EkonomiManşetSon Dakika

Borsa güne yükselişle başladı

Borsa, güne yüzde 0,19’luk yükselişle başladı.

Borsa İstanbul (BİST) 100 Endeksi, güne yüzde 0,19’luk yükselişle başladı. Endeks, 218,28 puanlık artışla 114 bin 812 puan olurken, açılışta bankacılık endeksi 0,26 değer kazandı. Holding endeksi ise yüzde 0,13 düştü.

Piyasalar enflasyon sonrası sakin bir seyir izledi, beklentilerin hafif üzerinde gelen enflasyon rakamları piyasalar üzerinde herhangi bir etki yaratmadı. Mart ayında enflasyon yüzde 0,99 olarak açıklandı. Yıllık enflasyon ise yüzde 10,23 oldu. Diğer taraftan, son birkaç haftada yaşanan sert yükselişlerin ardından gerileyen, Paskalya tatilinde ise hacimsiz yatay bir seyir izleyen dolar TL, ticaret savaşlarına ilişkin devam eden endişelerle güne yükselişle başladı.

Gün boyunca yüksek seyrini korudu. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi dün küresel piyasalara paralel negatif açılış gerçekleştirdiyse de gün boyunca kararsız seyir devam etti. ABD Başkanı Donald Trump’ın Amazon hakkındaki açıklamalarının devam etmesi ve Çin’in gümrük vergileri konusundaki karşı hamlesi ile birlikte ticaret savaşının hızlanacağı endişeleri piyasalarda etkili oluyor.

Teknik olarak orta ve uzun vadeli yükseliş trendinin devam ettiği bir ortamda ABD tarafından gelecek haberlerle ve Suriye Afrin kaynaklı haberlerin ön plana çıktığı görülüyor. Aşağı yönde 114,000 ve 113,500 destek seviyeleri önem kazanmaktadır. Direnç olarak ise 116,000 izlenebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı