Genel

Bitcoin Nasıl Alınır?

Sanal dünyanın en iyi yatırım araçlarından bir tanesi haline gelen ve her geçen gün daha fazla atılım geçiren bitcoin değerine değer katmaya devam ediyor.

Borsalarda alınır ve satılır hale gelen, işlem gören, alışverişlerde tercih edilen bir para birimi olmasının yanında kabul gördüğü ülke sayısını da sürekli artırıyor. Aynı zamanda farklı proje ve yatırımlardan doğan türleri ile her alandan yatırımcının ilgisini çekmeye devam ediyor olması da nasıl alınıp satılacağını ve henüz bilmeyenler için ne olduğunu önemli hale getiriyor. Oldukça uzun sayılan bir geçmişe sahip olan para birimiyle alakalı satın almak isteyenlerin izlemesi gereken birkaç yol bulunuyor. Oldukça kolay şekilde satın alma işlemini gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

Bitcoin Nedir?

2008 yılında tüm dünyanın krizle karşı karşıya gelmesinden sonra Satoshi Nakamato isimli genç ve arkadaşları tarafından uçtan uca ödeme sistemi olarak bir makale kaleme alınması ile başladı. Merkezi sisteme dayanmayan, müdahale olmayan bir para birimi oluşturma fikrinden ortaya çıkan kripto paralar 2009 yılında hayata geçmeye başladı. Bitcoin ve devamında gelen ilk nesil zincirler ilk başarılı paralar olmayı başardı. Yapısı nedeniyle de finansal düzene karşı çıkması kısa süre içinde yatırımların katlanmasına neden oldu.

Satın Alma Yolları Nelerdir?

Yatırım yapmak için Bitcoin veya alt coinleri düşünenler grafiklere baktıklarından başarı yönlü yorumlamalarda bulunabilir.

Kripto para olmasından dolayı satın almak için:

  • Platform üzerinden işlem yapmak,
  • Madencilik yapmak,
  • Borsa veya aracı kullanmak, gereklidir.

En sık kullanılan ve güven veren ilk iki yoldan ilerlenmesi önemlidir. Aksi durumda aracıların komisyon ödemesi alması veya farklı güven sorunları ile karşı karşıya gelmek kaçınılmaz bir durum olacaktır.

Platform Üzerinden Satın Alma

Platform kullanarak satın almak için yapılması gereken bir hesap edinmek olmalıdır. Satın aldıklarınızı saklayabileceğiniz bir kripto cüzdanınız olması zorunludur. Ardından arz ve talebe göre değişen rakamlarla işlem yapmanız gerekir. Bitlo adresi üzerinden işlemler yapılabilir. SSL sertifikası olduğundan emin olmadığınız adresten işlem yapmamalısınız. Hesap bölümünde yer alan kısımları doldurmalısınız.

Para yatırma ve çekme sekmesinden ilerlemeniz istenir. TRY yazan kısımda bildirim gönder sekmesine tıklayarak onay vermelisiniz. Bireysel ve vadesiz hesabınızın İban numarasını eklemelisiniz. Alıcı kısmına kullandığınız adresin ticari unvanı yazılmalıdır. Açıklama kısmına da size verilen kodu yazmanız istenir. İlgili hesap numarasına para yatırmış ve böylece satın almak için işlem yapmış olursunuz.

Satın Alma Onayı

Bu işlemlerden sonra kolay alış/satış seçeneği ekrana gelir. Kaç TL karşılığında ne kadar bitcoin alacağınızı gösteren bir sistem vardır. Buna göre seçim yapmanız istenir. Seçimden sonra da satın alma onayı vererek işlemi onaylamış olursunuz. İşlem talebi alınmış olur. Hesabınıza onayla birlikte yansıtılır.

Bitcoin Madenciliği Yaparak Elde Etme

Platform üzerinden satın almak yerine madencilik yapmak da bir başka yol olacaktır. Kripto madenciliği konusunda yeterli bilgi, alt yapı ve zincir gereksinimine sahip olmak gerekir. Bu yol oldukça az kişi tarafından kullanılır. Bu nedenle platform üzerinden güvenli satın alma işlemi daha çok önerilir.

Nasıl Kullanabilirsiniz?

Satın aldığınız ve kullanmak istediğiniz bitcoin için mevcut olan sanal cüzdan adresini kullanmalısınız. Cüzdan adresleri sayesinde takas yapmanız, alışverişte kullanmanız mümkün olur. Asimetrik şifreleme sayesinde kırılması oldukça düşük olasılıklar üzerinden güvenle işlem yapabilirsiniz. İşlemin bir ağda onay alması veya sıraya alınması zincire dahil olması anlamına gelir. Bu da bir daha kullanım olasılığını ortadan kaldıracağından sorunsuz kullanım şansı oluşturur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı