EkonomiManşetSon Dakika

Borsa güne ekside başladı 3 Mart 2018

Borsa, güne yüzde 0,13’lük düşüşle başladı.

Borsa İstanbul (BİST) 100 Endeksi, güne yüzde 0,13’lük düşüşle başladı. Endeks, 151,66 puanlık azalışla 114 bin 290 puan olurken, açılışta bankacılık endeksi 0,28, holding endeksi de yüzde 0,43 değer kaybetti.

2018’in ilk çeyreğinde sert düşüş yaşayan Türk Lirası, gelişen ülke para birimleri arasında en kötü performansı sergiledi. TL’de yaşanan kayıplarla rekor seviyeye yükselen USD/TRY kuru, haftaya hafif alıcılı başladı. Geçen hafta, rekor seviye sonrası 4,01’i aşan USD/TRY kuru, haftanın devamında 3,9350’ye kadar geriledi ve TL, geçen hafta kendi grubundan pozitif ayrışarak dolar karşısında en çok değer kazanan gelişen ülke para birimi oldu.

BIST-100 endeksi Enflasyon verileri öncesi sakin seyrini sürdürüyor. Haftanın ilk işlem gününde Paskalya tatili nedeniyle birçok piyasa kapalıydı ve günün takip edilen verileri, Japonya Tankan Endeksi, ABD ISMA imalat satın alma endeksi ve ülkemiz imalat sanayi endeksi verileri oldu. Yarın tatilin ardından piyasalarda verilerin artması ile volatilitenin de yükselmesi bekleniyor. Yurt içinde gözler Mart ayı enflasyon rakamlarında olacak. Aylık bazda Şubat ayında %0,73 ile beklenti üzerinde gelen enflasyonun Mart’ta %1 gelmesi bekleniyor.

ABD cephesinde yarın özel sektör ham petrol stokları açıklanacak ve Fed yetkililerinden Brainard ile Kashkari’ın konuşması takip edilecek. Teknik olarak orta ve uzun vadeli yükseliş trendinin devam ettiği bir ortamda ABD tarafından gelecek haberlerle ve Suriye-Afrin kaynaklı haberlerin ön plana çıktığı görülüyor. Aşağı yönde 114,000 ve 113,500 destek seviyeleri önem kazanmaktadır. Direnç olarak ise 116,000 izlenebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı