EkonomiManşetSon Dakika

Borsa güne düşüşle başladı 11 Nisan 2018

Borsa, güne yüzde 0,38’lik düşüşle başladı.

Borsa İstanbul (BİST) 100 Endeksi, güne yüzde 0,38’lik düşüşle başladı. Endeks, 418,84 puanlık azalışla 110 bin 293 puan olurken, açılışta bankacılık endeksi 0,58, holding endeksi de yüzde 0,50 değer kaybetti.

TL’de devam eden değer kaybı ve bazı şirketlerin borç yapılandırma haberlerinin bankalar üzerinde yarattığı endişelerin de etkisiyle BIST-100’de satışlar hızlanırken, düşüş yüzde 2’yi geçti. son dönemde yaşanan büyük boyutlu kredi yapılandırmalar ve aktif kalitesine yönelik endişeler nedeniyle bankacılık endeksi hisselerinin baskılandığı gözlenmekte.

Geçen aylarda Yıldız Holding’in borç yapılandırması için bankalarla görüştüğü haberinin ardından, hafta sonu kaynaklar Doğuş Holding’in de yapılandırma için bankalarla görüştüğünü belirtti. Kurda yaşanan yukarı yönlü yükselişler bu yapılandırmaların devam edip etmeyeceği gibi soru işaretlerini arttırırken BİST 100 tarafında yine Rusya ve Kur etkisiyle sert satışlar dikkat çekmekte.

Bugün yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıklayacağı ödemeler dengesi istatistikleri, yurt dışında ise ABD Merkez Bankası (Fed) toplantı tutanakları ile ABD’nin enflasyon verilerinin takip edilecek.

Teknik olarak orta ve uzun vadeli yükseliş trendinin devam ettiği bir ortamda ABD tarafından gelecek haberlerle ve Suriye Afrin kaynaklı haberlerin ön plana çıktığı görülüyor. Aşağı yönde 110,500 ve 109,000 destek seviyeleri önem kazanmaktadır. Direnç olarak ise 113,000 izlenebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı