Genel

Bitcoin Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kripto para olarak adlandırılan Bitcoin 2008 krizinden sonra yatırımcıların hayatına bir makale ile girmeyi başardı. Öğrenci olan Satoshi Nakamato ve arkadaşları yeni bir ödeme sistemi olarak tanıttıkları yazılarını yayınlayarak insanların bu fikirden haberdar olmasını sağlamış oldu.

Uçtan uca elektronik ödeme sistemi şeklinde tanımlanan sistem teknik şekliyle ortaya atıldı. Merkezileştirilmeye karşı olan ve var olan sistemin tam tersi şekilde halka açık üretilen müdahalesiz kripto para bir sene sonra kullanıma girdi. Başarılı ve kullanılabilir durumdaki ilk kripto para olan Bitcoin ile birlikte birinci nesil blockhain adıyla dünyaya sunuldu. Dağınık bir yapıda olması sistemin takip edilmesini imkansız hale getirdiğinden taban tabana zıt olduğu şuanki finansal sistemden farklı bir konuma sahip olmasına neden oldu. Zincir yapısına sahip olması işlemin geri alınmamasını ve eşsiz yani sadece bir kez kullanılmasını da kolay bir hale getirdi.

Piyasanın Tepkisi

Ortaya atıldığında sadece mekanik açıklamalar ile kalacağını düşünen ve bir para birimi olarak tanımayanların aksine oldukça fazla talep gördü. Düzenleme ve kontrol içermiyor olması yükselişinde en etkili yönleri oluşturdu. Değeri sıfır ile başlayan paranın zaman içinde binlerce dolara yükselmesi arz ve talep dengesi sayesinde gerçekleşti. Bu yükselişlerin sonucunda alt coin adı verilen farklı coin türlerinin piyasaya sürülmesi de gecikmedi. Alternatif olarak da adlandırılan bu alt coin türlerinin amacı farklı pazarların oluşturulmasıydı. Rekabet avantajını ortaya çıkarmak ve değişik özellikler ekleyerek yatırımcıların dikkatini çekmekti. En fazla üretilebilecek para sınırı, algoritmalar, özel veya paylaşımlı yapının yanında izinli olup olmaması gibi farklılıklar alt coinlerin yapılarını ortaya çıkardı.

Neden Avantajlıdır? Nasıl Kullanılır?

Henüz kripto paralar ile yeni tanışanların en sık merak ettikleri yatırım ağlarına eklemek için sunduğu avantajlardır.

Bunların arasında şu avantajlardan bahsedilebilir:

  • Paranın yapısından dolayı enflasyon veya çökme gibi ciddi durumlar karşısında etkilenme oranı oldukça düşüktür,
  • Basit ve güvenilir bir sistemle üretilir,
  • İz sürülmesi mümkün olmayan ve anonim bir para birimidir,
  • Transfer işlemlerinde diğer para birimlerine göre daha hızlı, güvenilir ve ucuzdur.

Bu avantajları kısa süre içinde yatırımcıların dikkatinden kaçmamış, taleplerin fazla olması da değerinin katlanmasına neden olmuştur. Milyonlarca değeri olan bitcoin almanız halinde sadece cüzdanda saklamanız mümkündür. Cüzdanlar yüksek miktarların korunmasında bile etkilidir. Bu durum paranızın farklı yollar ile güvenceye alınması anlamına da gelir. Hesabınızdaki paranın devlet veya bireysel birisi tarafından kontrol edilmesine izin verilmiyor olması da bir başka avantaj sayılan durumdur.

Dezavantajı Var Mıdır?

İz sürülmeyen yapısının olması güvenlik açısından önemli avantaj sağlasa da bazı olumsuzluklarda kullanılmasını da mümkün hale getirir. Ticaretinin yapılması yasak olan ürün ve hizmetler için takip edilmemesinden dolayı kullanılan ödeme sistemlerinin başında yer alır. Bu teknoloji ile alakalı yeteri kadar uzman bulunmaması da bir başka dezavantaj şeklinde düşünülebilir. Kaybetme ve yatırımın değersizleşmesi yanında ödeme kabul eden sistemlerin henüz yeteri kadar geniş olmaması da olumsuzlukları olarak sayılabilir.

Güvenilir Midir?

Kripto para olması güven konusunda akıllarda soru işareti oluşmasına neden olabilir. Aslında belirlenmiş bir protokole bağlı olarak işlemler şifrelenir. Şifrelenen işlemlerin da kayıt altına alınması sağlanır. Cüzdana erişim için girilmesi gereken bilgileri kaybetmenizin dışında herhangi bir sistem açığından bahsetmek oldukça zordur. İki kez kullanımı veya satılmasını engelleyen yapısı hileli işlemlerden korunmanızı da sağlar. Bunun için son derece güvenilir olduğunu bilmek önemlidir. Yatırımlarınız arasında konumlandırmak için sistem işleyişine de hakim olmak gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı