada, Türkiye’nin yabancı para cinsinden kredi notunun “BB”den “BB-“ye, yerli para cinsinden notunun “BB+”dan “BB”ye düşürüldüğünü, görünümünün “durağan” olduğunu bildirdi.

Teknik olarak orta ve uzun vadeli yükseliş trendinin devam ettiği bir ortamda ABD tarafından gelecek haberlerle ve Suriye-Afrin kaynaklı haberlerin ön plana çıktığı görülüyor. Aşağı yönde 103,500 ve 102,000 destek seviyeleri önem kazanmaktadır. Direnç olarak ise 107,500 izlenebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı